Přehledně: Nejozbrojenější národ na světě. V USA vlastní zbraň 43 procent domácností

Střelba před hotelem v Las Vegas nebo na floridské střední škole - tragické události, které Spojené státy zažily v poslední době a které ve společnosti opět zvýšily nespokojenost s tím, jak snadno se člověk v USA může stát majitelem zbraně. Statistiky přisuzují USA titul nejozbrojenější země na světě. V roce 2018 vlastnilo celkem 43 procent amerických domácností jednu nebo více zbraní. Projděte si nová čísla o počtu střelných zbraní ve Spojených státech.

Nejozbrojenější národ na světě

Američané jsou nejozbrojenějším národem na světě. Podle nových dat amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) zemřelo minulý rok ve Spojených státech na následek střelby 39 773 lidí. Jde o 12 úmrtí na sto tisíc obyvatel.

Z tohoto čísla bylo 14 542 lidí obětí vraždy, přitom o deset let dříve to bylo 12 632 obětí. Ještě znatelnější je ale podle CDC nárůst počtu sebevražd, které byly spáchány střelnou zbraní. Zatímco minulý rok šlo o 23 854 případů, v roce 2007 jich bylo 17 352.

USA jsou také jednou ze šesti zemí, které jsou každoročně zodpovědné za více než polovinu smrtí způsobených střelnou zbraní. Pětici doplňují Brazílie, Mexiko, Kolumbie, Venezuela a Guatemala.

Portál Statista také uvádí, že letos vlastnilo jednu nebo více zbraní 43 procent amerických domácností, což je od roku 2013 nejvíce. Podobně hovoří i rok starý výzkum společnosti Pew Research Center. V něm navíc téměř polovina dotázaných (48 procent) uvedla, že vyrůstali v domě se zbraněmi.

Dvě třetiny Američanů, kteří přímo vlastní střelnou zbraň, jich mají více než jednu. A každý třetí ozbrojený Američan má ve své výbavě pět zbraní nebo ještě více.

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

před 3 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.