Zemřel Ian Smith, zapřisáhlý zastánce apartheidu

man
21. 11. 2007 17:58
Expremiér někdejší Rhodésie se v hořkosti dožil 88 let
Ian Smith. Muž, který se neusmíval
Ian Smith. Muž, který se neusmíval | Foto: Reuters

Harare - Jeden z architektů politiky apartheidu na jihu Afriky a bývalý premiér Rhodésie Ian Smith zemřel v nemocnici v Kapském městě ve věku osmaosmdesáti let.

Byl vůdcem státu, který téměř nikdo ve světě diplomaticky neuznával. Rhodésie totiž byla v letech 1964 až 1980 zemí, kde bílá menšina - zhruba 300 tisíc lidí - ovládala pětimiliónovou černošskou většinu.

Ian Smith vyhlásil v roce 1965 nezávislost na Velké Británii poté, co jej Londýn přemlouval k vytvoření rasově smíšené vlády a k zajištění rovnoprávnosti černošských obyvatel.

Obránce apartheidu

Smith odmítl a rozhodl se pro režim apartheidu. Bránil jej proti kritice celého světa i proti sílícímu černošskému gerilovému hnutí až do roku 1979, kdy situace už nebyla udržitelná.

Foto: Aktuálně.cz

Rhodéská armáda pod Smithovým vedením dlouho povstalcům bez problémů odolávala, ale zlom přišel v roce 1975. Tehdy Portugalsko odešlo ze svých kolonií v Angole a Mosambiku, a právě hranice s Mosambikem se stala pro černošské rebely nástupištěm k rozsáhlejším operacím uvnitř Rhodésie.

Vláda v rukou většiny

Mírové rozhovory vyústily v roce 1980 v předání moci do rukou černošské většiny a ve změnu názvu republiky z Rhodésie na Zimbabwe. Premiérem se stal Robert Mugabe, dnešní prezident.

Smith, stejně jako většina bělochů, zůstal a až do roku 1987 dokonce zasedal v parlamentu. Nikdy nepřestal tvrdit, že za jeho režimu apartheidu se černoši měli lépe než kdykoliv potom.

Nadvládu bílých hájil tím, že je - podle něj - prospěšná pro všechny. Bílé i černé.

Většina černošských obyvatel Zimbabwe ale jeho názor nesdílela a i přes těžkosti, které provázejí současnou vládu diktátora Mugabeho, by se málokdo chtěl vracet do éry apartheidu.

Běloši na odchodu a boj o přežití

Podle reportéra agentury Reuters přijali Zimbabwané zprávu o Smithově smrti chladně. Většina lidí má v době hluboké ekonomické krize a nedostatku základních potravin jiné starosti.

"On je už dost vzdálenou historickou relikvií a dnes lidem jde o to vůbec přežít," tvrdí zimbabwský politický analytik Eldred Masunungure.

Z někdešjích téměř 300 tisíc bělochů jich dnes v zemi žije už jen přibližně 40 tisíc. Mnozí odešli v posledních deseti letech  po násilném odebrání půdy bílým farmářům, které se výrazně podepsalo na současné hospodářské mizérii.

ČTĚTE VÍCE: Hlad v Zimbabwe. Mugabe vrací půdu bílým

Mugabe: Mohli jsme mu setnout hlavu

Smith do konce života Mugabeho nenáviděl, nazýval ho teroristou a komunistou. Fakt, že Smith mohl zůstat v Zimbabwe a žít na své farmě, Mugabe předkládal jako důkaz své tolerance.

Robert Mugabe zahájil před lety tažení proti bělošským majitelům půdy.
Robert Mugabe zahájil před lety tažení proti bělošským majitelům půdy. | Foto: Reuters

"Mohli jsme mu setnout hlavu, měli bychom na to plné právo. Ale dovolili jsme mu tady žít," prohlásil několikrát současný prezident.

Ian Smith byl rovněž plný hořkosti vůči Británii, která podle něj Rhodésii zradila. Knihu svých vzpomínek, která byla běžně k dostání i v Zimbabwe, nazval příznačně Great Betrayal.

Sám za druhé světové války bojoval v britském letectvu a byl dvakrát sestřelen. Jako následek si odnesl poranění a částečné znehybnění tváře. Kvůli tomu se nikdy nemohl usmát.

V roce 2003 se kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu přestěhoval ze Zimbabwe do Kapského města v Jižní Africe.

Robert Mugabe, který je u moci jako premiér nebo prezident už sedmadvacet let, je jen o pět let mladší než Smith.

 

Právě se děje

Další zprávy