Zdravotní stav Clintonové už neřeší jen konspirační teorie. Body sbírá soupeř

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 13. 9. 2016 0:03
Někdejší první dáma v neděli téměř omdlela na ceremonii k připomínce 15 let od teroristických útoků v USA. Podle lékařky trpí zápalem plic, ale úspěšně se uzdravuje. Potíže demokratické kandidátky na prezidenta USA ale dva měsíce před volbami rozvířily otázku, zda je zdraví Hillary Clintonové natolik pevné, aby mohla v případě vítězství zastávat nejvyšší úřad. Její soupeř Donald Trump jí popřál brzké uzdravení.
Hillary Clintonová opouští dům své dcery v New Yorku, kam se nakrátko uchýlila kvůli zdravotním potížím.
Hillary Clintonová opouští dům své dcery v New Yorku, kam se nakrátko uchýlila kvůli zdravotním potížím. | Foto: Reuters

Washington – Zdraví Hillary Clintonové je dlouhodobým tématem mnoha konspirací. Po uplynulém víkendu se z něj ovšem stalo regulérní politické téma. A možná munice pro její odpůrce. Hlava Spojených států musí dennodenně zvládat náročný program, pevné zdraví je proto jedním ze základních předpokladů pro výkon funkce.

Někdejší první dáma v neděli téměř omdlela během ceremonie k 15. výročí od teroristických útoků z 11. září 2001. Záznam pořízený telefonem se objevil na internetu a mediálnímu humbuku po celém dni spekulací Hillary Clintonová nezabránila ani tím, že se ještě během neděle znovu objevila na veřejnosti.

Do prezidentských voleb, v nichž se utká s republikánem Donaldem Trumpem, zbývají necelé dva měsíce. Nic nenaznačuje, že by kandidátka Demokratické strany zvažovala odstoupení. Zrušila ale svou plánovanou cestu do Kalifornie.

Její lékařka Lisa Bardacková posléze informovala, že Clintonové byl v pátek diagnostikován zápal plic, o němž ale její kampaň informovala až po incidentu na newyorském Ground Zero. "Dobře se uzdravuje," uvedla lékařka s odstupem několika hodin.

Sama Clintonová již v pondělí na twitteru uvedla, že se cítí lépe a její stav se zlepšuje. "Jako každý, kdo kvůli nemoci ležel doma a nemohl do práce, se nemůžu dočkat, až se tam vrátím. Uvidíme se zase brzo při kampani," vzkázala svým příznivcům.

Nezpůsobilí pro Bílý dům

Kampaň demokratů se z velké části opírá o tvrzení, že Trump je nezpůsobilý k tomu, aby usedl v Bílém domě. Nevhodný je prý zejména kvůli svému "temperamentu a intelektu".

Realitní magnát nyní může vytasit protiargument, upozorňuje například server Politico. Clintonovou může označit za nezpůsobilou už kvůli jejímu zpochybňovanému zdravotnímu stavu.

V pondělí jí nicméně newyorský miliardář popřál brzké uzdravení. "Doufám, že se dá dohromady, vrátí se do kampaně a uvidíme ji v předvolebních televizních debatách," prohlásil Trump. První debata kandidátů se uskuteční za dva týdny.

Demokratce v tuto chvíli moc nenahrává ani fakt, že dlouhodobě odmítá sdělovat podrobnosti o svém soukromém životě. Ven pustí jen tolik, kolik je bezpodmínečně nutné.

"Tento přístup si teď nemohou dovolit," je přesvědčen dlouhodobý nejmenovaný spojenec Clintonové, jehož Politico cituje.

Mlčenlivost by v tomto případě mohla ještě více nahrát do karet Trumpovi, který navíc sám sebe prezentuje jako člověka "značné fyzické zdatnosti a výdrže". Zdraví své soupeřky navíc dlouhodobě častuje posměšky. Podle něj ji například "poznamenal" čtyři roky starý úraz hlavy.

Podle Pata Buchanana, který se v letech 1992 a 1996 sám ucházel o republikánskou nominaci pro prezidentské volby, by měli oba kandidáti předložit své zdravotní záznamy. "(Clintonová) musí předstoupit a promluvit o tom," je přesvědčen.

Buchanan začátkem 90. let souboj v primárkách prohrál. Možné zdravotní problémy tehdejšího prezidenta George H. W. Bushe ale následně "potěšily" příznivce jeho demokratického soupeře Billa Clintona, který nakonec zvítězil a na dalších osm let usedl do Oválné pracovny. 

Lidé o tom budou mluvit

Propírání zdravotní způsobilosti protikandidáta je ve volebním klání běžné. Své by o tom mohli říct i další američtí exprezidenti, mezi nimi Dwight Eisenhower nebo Ronald Reagan.

"Všichni lékaři tvrdí, že je zdravá," uvedl krátce po nedělní zdravotní indispozici Clintonové její dlouhodobý poradce James Carville. Zároveň však připustil, že víkendový incident může mít vážný dopad na uvažování Američanů. "Je to něco, o čem lidé nedokážou přestat diskutovat. Takže uvidíme," doplnil.

Clintonová trpí alergiemi, v prosinci 2012 si také přivodila otřes mozku, údajně pádem zapříčiněným žaludeční nevolností a dehydratací. Letos v srpnu se v amerických médiích objevila zpráva, že ji v červnu na veřejnosti zřejmě postihl epileptický záchvat.

Podle červencové zprávy je nicméně Clintonová ve skvělé kondici a je schopna vykonávat úřad hlavy státu, připomněla ČTK.

"Nemám žádné obavy," uvedl na její adresu bývalý guvernér Pensylvánie Ed Rendell. "Dokud bude vystupovat dobře a vypadat silně během debat, na ničem jiném nezáleží."

Hillary Clintonové je 68 let, Donald Trump je o dva roky starší.

 

Právě se děje

Další zprávy