Zemřel někdejší americký ministr zahraničí Henry Kissinger, bylo mu sto let

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2023 8:11
Zemřel někdejší americký ministr zahraničí a bezpečnostní poradce dvojice amerických prezidentů Henry Kissinger. Bylo mu sto let. Známý diplomat a držitel Nobelovy ceny za mír skonal ve středu ve svém domě v Connecticutu na severovýchodě Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení společnosti Kissinger Associates.
Henry Kissinger na snímku z roku 2019.
Henry Kissinger na snímku z roku 2019. | Foto: Reuters

Co bylo příčinou úmrtí muže, který podle agentur zanechal nesmazatelnou stopu v americké diplomacii, prohlášení neuvedlo. Stojí v něm ale, že Kissinger bude pohřben při soukromém rodinném obřadu, po kterém bude časem následovat veřejný smuteční obřad v New Yorku.

Kissinger, který se narodil do židovské rodiny v Německu, odkud pak jeho rodiče utekli před nacismem, zůstával diplomaticky aktivní i poté, co letos 27. května oslavil sté narozeniny. Ještě v červenci přiletěl na překvapivou návštěvu Číny, během níž se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Právě vztahy s Čínou patřily k oblastem, v nichž se i díky Kissingerovi podařilo Spojeným státům v 70. letech minulého století dosáhnout průlomu. Vedle "diplomatického otevření" Číny za další takové Reuters označuje americko-sovětské rozhovory o kontrole zbrojení, prohloubení vztahů mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy či uzavření mírových dohod se Severním Vietnamem.

Právě za poslední z nich dostal v roce 1973 Nobelovu cenu za mír, kterou však Reuters označuje za kontroverzní, a to i kvůli tomu, že Kissinger stál za původně utajeným bombardováním s Vietnamem sousedící Kambodže, které si vyžádalo až 150 tisíc obětí.

Politického pragmatika a diplomatického realistu řada lidí dokonce považovala za válečného zločince, mimo jiné kvůli podpoře antikomunistických diktatur zejména v Latinské Americe. Kvůli snahám některých zemí zatknout ho nebo alespoň vyslechnout v souvislosti s dřívější americkou zahraniční politikou, musel Kissinger rušit některé zahraniční cesty.

Do nejvyšších pater americké diplomacie Kissinger vystoupal v lednu 1969, kdy si ho za svého bezpečnostního poradce zvolil republikánský prezident Richard Nixon. Tutéž funkci zastával do listopadu 1975 i za jeho nástupce Geralda Forda. Od září 1973 do ledna 1977 byl Kissinger americkým ministrem zahraničí.

Agentura AP poznamenala, že za vlády obou prezidentů měl Kissinger "neobyčejný vliv na světové dění", a to i díky "zákulisním mocenským manipulacím". "Kissingerova moc vzrostla během zmatků v době aféry Watergate, kdy tento politicky citlivý diplomat převzal roli podobnou roli spoluprezidenta oslabeného Nixona," konstatuje AP s odkazem na aféru, která propukla v roce 1972.

Po odchodu z vlády si Kissinger zřídil konzultační firmu v New Yorku a nadále radil řadě amerických i zahraničních politiků. Schůzky měl třeba s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem nebo ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem

Válečný zločinec i osobitý hlas Ameriky

Úmrtí Kissingera vyvolalo smíšené reakce. "Amerika ztratila jeden ze svých nejspolehlivějších a nejvíce osobitých hlasů," napsal Bush v prohlášení k úmrtí někdejšího amerického ministra zahraničí, poradce dvou prezidentů a diplomata, který se ve veřejném prostoru neztrácel ani desítky let po svém působení v oficiálních funkcích.

"Dlouho jsem obdivoval muže, který jako kluk z židovské rodiny prchl před nacisty a bojoval s nimi v americké armádě. Když se později stal ministrem zahraničí, jeho jmenování bylo důkazem jeho velikosti, stejně tak jako velikosti Spojených států," napsal Bush.

Kondolenční dopis současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi podle agentury Reuters zaslal jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Mluvčí čínské diplomacie řekl, že zesnulý diplomat se zapsal do paměti za svoji "upřímnou oddanost čínsko-americkým vztahům".

Čínský velvyslanec v USA Sie Feng řekl, že zpráva o Kissingerově úmrtí jej "hluboce šokovala a sklíčila". "V srdcích Číňanů vždy zůstane jako vážený přítel," uvedl Sie. Kissinger naposledy ještě letos v květnu, kdy byly současné americko-čínské vztahy na nejnižším bodě, přiletěl do Pekingu na návštěvu, při níž se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Další z bývalých ministrů zahraničí USA Mike Pompeo napsal, že Kissinger "zanechal nesmazatelnou stopu v historii Amerika i světa". "Navždy mu budu vděčit za laskavé rady v době, kdy jsem úřad zastával já. Vždy byl ochotný a informovaný," napsal Pompeo na síti X.

"Henry Kissinger byl významným politikem a diplomatem 20. století, ale také mimořádným a inspirativním teoretikem politiky, který svým realistickým přístupem ovlivnil celé generace diplomatů a analytiků," uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Doplnil, že nedávno přečetl Kissingerovu knihu Umění politické strategie. "Byl inspirativní až do své stovky, požehnaného věku, v němž nás opustil. Čest jeho památce," dodal Fiala.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že mu Kissinger před pár měsíci napsal, že pozorně sleduje úsilí Česka v evropském příběhu. "Jeho přínos diplomacii nesporně formoval světovou scénu a o jeho odkazu se bude mluvit ještě dlouhá léta. Upřímnou soustrast blízkým," doplnil šéf české diplomacie.

"Velikán zahraniční politiky. Díky všem jeho úžasným knihám tady bude stále," uvedl předseda zahraničního výboru Sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09).

Na Kissingerovo kontroverzní zahraničně-politické působení poukázala některá americká média a řada lidí na sociálních sítích. Spíše levicově orientovaný kulturní magazín Rolling Stone zesnulého označil už v titulku za "válečného zločince", stejně tak zpravodajský server The Huffington Post.

"Věřím, že Kissinger byl jeden z nejničivějších ministrů zahraničí v moderní historii země. Jsem pyšný, že mohu říct, že není můj přítel a nebudu si od něj brát rady," cituje list The New York Times senátora a bývalého prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse, který slova použil v debatě se svojí tehdejší oponentkou Hillary Clintonovou.

Z druhé strany oceánu vzkázal "hlubokou soustrast Američanům" předseda Evropské rady Charles Michel. "Měl jsem tu čest setkat se s Henrym hned několikrát. Byl vřelým člověkem s geniálním mozkem," uvedl. Kissinger podle něj utvářel některé z nejdůležitějších událostí posledního století. "Byl stratégem s citem pro sebemenší detail," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy