Peking - Na chatu v aplikaci WhatsApp vyskočila ve 12:26 zpráva: "Čekej na můj telefonát". O čtyři minuty později přišel ze stejného kontaktu obrázek nože. V tu chvíli si byla Grace Mengová jistá, že je její muž v ohrožení.
Symbol nože byla poslední zpráva, kterou od manžela, nyní už bývalého šéfa mezinárodního kriminálního úřadu Interpol Menga Chung-weje, dostala. Od té doby, tedy od 25. září, o něm neslyšela. Byla přitom zvyklá, že si psali každý den, když byl na cestách. O několik dní později nahlásila ve Francii jeho zmizení a francouzská policie se případem začala zabývat.
Last message received by wife of Interpol President Meng Hongwei before he went missing in China was this knife emoji (🔪) https://t.co/GT2cTcGNYZ pic.twitter.com/e1hFXAaIXX
— Jeremy Burge 🐥 (@jeremyburge) October 7, 2018
Muž se měl ztratit během zářijové cesty z Francie do Číny. V neděli Interpol uvedl, že generální sekretariát v Lyonu obdržel jeho rezignaci. V podobném čase úřady v Pekingu oznámily, že Menga zadržely, protože měl v minulosti přijímat úplatky. Je také podezřelý z porušení zákona.
Francouzský policejní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že Meng nebyl naposledy viděn ve Francii. Zdali to byla Čína, ale odmítl sdělit.
"Nevím, co se mu stalo. Dokud neuvidím svého muže, jak se mnou mluví tváří v tvář, nedokážu být příliš optimistická," vyjádřila obavy manželka, která se strachuje i o život a své dvě děti. Podle francouzského ministerstva vnitra je rodina pod policejní ochranou poté, co čelila výhrůžkám na sociálních sítích a po telefonu.
Prezidentova protikorupční kampaň
Meng Chung-we přišel do čela Interpolu před třemi lety s více než čtyřicetiletou zkušeností v oblasti trestního práva. Věnoval se hlavně drogové kriminalitě a boji proti terorismu a imigraci. Byl prvním šéfem Interpolu z Číny a ve funkci měl vydržet do roku 2020. Po jeho rezignaci ve vedení dočasně stanul dosavadní viceprezident, Jihokorejec Kim Čong-Jang.
Čtyřiašedesátiletý vystudovaný právník je současně náměstkem čínského ministerstva vnitřní bezpečnosti. Meng by mohl být další "obětí" rozsáhlé protikorupční kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga. Tu začal uplatňovat v roce 2012 ještě jako generální tajemník komunistického ústředního výboru a o rok později už jako hlava státu.
Kampaň si klade za cíl očistit politiku, vojsko i státem vlastněné firmy od korupce. Letos Čína ustavila antikorupční vyšetřovací agenturu, která tajně zatýká politické představitele podezřelé z porušení zákona. Protikorupční tažení je ale terčem kritiky. Podle některých názorů si jím chce Si upevnit moc a zbavit se politických oponentů.
Prominentní ředitel
Už když letos v dubnu vyšlo najevo, že Meng již není členem komunistické strany, vyrojily se v zahraničních médiích spekulace, že možná u politických představitelů v Číně "upadl v nemilost".
Jestli se o jeho zmizení postarali čínští agenti, je tento případ důkazem, že i prominentní ředitel mezinárodní policejní organizace je v Číně zranitelný, naznačil list The New York Times.
"Jestli Meng Chung-wej zmizel v Číně, jeví se jako nejpravděpodobnější, že to bylo z důvodu antikorupčního vyšetřování," domnívá se pekingský analytik Teng Jü-wen.
Podle politologa Andrewa Wedemana ze Státní univerzity v Georgii už sice není protikorupční kampaň tak aktivní a svůj vrchol zažila v roce 2015, přesto prezident stále jde po takzvaných "tygrech", tedy bývalých čínských funkcionářích. Wedeman, který se zabývá korupcí v Číně, upozornil, že režim letos zatkl sedmnáct lidí. "Meng by mohl být tygr číslo osmnáct," dodal pro The New York Times.
Zahraniční média v souvislosti s Mengem také připomínají nedávnou kauzu přední čínské herečky Fan Ping-ping. Sedmatřicetiletá žena zmizela začátkem června v době, kdy čínské úřady zkoumaly možné krácení daní v zábavním průmyslu. Vyšetřování iniciovala vláda.
Na začátku října, několik měsíců od zmizení, zveřejnila herečka omluvný dopis, ve kterém se kaje za své chování a současně děkuje komunistické straně. "Bez přínosné politiky komunistické strany a státu, bez přízně lidí by nebyla žádná Fan Ping-ping," stálo v dopise. Fan dostala za daňové úniky a další porušení zákona pokuty v souhrnné výši 883 milionů jüanů.