Syrský režim pálí do davů, z mešit zní výzvy doktorům

Zahraničí Zahraničí
23. 4. 2011 18:28
Vláda prezidenta Bašára Asada se druhý den po sobě pokouší krvavě potlačit demonstrace
Snímek převzatý z videozáběru ukazuje masivní podporu protestu ve městě Jasim.
Snímek převzatý z videozáběru ukazuje masivní podporu protestu ve městě Jasim. | Foto: Reuters

Damašek - Jeden z vůbec nejrepresivnějších režimů na Blízkém východě svírají druhý den po sobě masové demonstrace. Vláda syrského diktátora Bašára Asada se brání protestům krvavým zásahem proti protestujícícm.

Smuteční obřady při pohřbívání obětí krvavých pátečních nepokojů v Sýrii se znovu staly rozbuškou mezi protestujícími a vládními bezpečnostními silami.

Z ulic syrských měst se opět ozývala protivládní hesla - a hlavně ostrá střelba. Podle dostupných informací v sobotu přišlo o život až dvanáct lidí z řad těch, kteří přišli uctít památku stovky obětí pátečních střetů.

Na sobotní pohřby obětí se po poledních modlitbách sešly i sjely desetitisíce Syřanů.

V hlavním městě Damašku je situace napjatá a mnoho lidí však raději zůstává doma, řekl nejmenovaný aktivista agentuře Reuters.

Z mešit zní: Přiveďte doktory

Střelbou se syrská bezpečnost během soboty snaží rozehnat masy v damašské čtvrti Barzá a na předměstí Duma. V Dumě byli zabiti tři lidé, z mešit v Barzá zaznívají výzvy k doktorům, aby přišli ošetřovat raněné. Zasaženy měly být stovky lidí.

Až sto padesát autobusů sváželo podle agentury AFP z města Dará protestující na pohřeb osmnácti obětí z Azrá a dalších vesnic.

"Jak jsme se blížili do Azrá na pohřby mučedníků, mířila na nás těžká palba," řekl podle BBC jeden ze svědků.

Ze země přicházejí další výzvy k ukončení vlády prezidenta Asada. "Ať žije Sýrie, pryč s vrahem Asadem, zrádcem Sýrie," řekl jeden z účastníků protestů agentuře Reuters. Na jiném místě vyzpovídal zpravodaj agentury člověka, který údajně chvíli před tím pomáhal do bezpečí lidem s prostřelenýma nohama.

Syrští poslanci odstupují

Brutální zásah bezpečnostních sil už má ohlas i v místní politice: dva poslanci syrského parlamentu na protest rezignovali na své mandáty.

"Nedokážu ubránit své syny od proradné střelby, proto nevidím smysl v tom, abych zůstával dále poslancem," řekl televizi Al-Džazíra jeden z nich, Násir al-Harírí.

Podle informací deníku New York Times byly v deseti městech odříznuty telefonní linky. "Lidé panikaří. Očekáváme další tvrdé zásahy ze strany bezpečnostních sil," řekl deníku Abú Ahmad al-Dimaškí, aktivista z města Homs.

Státní syrská tisková agentura hlásila v sobotu jen omezený počet protestů v některých provinciích a násilí popsala jako činy ozbrojených kriminálních gangů. Místní ministerstvo vnitra oznámilo, že země čelí povstání radikálních teroristů a islamistů, které bude potlačeno.

Asad: Bez novinářů!

Veškeré informace z místa jsou však těžko ověřitelné - vláda prezidenta Asada nepouští do země zahraniční novináře.

Sýrie prožila v pátek dosud největší protesty proti režimu Bašára Asada za více než měsíc, kdy nepokoje začaly. A podle svědků také nejkrvavějších.

Podle zpráv z místa vyšly do ulic několika měst po pátečních modlitbách v mešitách desetitisíce lidí. Na damašském předměstí nejprve policie rozháněla asi dva tisíce osob slzným plynem. Později však podle svědectví začala na několika místech pálit do davu.

Počet obětí páteční střelby do demonstrantů se vyhoupl přes stovku. Mezi obětmi má být i jedenáctiletý chlapec.

V pátek syrské úřady o incidentech mlčely, podle státní agentury policisté pouze zranili "několik lidí", když použili "vodní děla a plynové granáty, aby bránili bezpečí civilistů a předešli ničení veřejného majetku".

Pokud se tragická páteční statistika potvrdí, vyšplhá se počet obětí syrské revoluce blízko ke třem stovkám. Spojené státy už proto vyzvaly syrské úřady, aby přestaly na demonstrace reagovat násilím. Prezident Barack Obama přesto čelí sílíci vnitřní kritice, že na krveprolití v Sýrii nereaguje dostatečně.

Deník Washington Post napsal v sobotním redakčním komentáři, že z morálního hlediska je chování Obamovy administrativy ostudné a je výsměchem závazku Spojených států k ochraně lidských práv. "Prezident Obama opakovaně slíbil, že podpoří aspirace Arabů po větší svobodě. V případě Sýrie nedodržel své slovo," napsal deník.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy