Rio de Janeiro - Ve věku 104 let ve středu zemřel legendární brazilský architekt Oscar Niemeyer, který navrhl řadu nejslavnějších modernistických budov a byl spoluautorem koncepce hlavního města Brasília.
Architekt byl skoro měsíc hospitalizován v Riu de Janeiru, kde bojoval s ledvinovými problémy a zápalem plic.
Niemeyer měl svými odvážnými futuristickými návrhy, zaoblenými tvary a používáním skla a betonu na moderní architekturu mimořádný vliv. Kariéru začal ve 30. letech. Mezi jeho nejslavnější návrhy patří sekretariát OSN v New Yorku, na kterém spolupracoval například s Le Corbusierem, či římskokatolická katedrála v Brasílii. Za ní dostal v roce 1988 Pritzkerovu cenu, která je považována za Nobelovu cenu pro architekty.
Jeho stavby plynou v prostoru jako klikatící se řeka či smyslné křivky žen a na pohled bourají zákony fyziky. Jedna připomíná létající talíř, v němž na útesu u Ria de Janeiro přistáli mimozemšťané, jiná vypadá jako sopka, další jako obří oko na muří noze.
Nejdůležitější je moment šoku
Nejvíce děl Oscara Niemeyera lze obdivovat v metropoli jeho rodné země Brasílii, která se podle jeho architektonických návrhů zrodila před půlstoletím za pouhé čtyři roky.
Niemeyer ale žil ve staré metropoli Riu de Janeiro, nedaleko něhož, v Nitéroi, stojí i jeho další originální dílo - Muzeum současného umění.
I tato stavba na ostrohu nad mořem, která připomíná UFO a bývá řazena mezi deset nejlepších staveb 90. let, dokládá Niemeyerovo přesvědčení, že "nejdůležitější věcí v architektuře je moment šoku". Proto mu někteří vyčítají nadměrné opojení vzhledem objektů a malý zájem o jejich funkčnost.
Přátelství s Castrem
Původně byl Niemeyer silně ovlivněn Le Corbusierem, s nímž se těsně po válce podílel i na návrhu nového sídla OSN v New Yorku. Dále ke svým oblíbeným a inspirujícím architektům řadil zejména Miese van der Rohe či Katalánce Antonia Gaudího, s nímž ho pojily fascinace ladnými křivkami a nesnášenlivost s pravými úhly
Byl celoživotní komunista a přátelil se s kubánským vůdcem Fidelem Castrem. "Na světě zbyli jen dva komunisté, Niemeyer a já," poznamenal prý v roce 1995 Castro.
Niemeyer se před brazilskou vojenskou diktaturou uchýlil v 60. letech do Francie. Zde navrhl asi 20 budov, včetně známého ústředí Francouzské komunistické strany v Paříži.
Dejte mi po bok ženu
Niemeyerova díla (celkem je autorem na 600 děl) je možné vidět po celém světě - například v Alžíru navrhl univerzitu, na Madeiře kasino a v malajsijském Penangu Státní mešitu. Jeden z jeho posledních projektů, komplex administrativních budov v Belo Horizonte, metropoli státu Minais Gerais, byl slavnostně otevřen na jaře 2010.
"Nejlepší je mít po svém boku ženu - a potom ať se děje vůle boží," tvrdil architekt, který se ve svých 98 letech znovu oženil se svou šedesátiletou sekretářkou a který téměř až do své smrti chodil skoro každý den do ateliéru pracovat.
Svou první manželku, která zemřela v roce 2004, si vzal ve svých jednadvaceti letech a měl s ní dceru. V poslední době se Niemeyer věnoval i hudbě, složil text a část hudby k sambě.