Zázrak? Ochrnutý muž se postavil, pomohl stimulátor

Václav Viták
20. 5. 2011 13:25
Vědci zkoušejí novou metodu léčby paralýzy pomocí elektrostimulátoru
Foto: ČTK

Londýn - Američan Rob Summers nestál na vlastních nohou pět let, protože kvůli těžkému zranění páteře ochrnul od pasu dolů. Patřil k těm nešťastníkům, kterým lékaři na jejich zoufalou otázku: "Kdy budu zase chodit?", odpoví s drastickou upřímností: "Už nikdy."

Summers se však stal prvním člověkem, u kterého už zcela neplatí, že přerušení míchy znamená nevratnou paralýzu.

Britský časopis The Lancet zveřejnil ve čtvrtek výsledek výzkumné práce týmu amerických vědců, kteří Summerse léčili a použili přitom zcela novou metodu, jež se může u těchto typů zranění ukázat jako přelomová.

Pro jejich pacienta to znamenalo neuvěřitelný zážitek a také obrovskou naději. "Stál jsem," jásal tento mladý muž. "Čtyři roky jsem se nedokázal pohnout ... a najednou jsem stál."

Summerse, který byl aktivním sportovcem, a dokonce reprezentoval svou školu v baseballu, srazil v roce 2006 vůz, který pak z místa nehody ujel.

Muž utrpěl zranění páteře, úraz přerušil spojení nervových cest mezi mozkem a míchou, které normálně umožňují přenos příslušných signálů umožňujících koordinovanou chůzi.

Mícha, plnohodnotný zástupce mozku?

Doposud platilo, že tento typ zranění je neléčitelný. Obnovit nervové spoje po přerušení míchy nikdo zatím neumí. Výzkumníci si ale položili otázku, zda jsou signály z mozku pro schopnost chůze opravdu nepostradatelné.

Implantovali proto Summersovi do páteře elektrostimulátor, současně mu naordinovali speciální cvičení a zjistili, že může hýbat nohama i bez signálů z mozku.

Muž zaznamenal také další mimořádné zlepšení svého stavu - získal znovu kontrolu nad svým močovým měchýřem a opět poznal sexuální touhu. Může také pohybovat prsty u nohou, koleny i kotníky.

"Podstatou našeho objevu je," citovala televizní stanice CBS vedoucí výzkumného týmu Susan Harkemovou z Louisvillské univerzity, "že neurony v míše mohou zastat úplně všechny funkce, které jinak vykonávají nervy v mozku."

Jen opatrná naděje

Studie prokázala, že v laboratoři u Summerse funguje elektrická stimulace. Fakticky je ale stále upoután na kolečkovou židli.

Metoda bude nyní testována na čtyřech dalších pacientech, aby se ukázalo, zda její působnost je univerzální, či nikoli.

Vědci však varují, že se zatím jedná jen o nadějný nový přístup k léčbě paralýzy, jehož skutečný přínos se musí teprve prokázat.

"Tento případ je zajímavý... Nedá se však soudit podle jednoho pacienta, do jaké míry může tento postup v budoucnu zajistit trvalé zlepšení při léčbě zraněné míchy," řekl BBC například profesor Geoffrey Raisman z Institutu neurologie Kalifornské univerzity.

 

Právě se děje

Další zprávy