Zemřel slavný kadeřník Vidal Sassoon

ČTK ČTK
9. 5. 2012 22:10
Oznámila to policie v Los Angeles. Bylo mu 84 let
Vidal Sassoon.
Vidal Sassoon. | Foto: Reuters

Los Angeles - Ve věku 84 let zemřel ve svém domě v Los Angeles světoznámý kadeřník celebrit a módní ikona Vidal Sassoon. Místní policie oznámila, že zemřel přirozenou smrtí.

Podle agentury Reuters se loni hovořilo o tom, že lékaři u Sassoona objevili leukémii. Policie také informovala, že u umírajícího byli do poslední chvíle jeho blízcí.

Rodák z Londýna se proslavil geometrickými střihy vlasů, které jsou nenáročné na úpravu. Nosily je mimo jiné manekýnky předvádějící modely britské návrhářky Mary Quantové, popularizátorky minisukní.

Vidal Sassoon vyvinul i řadu šamponů a přípravků pro péči o vlasy, která nese jeho jméno.

Otec z Řecka, matka z Ukrajiny

Otevření prvního salonu Vidala Sassoona na londýnské Bond Street v roce 1942 předcházela práce kadeřnického učně, který myl hlavy v londýnských salonech. Narodil se židovským rodičům v Londýně 17. ledna 1928. Jeho otec pocházel z Řecka, matka původem z Ukrajiny se už narodila v Londýně.

O 20 let později, v roce 1963, ho definitivně proslavila kreace na hlavě herečky Nancy Kwanové. Fotka s jejím hladkým elegantním účesem zastřiženým šikmo pod uši, vzadu kratším a vpředu delším, se objevila na titulní straně magazínu Vogue a vmžiku obletěla svět. Střih dostal později název "Klasický bob".

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jiný slavný střih, který nosila i Mireille Mathieu, se jmenoval "Halo" - podle svatozáře, kterou vrhal odlesk na hladkých vlasech tupě zastřižených kolem dokola hlavy. Vidal objevil asymetrické střihy a přestal odlišovat klienty na ženy a muže. Změnil tvar nůžek, zaváděl nové přípravky, kartáče i hřebeny, vytvořil svou akademii, o níž Američané prohlásili, že je to kadeřnický Harvard.

Rosemary má deťátko

"Jediným místem, kde úspěch předchází práci, jsou slovníky," zněla jeho filozofie. V roce 1964 potkal Sassoon Richarda Salomona, který mu financoval první salon v New Yorku na Madison Avenue. Odtud byl jen krůček do Hollywoodu, středu všeho dění, kde Sassoon "dělal hlavy" slavným filmovým hvězdám - takové, jako měla třeba Mia Farrowová v roce 1968 v hororu Romana Polanského Rosemary má děťátko.

Na počátku 80. let, kdy natrvalo přesídlil do USA, prodal své jméno výrobcům vlasové kosmetiky a nadnárodní firma Procter&Gamble jej použila na šampony a kondicionéry, které se prodávají po celém světě.

V roce 2003 však Sassoon žaloval firmu Procter&Gamble, že zanedbává marketing jeho produktů ve prospěch jiných, jmenovitě Pantene. V roce 2004 bylo oznámeno, že už nemá žádnou spojitost s firmou, která nese jeho jméno. A řetězec salonů Vidal Sassoon zase v roce 2002 koupila firma Regis Corporation.

Fanoušek Chelsea

Sassoon napsal několik knih, například Rok krásy a zdraví, na které pracoval se svou bývalou ženou Beverly Sassoonovou. A v roce 1982 zřídil Mezinárodní středisko Vidala Sassoona pro studium antisemitismu (SICSA), shromažďující informace o antisemitských projevech ve světě.

V roce 2009 byl Sassoon vyznamenán titulem Komandér Řádu britského impéria (CBE). Byl velkým fanouškem fotbalového klubu Chelsea. Po celotýdenní práci v kadeřnictví bylo prý pro něj sledování hry jeho týmu lepší relaxací než cokoli jiného.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vyberte si kadeřnictví, které vám bude vyhovovat. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy