První vlnu zvládli Češi díky rouškám, teď už se jim nedaří, píše americká CNN

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2020 15:25
Česko se ještě nedávno prezentovalo jako vzorová země v boji s koronavirem, nyní je ale v krizovém módu. Tak situaci v České republice hodnotí některá německá a rakouská média. Všímají si mimo jiné nedělní demonstrace odpůrců protikoronavirových opatření a popisují "chaotické scény" na pražském Staroměstském náměstí. O Česku informuje i americká stanice CNN.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

List Süddeutsche Zeitung v komentáři kriticky hodnotí roli prezidenta a premiéra. Podle něj Miloš Zeman i Andrej Babiš přišli v krizi o morální autoritu.

"Ještě nedávno se Česko prezentovalo jako vzor pro jiné země v boji s koronavirem. Tak razantně jako zde ale nyní počty infikovaných nestoupají v žádné jiné evropské zemi," napsala německá tisková agentura DPA. "Ještě v srpnu premiér Andrej Babiš na mezinárodní konferenci mohl říct, že Česko je 'best in covid'"; ze "vzorové země" se ale Česko stalo "problémovým dítětem" Evropy, hodnotí vývoj DPA.

Symbolické je podle ní to, že polní nemocnice, v níž čeští lékaři pomáhali v Iráku či v Afghánistánu, má nyní přijímat pacienty na výstavišti v Letňanech. "Česko je v krizovém módu," uvedla DPA. "Neuplyne ani den, aniž by muselo hlásit rekordní čísla," dodala. Agentura si přitom klade otázku, zda se Češi k opatřením v boji s koronavirem nestaví jako jedna z nejznámějších postav české literatury: Josef Švejk.

DPA v této souvislosti upozorňuje na nedělní demonstraci v centru Prahy. Té si všímá i řada dalších německých a rakouských médií. Podle novin Berliner Zeitung se protestu účastnila řada "radikálních fotbalových a hokejových fanoušků". "Zapalovaly se dýmovnice a dělbuchy," popisuje protest berlínský deník. Regionální německý list Marbacher Zeitung píše o "chaotických scénách" na Staroměstském náměstí.

Rakouské noviny Der Standard v souvislosti s demonstrací v centru Prahy poznamenávají, že protest se konal krátce poté, co Česko poprvé zaregistrovalo více než 10 000 potvrzených případů nákazy koronavirem za den. Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober v neděli večer stanici ORF řekl, že nejhorším možným scénářem vývoje v Rakousku je, že se dostane do situace, jaká je nyní v Česku a na Slovensku.

Německá média pozornost věnují také roli českého prezidenta a ministerského předsedy. List Süddeutsche Zeitung popisuje aktuální situaci v Česku jako "obzvlášť dramatickou". V komentáři věnovaném "moci slova" a víkendové výzvě kancléřky Angely Merkelové, aby Němci zůstali pokud možno doma, se připomíná i Česko. Také prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš se na občany obrátili, aby je vyzvali k dodržování opatření přijatých v boji s koronavirem.

"Oba katastrofu podcenili a nesou velkou zodpovědnost za situaci v zemi. Morální autoritu, kterou by nyní potřebovali, už dávno pozbyli," napsal komentátor Daniel Brössler.

CNN: Druhou vlnu Češi nezvládli

O situaci v Česku informuje také americká televize CNN. Česká republika podle ní výborně zvládla první vlnu šíření nákazy zejména díky včasnému zavedení plošného nošení roušek. Při druhé vlně však svůj předchozí úspěch nezopakovala. 

"Ačkoliv Česká republika zažívá technicky vzato druhou vlnu epidemie, ta první z tohoto jara ve srovnání s nynějším stavem vypadá jako bezvýznamná tečka na radaru," píše server CNN. 

Ke konci března premiér Andrej Babiš napsal na Twitteru americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, ať zkusí tamní epidemii porazit "českým způsobem", a doporučil mu jednoduché látkové roušky domácí výroby, které podle něj sníží šíření viru o 80 procent. CNN však poznamenává, že nyní se v ČR za den odhalí jeden z největších počtů infikovaných na milion obyvatel na světě.

Americký server ABC News napsal, že po letním uvolnění se řada českých občanů vrací k restrikcím jen s nelibostí a že se například z nošení roušek stalo zčásti politické téma, jako v několika jiných zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy