reklama
 
 

Policie odmítá vinu za neštěstí v Mekce

13. 1. 2006 13:11
Rijád - Policie nemohla udělat víc, aby předešla včerejšímu neštěstí v údolí Miná. Poutníci však nepřestávají oficiální místa obviňovat.

Tlačenice, která propukla během posledního dne obřadu kamenování satana, si vyžádala nejméně 345 obětí. Stovky zraněných stále leží v nemocnici.

Obřad kamenování satana zakončuje velkou pouť hadždž, které se každoročně během pěti dní účastní miliony muslimů.

Tento rituál bývá často svědkem neštěstí, ale počet obětí včerejší tlačenice je nejvyšší za posledních 16 let.

Policie nemohla zasáhnout

Saúdská Arábie neustále zpřísňuje bezpečnostní opatření a snaží se usnadnit poutníkům průchod oblastí. Policie však tvrdí, že včera nebylo možno udělat více.
 
Mluvčí saúdského ministerstva vnitra Mansúr al-Turkí uvedl, že větší zapojení policistů mohlo způsobit ještě vážnější následky.

PŘEČTĚTE SI: V tlačenici zemřelo přes 345 poutníků 

"Lidé trvají na tom, že dokončí hadždž tak, jak myslí, že je to správné, a nenechají se příliš ovlivňovat ani policií," řekl pro BBC.

"Zároveň se nemůžete snažit dav usměrnit pomocí síly, zezadu by začali tlačit další lidé a problém by se jen vystupňoval. Mnoho našich policistů bylo také zraněno," dodal.

Neštěstí prý způsobili nedisciplinovaní poutníci

Korunní princ a ministr vnitra Sultan bin Andul-Aziz obvinil poutníky z toho, že ignorovali radu, aby s sebou nenosili svá zavazadla a s obřadem začali už ráno. Mnoho z nich se totiž drželo Mohammedova vzoru a do údolí dorazilo až odpoledne. Podle zvyklostí je přitom třeba dokončit kamenování před západem slunce. Uvedla to agentura Reuters.

"Bolí nás, že tolik lidí zemřelo, ale musíme zdůraznit, že bezpečností síly odvrátily během letošní hadždže mnoho jiných hrozících neštěstí, a podařilo se jim tak zachránit velké množství životů," řekl princ.

Mnozí poutníci však s prohlášením Saúdské Arábie nesouhlasí a tvrdí, že policie mohla zasáhnout lépe.

"Letos tu patrně bylo více policistů, ale nebyli moc organizovaní," řekl pro Reuters osmadvacetiletý Džihád z Egypta.

"Bezpečnostní síly se měly koncentrovat na lidi, kteří stáli u cesty a nepohybovali se, měly je odvést pryč," dodal devětatřicetiletý Jásir Bakir, také z Egypta.

Svědci nicméně potvrdili, že tragédii způsobili poutníci, kteří nerespektovali instrukce, které je nabádaly k bezpečnému vykonání obřadů.

autor: Red Zah | 13. 1. 2006 13:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama