Úspěch revoluce, Sýrie po 48 letech ruší výjimečný stav

Martin Novák Martin Novák
19. 4. 2011 16:35
Nepokoje pokračují. Demonstranti obsadili centrum třetího největšího města Homs
Výjimečný stav končí, oznámil syrský prezident
Výjimečný stav končí, oznámil syrský prezident | Foto: Reuters

Damašek - Syrská vláda splnila sobotní slib. Prezident Bašár Asad zrušil výjimečný stav, který v Sýrii platil 48 let.

Na jeho základě mohl být prakticky kdokoliv zatčen a vězněn bez udání důvodu, ozbrojené složky režimu a tajná policie měly volnou ruku. S výjimečným stavem bylo spojeno rozsáhlé porušování lidských práv a pronásledování oponentů režimu v Sýrii.

Oficiálně vláda zdůvodňovala opatření nebezpečím ze strany Izraele.

Zrušení výjimečného stavu patřilo mezi požadavky demonstrantů, kteří v uplynulých týdnech plnili ulice a náměstí syrských měst s požadavky na reformy a více svobody.

Není jasné, zda je dnešní krok uspokojí.

V noci na dnešek obsadilo zhruba 20 tisíc lidí náměstí ve třetím největším syrském městě Homs. Žádali odchod prezidenta Bašára Asada.

Někteří na místě postavili stany. Přejmenovali náměstí na Tahrír, podle náměstí v Káhiře, kde se konaly protesty proti egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi.

Demonstrace v Homsu.
Demonstrace v Homsu. | Foto: Reuters

Vojáci a policisté město obklíčili a megafonem dali demonstrantům čas do půl třetí ráno, aby se rozešli. Ve čtvrt na tři začali střílet a zaútočili slzným plynem.

Podle svědků krátce před rozedněním speciální jednotky centrum města ovládly.

Syrská státní televize ještě večer odvysílala prohlášení ministerstva vnitra. V něm se praví, že země čelí povstání militantních salafistů, kteří chtějí v Sýrii šířit teror. Vláda je prý připravena povstání potlačit.

Výraz salafisté je používán pro nejtvrdší islámské radikály, spojované s Al-Káidou a vyhrožující všem, kdo s nimi nesouhlasí.

Syrský režim je tak po libyjském už druhý, který se hájí tím, že proti němu stojí fanatičtí islamisté. Muammar Kaddáfí neustále zdůrazňuje, že povstalci na východě Libye patří k Al-Káidě.

Tisíce lidí na náměstí v Homsu.
Tisíce lidí na náměstí v Homsu. | Foto: Reuters

Syrská opozice považuje pondělní prohlášení za předzvěst toho, že ozbrojené složky se chystají na tvrdý úder vůči ní pod záminkou boje s teroristy.

Nepokoje v Sýrii trvají už téměř měsíc. Začaly demonstracemi ve městě Dará na jihu země, pak se přenesly do dalších měst.

Zpočátku se protestů účastnily jen stovky lidí. Pak tisíce, nyní už desetitisíce.

Bašár Asad o víkendu slíbil, že zruší výjimečný stav, který umožnil zatknout a věznit kohokoliv bez udání důvodu. Protesty to ale nezastavilo, mnoho Syřanů chce změny jako v Egyptě nebo Tunisku.

Strana Baas vládne od roku 1963, Bašár Asad nahradil v nejvyšší funkci svého otce Háfize před jedenácti lety.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy