Tokio - Devět dní po ničivém zemětřesení a vlně tsunami přišla z Japonska dobrá zpráva: záchranářům se ve zničeném městě Išinomaki podařilo najít dva živé lidi.
Osmdesátiletá žena a šestnáctiletý mladík byli silně podchlazeni, vrtulník je převezl do nemocnice.
Fakt, že se jim v troskách podařilo přežít, je skoro zázrak. V severovýchodním Japonsku mrzne, místy padá i sníh. Záchranáři už jinak nacházejí jen mrtvá těla.
Podle zatím poslední statistiky, kterou v neděli zveřejnila agentura Kjódó, zemřelo při největší katastrofě v poválečné historii Japonska 8133 lidí.
Dalších více než 12 000 se pohřešuje.
V poničené jaderné elektrárně Fukušima 1 zatím pokračují práce na obnově elektrického vedení. Některé reaktory se už podařilo napojit na externí elektrické vedení, jinde proud zatím nejde.
V neděli má navíc v okolí elektrárny pršet a úřady varovaly tamní obyvatele, aby si chránily vlasy a kůži.
Japonsko zvažuje zákaz vývozu všech potravinářských výrobků pocházejících z prefektury Fukušima, na jejímž území stojí poškozená jaderná elektrárna. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) mohou kontaminované potraviny krátkodobě ohrozit lidské zdraví.
"Ačkoli má radioaktivní jód krátký poločas rozpadu kolem osmi dní a během týdnů se přirozeně rozkládá, existuje krátkodobé riziko, jemuž je lidské zdraví vystaveno, vstřebá-li jej s potravou lidský organismus," uvedla dnes ale MAAE.
Japonské úřady doporučily užívání jódových tablet lidem evakuovaným z postižené oblasti. Podle MAAE dostaly místní úřady příslušné instrukce už ve středu. Jodové pilulky mohou pomoci ochránit štítnou žlázu před rakovinnými účinky jaderného ozáření.
Připomeňte si, co se v Japonsku dělo v sobotu.
Veškeré informace, včetně online přenosů, fotogalerií a grafik, najdete ve speciálu Japonská katastrofa.
18:40 - Do odklízení trosek v areálu jaderné elektrárny Fukušima se v pondělí zapojí tanky s namontovanými radlicemi. Jejich pancéř bude vojáky chránit před radioaktivním zářením, uvedla televize NHK. S pomocí radlic tanky odhrnou radioaktivní materiál stranou, aby energetikům a hasičům usnadnily přístup k poškozeným reaktorům.
16:55 - Meteorologové čekají v Japonsku změnu proudění větrů. Měly by začít vát z Fukušimy směrem k Tokiu. V hlavním městě Japonska by se tak mohla zvýšit přítomnost radioaktivních částic ve vzduchu. Podle švýcarského ministerstva zahraničí je i tohle důvod, proč Švýcaři přesouvají svou ambasádu z Tokia do Osaky.
16:15 - Energetici hlásí úspěch: Teplota ve všech fukušimských nádržích s vyhořelým palivem je pod 100 stupňů Celsia.
15:05 - Japonský premiér přijede do oblasti, kde stojí elektrárna Fukušima, v pondělí.
13:05 - Hasiči napumpovali mořskou vodu do bazénu vyhořelého paliva fukušimského reaktoru 2.
13:01 - Fukušimský reaktor 6 je stabilizován, ve stavu, kterému energetici říkají "cold shutdown". Oznámila to agentura Kjódó. Při "cold shutdown" funguje v odstaveném reaktoru chlazení. Teplota vody je nižší než 100 stupňů Celsia, tedy taková, že nehrozí žádné nebezpečí.
12:50 - Prefekturu Fukušima, kde stojí havarovaná jaderná elektrárna, chce navštívit japonský premiér Naoto Kan. Řekl to mluvčí vlády. Termín zatím nebyl stanoven.
12:14 - Popírač holokaustu, kontroverzní biskup Richard Williamson, má na příčiny tragédie v Japonsku vlastní názor. Podle něj je to "trest a varování od Boha". Williamson to napsal v internetovém blogu. Čím přesně se proti Bohu provinili právě Japonci, to neuvedl. O soucitu s oběťmi není v jeho komentáři ani řádka.
11:46 - Automobilka Nissan obnoví příští týden výrobu aut v Japonsku. Továrny Nissanu se rozběhnou zřejmě ve čtvrtek, píše agentura Kjódó.
11:06 - Japonská vláda chystá rozsáhlou finanční injekci do bank v regionech, které zasáhlo nedávné zemětřesení. Pomůže 72 finančním institucím se sídlem v místě katastrofy. Peníze pro banky mají usnadnit podnikům na severovýchodě Japonska, aby se snáz dostaly k úvěrů a mohly brzy obnovit provoz.
10:30 - Druhý reaktor ve Fukušimě má opět proud, oznámil provozovatel elektrárny, firma Tepco. Ten má pomoci uvést do chodu osvětlení a chlazení tamní nádrže s vyhořelým jaderným palivem. Zatím však stále není jasné, zda budou po napojení na elektrické vedení fungovat chladící pumpy.
10:05 - Zázrak. Devět dní po katastrofickém zemětřesení se záchranářům podařilo vyprostit z trosek dva živé lidi. Osmdesátiletou ženu a šestnáctiletého mladíka našli ve zničeném městě Išinomaki. Byli silně podchlazení, vrtulník je převezl do nemocnice. Záchranáři se už přitom vzdali naděje, že by ještě objevili živé.
9:50 - Na Tchajwan se z Japonska dostaly radioaktivní fazole. Úroveň radiace v nich ale nebyla příliš vysoká, jejich konzumace by člověku neuškodila.
9:45 - Energetikům se podařilo stabilizovat tlak ve třetím reaktoru ve Fukušimě, radioaktivní páru tedy zatím nemuseli upouštět. Oznámila to agentura Kjódó. Blok 3 je mimořádně nebezpečný, protože obsahuje plutonium.
8:52 - Japonská policie počítá s tím, že jen v prefektuře Mijagi - jedné z oblastí, kterou nejvíce zasáhla 23 metrů vysoká vlna tsunami - bude více než 15 000 mrtvých.
8:31 - V regionu Tokio byl podle úřadů objeven radioaktivní prach a částice. Zdraví lidí by to však nemělo ohrozit.
8:20 - Do japonských evakuačních center dorazily deky a další pomoc pro 360 tisíc lidí, zasažených zemětřesením a následnou vlnou tsunami. Jak uvedla agentura Kjódó, pomoc přišla ze 13 zemí. Japonci dostali například 25 tisíc přikrývek z Kanady, 30 tisíc balíků rýže a 230 tisíc litrů balené pitné vody z Jižní Koreje nebo 500 tchajwanských generátorů.
6:50 - Situace v jaderné elektrárně Fukušima 1, poškozené před týdnem přívalovou vlnou tsunami, je podle odborníků stále kritická. Mluvčí japonského úřadu pro jadernou bezpečnost dnes v televizi NHK informoval o nebezpečném zvýšení tlaku ve třetím reaktoru a naznačil, že bude nutno upustit radioaktivní páru. S párou unikne do ovzduší i další radiace. Není jasné, zda chlazení fukušimské "trojky" zabralo.