Úspěch revoluce, Sýrie po 48 letech ruší výjimečný stav

Martin Novák Martin Novák
19. 4. 2011 16:35
Nepokoje pokračují. Demonstranti obsadili centrum třetího největšího města Homs
Výjimečný stav končí, oznámil syrský prezident
Výjimečný stav končí, oznámil syrský prezident | Foto: Reuters

Damašek - Syrská vláda splnila sobotní slib. Prezident Bašár Asad zrušil výjimečný stav, který v Sýrii platil 48 let.

Na jeho základě mohl být prakticky kdokoliv zatčen a vězněn bez udání důvodu, ozbrojené složky režimu a tajná policie měly volnou ruku. S výjimečným stavem bylo spojeno rozsáhlé porušování lidských práv a pronásledování oponentů režimu v Sýrii.

Oficiálně vláda zdůvodňovala opatření nebezpečím ze strany Izraele.

Zrušení výjimečného stavu patřilo mezi požadavky demonstrantů, kteří v uplynulých týdnech plnili ulice a náměstí syrských měst s požadavky na reformy a více svobody.

Není jasné, zda je dnešní krok uspokojí.

V noci na dnešek obsadilo zhruba 20 tisíc lidí náměstí ve třetím největším syrském městě Homs. Žádali odchod prezidenta Bašára Asada.

Někteří na místě postavili stany. Přejmenovali náměstí na Tahrír, podle náměstí v Káhiře, kde se konaly protesty proti egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi.

Demonstrace v Homsu.
Demonstrace v Homsu. | Foto: Reuters

Vojáci a policisté město obklíčili a megafonem dali demonstrantům čas do půl třetí ráno, aby se rozešli. Ve čtvrt na tři začali střílet a zaútočili slzným plynem.

Podle svědků krátce před rozedněním speciální jednotky centrum města ovládly.

Syrská státní televize ještě večer odvysílala prohlášení ministerstva vnitra. V něm se praví, že země čelí povstání militantních salafistů, kteří chtějí v Sýrii šířit teror. Vláda je prý připravena povstání potlačit.

Výraz salafisté je používán pro nejtvrdší islámské radikály, spojované s Al-Káidou a vyhrožující všem, kdo s nimi nesouhlasí.

Syrský režim je tak po libyjském už druhý, který se hájí tím, že proti němu stojí fanatičtí islamisté. Muammar Kaddáfí neustále zdůrazňuje, že povstalci na východě Libye patří k Al-Káidě.

Tisíce lidí na náměstí v Homsu.
Tisíce lidí na náměstí v Homsu. | Foto: Reuters

Syrská opozice považuje pondělní prohlášení za předzvěst toho, že ozbrojené složky se chystají na tvrdý úder vůči ní pod záminkou boje s teroristy.

Nepokoje v Sýrii trvají už téměř měsíc. Začaly demonstracemi ve městě Dará na jihu země, pak se přenesly do dalších měst.

Zpočátku se protestů účastnily jen stovky lidí. Pak tisíce, nyní už desetitisíce.

Bašár Asad o víkendu slíbil, že zruší výjimečný stav, který umožnil zatknout a věznit kohokoliv bez udání důvodu. Protesty to ale nezastavilo, mnoho Syřanů chce změny jako v Egyptě nebo Tunisku.

Strana Baas vládne od roku 1963, Bašár Asad nahradil v nejvyšší funkci svého otce Háfize před jedenácti lety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun, sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet vláda schválila i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. Růst platů o 1400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Vládní strana tak chce podle vicepremiéra Jana Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun.

Rozpočet musí vláda do konce měsíce poslat do sněmovny. Ta ho ale v současném složení už zcela jistě neschválí. Vláda tak bude muset po volbách rozpočet znovu projednat a předložit nové sněmovně.

Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun, ministerstvo financí jej ale očekává kolem 400 miliard korun. Loni skončil rozpočet se schodkem 367,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
Další zprávy