Zemřel asijský Mandela, architekt korejského míru

Roman Gazdík
18. 8. 2009 10:45
Exprezident Kim Te-džung získal v roce 2000 Nobelovu cenu míru
Kim Te-džung
Kim Te-džung | Foto: Reuters

Soul - Ty obrázky tehdy obletěly celý svět. Duo Kimů, seveokorejský Kim Čong-il a jihokorejský Kim Te-džung se na nich objímají a s úsměvem si třesou pravicí. Svět doufal, že na Korejském poloostrově zavládne po desetiletích křehkého vojenského příměří konečně mír.

O devět let později má za sebou Severní Korea dva testy jaderné zbraně, dělá pokroky ve vývoji mezikontinentální balistické rakety a architekt sbližování obou zemí je po smrti.

Bývalý jihokorejský prezident Kim Te-džung zemřel v pětaosmdesáti letech (jiné zdroje uvádějí v třiaosmdesáti) na infarkt v nemocnici, kde se léčil na zápal plic.

Sám Kim považoval onen summit v severokorejském Pchjongjangu v červnu 2000 za nejdůležitější čin své politické kariéry a za úsilí o sjednocení poloostrova získal koneckonců stejný rok Nobelovu cenu míru. I jeho předchozí život však byl velmi pestrý.

Muž nazývaný "asijský Mandela" jej zasvětil boji za demokracii a lidská práva, a to nejen na komunistickém Severu, ale také na diktátorském Jihu, kde se civilisté definitivně dostali k moci teprve v roce 1993.

Prodemokratický aktivista Kim byl v Jižní Koreji nesčetněkrát zadržen a roku 1980, v době největší represe, odsouzen k smrti. Trest mu byl později změněn na doživotí, pak na dvacet let a nakonec byl roku 1982 propuštěn. Celkem za svůj život strávil dle agentury Reuters ve vězení šest let, tři roky byl v nuceném exilu a deset let v domácím vězení nebo pod dohledem tajných služeb.

Přežil také několik pokusů o atentát a v srpnu 1973 ho jihokorejští agenti unesli přímo z tokijského hotelu.

Zdraví nyní neslouží ani druhému Kimovi, severokorejskému Kim Čong-ilovi
Zdraví nyní neslouží ani druhému Kimovi, severokorejskému Kim Čong-ilovi | Foto: Reuters

Po přechodu k demokracii se několikrát ucházel o prezidentskou funkci a roku 1997 byl konečně úspěšný. Šlo o první pokojné předání moci mezi vládnoucí stranou a opozicí od konce americké okupace v roce 1948. V prezidentské funkci setrval šest let.

"Někteří lidé se domnívají, že Severní Korea nemá v úmyslu vzdát se jaderných zbraní, ale to není pravda," řekl Reuters v červnu v jednom ze svých posledních interview. "Nakonec začne jednat."

"V této chvíli a blízké budoucnosti zůstanou vztahy mezi Korejemi napjaté, ale myslím si, že je zlepší ekonomická stránka věci, protože přijdou nějaké pozitivní iniciativy ze soukromého sektoru."

Kim je druhou bývalou hlavou státu, o kterou Jihokorejci v poslední době přišli. V květnu spáchal sebevraždu Kimův následník Ro Mu-hjon.


 

Právě se děje

Další zprávy