Zase jinak: z pádu sondy Rusko viní záření a padělky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 1. 2012 14:10
Za viníky Roskosmos označil představitelé Lavočkinovy konstrukční kanceláře
Phobos-Grunt. Vizualizace Roskosmosu.
Phobos-Grunt. Vizualizace Roskosmosu. | Foto: YouTube

Moskva - Ve vyšetřování příčin zřícené ruské meziplanetární sondy Fobos-Grunt nastal další zvrat.

Deník Komersant nejprve v úterý ráno přišel se zprávou, že za fiaskem mise k měsíci Marsu Fobos stály chyby programátorů, šéf vesmírné agentury Roskosmos Vladimir Popkovin ale informaci odpoledne dementoval s tím, že vše způsobilo radioaktivní kosmické záření.

"Příčinou nestandardní situace se stalo přetížení dvou palubních počítačových zařízení, takzvaný dvojí restart, a proto Fobos-Grunt přešel do režimu co největších úspor energie a vyčkávání na další pokyny. Nejpravděpodobnější příčinou se podle názoru komise jeví lokální působení těžkých nabitých částic vesmírného prostoru, které vedlo k výpadku v paměťovém zařízení centrálního počítače stanice ještě během druhého obletu," prohlásil Popovkin.

Současně připustil, že za neúspěchem mohly být i použité zahraniční mikroelektronické součástky, jež mohly být padělkem. O padělaných čínských součástkách už média spekulují několik dní.

Odpovědnost za selhání sondy tak podle Roskosmosu nesou představitelé Lavočkinovy konstrukční kanceláře, kteří už byli potrestáni.

Ruský tisk se ale s tímto vysvětlením nespokojil a nadále obviňuje ze selhání stroje za pět miliard rublů (přes tři miliardy korun) programátory.

Podezření padlo na USA i padělky z Číny

Fobos-Grunt odstartovala loni v listopadu, ale po oddělení od nosné rakety nenabrala požadovaný kurz k měsíci Marsu Fobos, odkud měla dopravit na Zemi geologické vzorky. Namísto toho začal stroj kroužit kolem Země a po neúspěšných pokusech o přeprogramování  se 15. ledna zřítil do Tichého oceánu.

Krátce poté se v Rusku objevily úvahy, zda havárii náhodně nezavinil některý z amerických radarů z atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech v Tichém oceánu. Americká agentura NASA tuto hypotézu odmítla, skepticky na ni hleděla i většina ruských odborníků.

Uplynulý týden agentura Interfax za příčinu selhání uvedla erupce na Slunci; stanice se prý dostala do oblaku plazmy, který narušil práci palubních systémů. V tisku se ale objevily i spekulace, zda ke katastrofě nevedly padělané díly údajně čínské provenience.

 

Právě se děje

Další zprávy