Syrský režim pálí do davů, z mešit zní výzvy doktorům

Zahraničí Zahraničí
23. 4. 2011 18:28
Vláda prezidenta Bašára Asada se druhý den po sobě pokouší krvavě potlačit demonstrace
Snímek převzatý z videozáběru ukazuje masivní podporu protestu ve městě Jasim.
Snímek převzatý z videozáběru ukazuje masivní podporu protestu ve městě Jasim. | Foto: Reuters

Damašek - Jeden z vůbec nejrepresivnějších režimů na Blízkém východě svírají druhý den po sobě masové demonstrace. Vláda syrského diktátora Bašára Asada se brání protestům krvavým zásahem proti protestujícícm.

Smuteční obřady při pohřbívání obětí krvavých pátečních nepokojů v Sýrii se znovu staly rozbuškou mezi protestujícími a vládními bezpečnostními silami.

Z ulic syrských měst se opět ozývala protivládní hesla - a hlavně ostrá střelba. Podle dostupných informací v sobotu přišlo o život až dvanáct lidí z řad těch, kteří přišli uctít památku stovky obětí pátečních střetů.

Na sobotní pohřby obětí se po poledních modlitbách sešly i sjely desetitisíce Syřanů.

V hlavním městě Damašku je situace napjatá a mnoho lidí však raději zůstává doma, řekl nejmenovaný aktivista agentuře Reuters.

Z mešit zní: Přiveďte doktory

Střelbou se syrská bezpečnost během soboty snaží rozehnat masy v damašské čtvrti Barzá a na předměstí Duma. V Dumě byli zabiti tři lidé, z mešit v Barzá zaznívají výzvy k doktorům, aby přišli ošetřovat raněné. Zasaženy měly být stovky lidí.

Až sto padesát autobusů sváželo podle agentury AFP z města Dará protestující na pohřeb osmnácti obětí z Azrá a dalších vesnic.

"Jak jsme se blížili do Azrá na pohřby mučedníků, mířila na nás těžká palba," řekl podle BBC jeden ze svědků.

Ze země přicházejí další výzvy k ukončení vlády prezidenta Asada. "Ať žije Sýrie, pryč s vrahem Asadem, zrádcem Sýrie," řekl jeden z účastníků protestů agentuře Reuters. Na jiném místě vyzpovídal zpravodaj agentury člověka, který údajně chvíli před tím pomáhal do bezpečí lidem s prostřelenýma nohama.

Syrští poslanci odstupují

Brutální zásah bezpečnostních sil už má ohlas i v místní politice: dva poslanci syrského parlamentu na protest rezignovali na své mandáty.

"Nedokážu ubránit své syny od proradné střelby, proto nevidím smysl v tom, abych zůstával dále poslancem," řekl televizi Al-Džazíra jeden z nich, Násir al-Harírí.

Podle informací deníku New York Times byly v deseti městech odříznuty telefonní linky. "Lidé panikaří. Očekáváme další tvrdé zásahy ze strany bezpečnostních sil," řekl deníku Abú Ahmad al-Dimaškí, aktivista z města Homs.

Státní syrská tisková agentura hlásila v sobotu jen omezený počet protestů v některých provinciích a násilí popsala jako činy ozbrojených kriminálních gangů. Místní ministerstvo vnitra oznámilo, že země čelí povstání radikálních teroristů a islamistů, které bude potlačeno.

Asad: Bez novinářů!

Veškeré informace z místa jsou však těžko ověřitelné - vláda prezidenta Asada nepouští do země zahraniční novináře.

Sýrie prožila v pátek dosud největší protesty proti režimu Bašára Asada za více než měsíc, kdy nepokoje začaly. A podle svědků také nejkrvavějších.

Podle zpráv z místa vyšly do ulic několika měst po pátečních modlitbách v mešitách desetitisíce lidí. Na damašském předměstí nejprve policie rozháněla asi dva tisíce osob slzným plynem. Později však podle svědectví začala na několika místech pálit do davu.

Počet obětí páteční střelby do demonstrantů se vyhoupl přes stovku. Mezi obětmi má být i jedenáctiletý chlapec.

V pátek syrské úřady o incidentech mlčely, podle státní agentury policisté pouze zranili "několik lidí", když použili "vodní děla a plynové granáty, aby bránili bezpečí civilistů a předešli ničení veřejného majetku".

Pokud se tragická páteční statistika potvrdí, vyšplhá se počet obětí syrské revoluce blízko ke třem stovkám. Spojené státy už proto vyzvaly syrské úřady, aby přestaly na demonstrace reagovat násilím. Prezident Barack Obama přesto čelí sílíci vnitřní kritice, že na krveprolití v Sýrii nereaguje dostatečně.

Deník Washington Post napsal v sobotním redakčním komentáři, že z morálního hlediska je chování Obamovy administrativy ostudné a je výsměchem závazku Spojených států k ochraně lidských práv. "Prezident Obama opakovaně slíbil, že podpoří aspirace Arabů po větší svobodě. V případě Sýrie nedodržel své slovo," napsal deník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy