Sýrie: Demonstrace pokračují, k Damašku jedou tanky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 4. 2011 16:11
Asad stahuje tanky od hranic s Izraelem, aby je použil proti demonstrujícím
Bouří se už i předměstí Damašku
Bouří se už i předměstí Damašku | Foto: Reuters

Damašek - Syrská armáda přemisťuje po dálničním obchvatu Damašku 30 tanků směrem k severnímu předměstí hlavního města.

Podle agentury Reuters je stahuje z Golanských výšin, od hranice s Izraelem. Syrské nepokoje si podle čerstvých informací vyžádaly od půlky března 453 životů. K zemím, které postup Damašku odsuzují, se ve středu připojila Česká republika.

Svědci viděli tanky na dálnici kolem sedmé hodiny ranní SELČ. Směřovaly k předměstí Duma na severu Damašku. Právě tam je jedno z center protestů a armáda tam operuje od víkendu.

Britský ministr zahraničí William Hague ve středu vyzval syrského prezidenta Bašára Asada, aby přikročil k reformám požadovaným opozicí. Paříž si tentýž den předvolala kvůli tvrdému postupu Damašku syrskou velvyslankyni.

Německo je pro zavedení dodatečných evropských sankcí proti Sýrii. České ministerstvo zahraničí násilí v syrských městech rozhodně odsoudilo a odpovědnost za mrtvé připsalo syrskému vedení.

Hague v rozhovoru pro BBC řekl, že na reformy stále není pozdě. Vyjádřil ale také pochyby o tom, zda má pro ně Asad doma dostatečnou podporu. "Nejsem si jist, jak volné ruce má pro reformy," řekl.

Británie podobně jako další evropské země odsoudila násilí, jež Sýrie uplatňuje proti demonstrujícím. Hague připustil, že Londýn v případě Sýrie postupuje jinak než vůči Libyi.

Nikomu se nechce do nového libyjského scénáře

Situace je prý odlišná, protože mezinárodní akce v Libyi podpořila Liga arabských států i Rada bezpečnosti OSN. Asad má podle šéfa britské diplomacie stále šanci zavést demokratické změny. Británie nehodlá se Sýrií přerušit diplomatické styky.

Syrskou velvyslankyni v Paříži Lamíu Šakkúrovou si ve středu předvolalo francouzské ministerstvo zahraničí.

"Chceme jí připomenout, že nesouhlasíme se stupňováním represí, že žádáme okamžitý konec ozbrojených akcí proti občanům a propuštění politických vězňů," řekl mluvčí ministerstva Bernard Valero.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert prohlásil, že Berlín podpoří případné nové evropské protisyrské sankce.

Zastřešující organizace syrské opozice Národní iniciativa pro změnu oznámila, že režim díky protestům padne, jestliže Asad nezahájí demokratizaci. Přechod k demokracii by podle této skupiny ušetřil Sýrii násilí, chaosu a občanské války.

V RB OSN bude ve středu pokračovat debata o textu, který postup Sýrie vůči demonstrantům odsuzuje. Návrh předložily Británie, Francie, Německo a Portugalsko.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v úterý prohlásil, že události v Sýrii sleduje se znepokojením. "Odsuzuji zejména nasazení tanků a ostré munice, což vedlo ke zranění a smrti stovek lidí," sdělil novinářům.

Rusko blokuje dohodu v Radě Bezpečnosti OSN

Ve středeční debatě v Radě bezpečnosti podle něj velmi jasně zazní, že povinností syrské vlády je chránit civilisty a dodržovat mezinárodní zákony o ochraně lidských práv.

Rada o nově navrhovaném textu diskutovala už v úterý, ale na ničem se nedohodla. Hlavní překážkou přijetí dokumentu je Rusko.

Prezident Bašár Asad se snaží za každou cenu udusit odpor proti jeho režimu
Prezident Bašár Asad se snaží za každou cenu udusit odpor proti jeho režimu | Foto: Reuters

Text kromě jiného vyzývá k nezávislému vyšetření násilností. Syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí řekl, že Sýrie případy vyšetří sama otevřeným způsobem, protože "nemá co skrývat".

Na pátek je kvůli Sýrii svolána mimořádná schůzka Rady OSN pro lidská práva. Americkou žádost o ni podpořilo 16 států, ale žádný z nich není arabský.

Vlna vystupňovaného násilí v Sýrii trvá od pátečních masových protestů. Zahynulo při nich přes 100 lidí a další umírali i při pohřbech následující den.

Největší problémy jsou v jihosyrském Dará, na damašském předměstí Duma a poblíž přístavu Banijás. Ve věznicích skončilo v minulých dnech 500 lidí.

Podle svědků se ve středu v Dará ozývá sporadická střelba. Z okolních základem tam prý přijely další vojenské posily. Duma je údajně zcela odříznuta od okolí četnými hlídkami. V Dará nefunguje elektřina a neteče voda.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy