Ammán - Bez ohlédnutí zpět opustilo Irák od začátku americké invaze v březnu 2003 už přes dva miliony lidí. Nejčastěji končí v sousední Sýrii a Jordánsku.
Právě tyto země teď v Ammánu, na mezinárodní konferenci věnované problémům Iráčanů bez domova, žádají svět o pomoc. Jen Jordánsko vynakládá na zaopatření 750 tisíc lidí každý rok přes miliardu dolarů.
Zapravdu dává Jordánsku a Sýrii i Amnesty International. Organizace monitorující lidská práva označila vlnu uprchlíků za největší na Blízkém východě od roku 1948, kdy nově vzniklý stát Izrael masově opouštěli Palestinci, což způsobilo humanitární krizi.
OSN: Uprchlíci ohrožují stabilitu regionu
V Sýrii je Iráčanů nejvíce - přes 1,4 milionu. Stejně jako v jordánském pouštním království, i tady chybějí místa ve školách. Pro dospělé neexistuje dostatek pracovních příležitostí a jejich úspory rychle vysychají.
To vede k rostoucí kriminalitě, včetně prostituce a prodávání dětí. Navíc panují obavy, že se z Iráku do sousedních států přenese konflikt znepřátelených sunnitů a šíítů.
OSN na volání o pomoc minulý měsíc odpovědělo dotací 123 milionu dolarů. Do konce roku chce 20 tisíc lidem najít trvalý domov.
Sám Craig Johnstone, zástupce vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ale přiznává, že to nestačí. "Mezinárodní společenství dosud útrapy iráckých uprchlíků přehlížela, ale teď začíná jednat," řekl BBC.
Pomoc už slíbily i USA: do konce září hodlají do Spojených států pustit 7000 iráckých uprchlíků. Kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením jich tam ale za posledních devět měsíců odjelo pouze 133.