Zánik ČSFR bez referenda byl podvod, míní Radičová

ČTK ČTK
14. 5. 2013 19:13
Expremiérka v Bratislavě představila knihu Krajina hrubých čiar
Slovenská expremiérka Iveta Radičová.
Slovenská expremiérka Iveta Radičová. | Foto: Reuters

Bratislava - Rozdělení Československa na konci roku 1992 bez předchozího referenda bylo podle slovenské expremiérky Ivety Radičové volebním podvodem politických stran vůči občanům.

"O tak důležité záležitosti, jakou je státoprávní uspořádání, musí rozhodnout občané," uvedla Radičová v nové knize Krajina hrubých čiar (Země tlustých čar), kterou v úterý představila v Bratislavě.

Kritizovala rovněž posledního československého prezidenta Václava Havla za to, že prý souhlasil s rozpadem Československa a že pak přijal funkci českého prezidenta.

Obyvatelé byli proti rozdělení, ukázaly průzkumy

Rozpad federace bez vypsání lidového hlasování prý dosud ovlivňuje politickou kulturu v Česku i na Slovensku.

"Politici si uzurpují rozhodování, na které nemají kompetence ani právo. Bude trvat ještě jistou dobu, než se vrátíme k zásadní otázce, že jsou problémy, o nichž zvolený politik nemůže rozhodovat, a proto se musí obrátit na občany, aby o tom rozhodli oni," poznamenala Radičová.

První žena v čele slovenské vlády tvrdila, že politici neměli mandát rozhodnout bez vyjádření občanů o zániku Československa a že toto rozhodnutí udělali politici, kteří byli "v mnohém reprodukcí bývalého komunistického režimu". Připomněla, že v průzkumech veřejného mínění se proti rozdělení společného státu tehdy vyslovila většina obyvatel Československa.

Hlavními architekty rozdělení federace se po volbách konaných v roce 1992 stali tehdejší český premiér Václav Klaus a jeho slovenský protějšek Vladimír Mečiar.

Radičová také kritizovala Havla, který v roce 1992 odstoupil z funkce československého prezidenta a po rozdělení federace se stal českým prezidentem.

"Havla si nesmírně vážím. Ale v jistém momentu jako prezident České a Slovenské Federativní Republiky řekl ano rozdělení státu a vzápětí souhlasil s tím, aby byl prezidentem jiného státu. Tento jeho změněný postoj byl důležitým signálem změny názoru v zásadní věci, dokonce až popřením samého sebe," uvedla Radičová v knize, která byla sestavena z otázek její bývalé spolupracovnice a novinářky Ľuby Lesné a z odpovědí slovenské expremiérky.

Slovensko se nevypořádalo s komunisty, tvrdí expremiérka

Za chybu označila Radičová rovněž skutečnost, že Slováci se dosud nevypořádali s představiteli komunistického režimu. "Dodnes máme reprodukovanou ekonomickou oligarchii z bývalých komunistických kádrů a nebylo žádné prověřování majetku, žádné zbavování funkcí. Zapomnělo se na trauma z okupace a na charakter normalizace. Toto všechno prošlo mlčením a nástupem obrodných komunistů do nových funkcí," poznamenala Radičová v knize.

Tvrdila, že ani slovenská církev na rozdíl od české nezbavila funkcí ty duchovní, kteří spolupracovali s komunistickým režimem. Důsledky "tlusté čáry" v podobě generálního pardonu za minulostí prý přetrvávají v zemi do současnosti. Slovensko je podle Radičové jediným státem visegrádské čtyřky, které nevyvodilo odpovědnost z příkoří komunistického režimu.

"Jedním z hlavních důvodů je ten, že na Slovensku nebyl až tak silný organizovaný odpor proti komunistickému režimu jako v Česku," soudí Radičová, která po pádu své vlády v roce 2011 a po následných předčasných volbách odešla z vysoké politiky. Vystudovaná socioložka v knize hodnotila vývoj na Slovensku od pádu komunismu v roce 1989 do současnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy