Budapešť - Zemřel válečný zločinec László Csatáry. O smrti 98letého Maďara, jenž byl v minulosti v Československu odsouzen k trestu smrti, informoval maďarský deník Bors.
Podle obhájce Gábora Horvátha skonal v sobotu v budapešťské nemocnici, kde byl hospitalizován se zápalem plic.
Jednoho z posledních žijících válečných zločinců chtělo soudit jak Maďarsko, tak Slovensko, kde za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu.
Deportace Židů z Košic
Centrum Simona Wiesenthala Csatáryho označovalo za klíčovou postavu při deportaci více než 15 000 Židů z Košic do tábora smrti v Osvětimi na jaře 1944.
V červnu 1948 byl proto československým soudem v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Tou dobou ovšem už muž, jehož pamětníci označovali za sadistu, pobýval v Kanadě.
O její občanství přišel až v roce 1997 a vrátil se do Maďarska. Tam ho loni vypátrali reportéři britského bulvárního deníku The Sun.
K soudu nepřišel
Csatáry skonal jen pár dnů poté, co odvolací soud rozhodl, že vyšetřování muže, jemuž se po 2. světové válce podařilo uprchnout do zámoří, bude pokračovat.
Soud nižší instance totiž začátkem července proces pozastavil s tím, že Csatáry byl již v minulosti za spáchané válečné zločiny odsouzen. Státní zástupce se ale proti rozhodnutí úspěšně odvolal.
O Csatáryho potrestání usilovalo i Slovensko. Tamní justice mu absolutní trest letos v lednu formálně změnila na doživotní vězení.
Jak napsal slovenský deník SME, soud v Košicích měl o způsobu výkonu trestu rozhodnout 11. července, ale Csatáry se k jednání nedostavil a chyběla i poštovní návratka o doručení předvolání.
Vyšší moc
"Je to velmi nešťastný konec ságy, která trvala příliš dlouho," citovala televize CNN ředitele jeruzalémské pobočky Wiesenthalova centra Efraima Zuroffa.
Ten si posteskl, že maďarské prokuratuře předali důkazy už před dvěma lety. "Mělo o to být postaráno v Budapešti už před mnoha měsíci."
Mluvčí ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Lucia Kollárová ČTK řekla, že nikdy nevěřili, že se dočkají "světské spravedlnosti". "Vyšší moc, i když pozdě, tento problém vyřešila navzdory tomu, že zločiny proti lidskosti zůstávají nepromlčitelné."