Zemřel slavný kadeřník Vidal Sassoon

ČTK ČTK
9. 5. 2012 22:10
Oznámila to policie v Los Angeles. Bylo mu 84 let
Vidal Sassoon.
Vidal Sassoon. | Foto: Reuters

Los Angeles - Ve věku 84 let zemřel ve svém domě v Los Angeles světoznámý kadeřník celebrit a módní ikona Vidal Sassoon. Místní policie oznámila, že zemřel přirozenou smrtí.

Podle agentury Reuters se loni hovořilo o tom, že lékaři u Sassoona objevili leukémii. Policie také informovala, že u umírajícího byli do poslední chvíle jeho blízcí.

Rodák z Londýna se proslavil geometrickými střihy vlasů, které jsou nenáročné na úpravu. Nosily je mimo jiné manekýnky předvádějící modely britské návrhářky Mary Quantové, popularizátorky minisukní.

Vidal Sassoon vyvinul i řadu šamponů a přípravků pro péči o vlasy, která nese jeho jméno.

Otec z Řecka, matka z Ukrajiny

Otevření prvního salonu Vidala Sassoona na londýnské Bond Street v roce 1942 předcházela práce kadeřnického učně, který myl hlavy v londýnských salonech. Narodil se židovským rodičům v Londýně 17. ledna 1928. Jeho otec pocházel z Řecka, matka původem z Ukrajiny se už narodila v Londýně.

O 20 let později, v roce 1963, ho definitivně proslavila kreace na hlavě herečky Nancy Kwanové. Fotka s jejím hladkým elegantním účesem zastřiženým šikmo pod uši, vzadu kratším a vpředu delším, se objevila na titulní straně magazínu Vogue a vmžiku obletěla svět. Střih dostal později název "Klasický bob".

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jiný slavný střih, který nosila i Mireille Mathieu, se jmenoval "Halo" - podle svatozáře, kterou vrhal odlesk na hladkých vlasech tupě zastřižených kolem dokola hlavy. Vidal objevil asymetrické střihy a přestal odlišovat klienty na ženy a muže. Změnil tvar nůžek, zaváděl nové přípravky, kartáče i hřebeny, vytvořil svou akademii, o níž Američané prohlásili, že je to kadeřnický Harvard.

Rosemary má deťátko

"Jediným místem, kde úspěch předchází práci, jsou slovníky," zněla jeho filozofie. V roce 1964 potkal Sassoon Richarda Salomona, který mu financoval první salon v New Yorku na Madison Avenue. Odtud byl jen krůček do Hollywoodu, středu všeho dění, kde Sassoon "dělal hlavy" slavným filmovým hvězdám - takové, jako měla třeba Mia Farrowová v roce 1968 v hororu Romana Polanského Rosemary má děťátko.

Na počátku 80. let, kdy natrvalo přesídlil do USA, prodal své jméno výrobcům vlasové kosmetiky a nadnárodní firma Procter&Gamble jej použila na šampony a kondicionéry, které se prodávají po celém světě.

V roce 2003 však Sassoon žaloval firmu Procter&Gamble, že zanedbává marketing jeho produktů ve prospěch jiných, jmenovitě Pantene. V roce 2004 bylo oznámeno, že už nemá žádnou spojitost s firmou, která nese jeho jméno. A řetězec salonů Vidal Sassoon zase v roce 2002 koupila firma Regis Corporation.

Fanoušek Chelsea

Sassoon napsal několik knih, například Rok krásy a zdraví, na které pracoval se svou bývalou ženou Beverly Sassoonovou. A v roce 1982 zřídil Mezinárodní středisko Vidala Sassoona pro studium antisemitismu (SICSA), shromažďující informace o antisemitských projevech ve světě.

V roce 2009 byl Sassoon vyznamenán titulem Komandér Řádu britského impéria (CBE). Byl velkým fanouškem fotbalového klubu Chelsea. Po celotýdenní práci v kadeřnictví bylo prý pro něj sledování hry jeho týmu lepší relaxací než cokoli jiného.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vyberte si kadeřnictví, které vám bude vyhovovat. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy