Sondu zmátly USA, nebo jsme udělali chybu, tuší Rusové

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 1. 2012 19:50
Podle deníku Kommersant mohl způsobit pád Fobos-Grunt radar na Marshallových ostrovech
Phobos-Grunt. Vizualizace Roskosmosu.
Phobos-Grunt. Vizualizace Roskosmosu. | Foto: YouTube

Moskva - Rusové stále nevědí, co stálo za selháním kosmické sondy Fobos-Grunt - jednoho z jejich nejambicióznějších kosmických projektů posledního desetiletí.

Zařízení za pět miliard rublů se 8. listopadu krátce po startu odmlčelo a místo toho, aby se vydalo zkoumat jeden ze dvou měsíců Marsu Fobos, zůstalo na nižší oběžné dráze, odkud se v neděli zřítilo do Pacifiku.

Zjistit, co se sondě přihodilo, má za úkol zvláštní vyšetřovací komise. Ta už vyloučila selhání palubního počítače a nyní prověřuje možnost technické závady nebo zkratu v systému zásobování energií.

Ruský deník Kommersant ale s odkazem na nejmenovaného experta Roskosmosu přišel s teorií, že závadu sondy zavinil americký radar Kwajalein na Marshallových ostrovech.

"Není vyloučeno, že se sonda náhodně ocitla v oblasti působnosti radaru a pod vlivem megawattového impulsu zkratovala elektronika. Poté už nebyla s to vydat pokyn ke spuštění motorů," poznamenal zdroj deníku Kommersant a doplnil, že se tato verze posuzuje jako "vyšší síla", a ne jako úmyslný zásah.

Základním problémem byla levná řešení

Šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin již dříve vyslovil podezření, že ruské vesmírné havárie mohou být způsobeny i cizím zásahem. "Nechceme nikoho obviňovat, dnes ale existují velmi mohutné prostředky vlivu na kosmické aparáty, jejichž použití nelze vyloučit," řekl Popovkin v rozhovoru pro list Izvestija. Nicméně naznačil, že základním problémem programu Fobos byly omezené finanční prostředky, které "předurčily volbu riskantních technických řešení".

Slavný start, neslavný pád - tak se zapíše do historie ruská sonda Fobos-Grunt.
Slavný start, neslavný pád - tak se zapíše do historie ruská sonda Fobos-Grunt. | Foto: Reuters

K teorii o americkém podílu na pádu družice jsou skeptičtí i ruští odborníci oslovení agenturou RIA Novosti.

"Elektronika na vesmírných sondách je obvykle velmi dobře chráněna před vesmírnou radiací a vnějšími elektronickými poli, nemyslím si, že by měli Američané tak silné radary, aby mohli Fobos-Grunt poškodit," uvedl pro RIA Novosti jeden z nich - výzkumník Viktor Savorsky z Institutu rádiových technologií a elektronicky Ruské akademie věd.

Uplynulý rok byl pro Roskosmos velmi smolný. V srpnu nad jižní Sibiří havarovala nákladní kosmická loď Progress, v listopadu začala stávkovat družice Fobos-Grunt a koncem roku se krátce po startu zřítila raketa Sojuz s vojenskou družicí Meridian.
Podrobnou zprávu o příčinách neúspěchu mise má Roskosmos podat do konce ledna.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy