Londýn - Před Velkou Británií zřejmě kvůli vystoupení z Evropské unie již brzy vyvstane další problém.
Po červnovém referendu se velmi pravděpodobně změní pravidla volného pohybu osob a úřady tak budou muset vyřídit trvalý pobyt občanům zemí EU, kteří na ostrovech momentálně žijí. Jde přitom o více než tři miliony lidí.
"Když zvážíme počet Evropanů, které by bylo potřeba zaregistrovat, a potenciální složitost těch procesů, půjde o náročný úkol," předvídá Madeleine Sumptionová z Oxfordské univerzity.
Podle studie, kterou zpracoval její tým, by to úředníkům zabralo 140 let a pro vládu by to znamenalo obrovské administrativní zatížení, napsal The Guardian.
Před Brity je ještě dlouhá cesta
V současnosti může o trvalý pobyt zažádat každý, kdo strávil ve Spojeném království alespoň pět let. Od roku 2011 tak učinilo zhruba 125 000 lidí.
S Brexitem ale reálně hrozí, že si budou muset miliony občanů EU relativně rychle zažádat o dokumenty, které prokážou, že mohou v Británii pobývat podle dosud platných pravidel.
Ta se kvůli snahám omezit migraci velmi pravděpodobně změní, byť zatím není jasné jak.
Ze studie nicméně vyplývá, že i v případě, že by byl současný model použit pro "postbrexitové" období, znevýhodnil by část Evropanů, kteří v Británii žijí již nyní. Jednalo by se především o ty s nízkými příjmy, živnostníky, ale i studenty.
"Samozřejmě že teď bude mít registrace na starost nový a rozsáhlý tým, ale tato čísla ilustrují, jak velký administrativní úkol je vlastně čeká," podotýká server Evening Standard s tím, že současný stav "umožňuje nahlédnout na problémy, které by se mohly objevit s jakýmkoli novým mechanismem".