Lusaka - Zambijští horníci zabili čínského předáka a druhého vážně zranili. Incident se stal v uhelném dole Collum a příčinou byl spor o výplaty.
Jak v neděli informoval zambijský ministr práce Fackson Shamenda, horníci požadovali navýšení platu v souladu s červencovým rozhodnutím vlády o navýšení minimální mzdy. "Jediné, co víme, je to, že horníci požadovali novou minimální mzdu," citovala ministra agentura Reuters.
Bohatá Čína
Peking investoval do Zambie více než miliardu dolarů, přesto je v zemi pověst asijských byznysmenů v posledních letech pošramocená. A platí to pro celou Afriku.
Černý kontinent se stal pro asijskou mocnost důležitým centrem zájmu. Od stovek obchodních smluv, půjček poskytovaných africkým vládám a hlavně miliard investovaných dolarů si Čína slibuje dvě věci: podporu místních zemí na půdě OSN a hlavně přístup k africkému nerostnému bohatství.
Šíření vlivu ale provázejí problémy, jež pasovaly Čínu do role novodobého kolonizátora. Zneužívání pracovních sil, korupce, pašování slonoviny a vzácných dřevin, černý obchod s diamanty či nevyplácení mezd - to jsou jen některé praktiky, jimiž Číňané v Africe prosluli.
Zlá Čína
V diplomatických depeších zaslaných do Washingtonu, které zveřejnil server WikiLeaks, na to upozornil náměstek ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové pověřený africkými záležitostmi Johnnie Carson.
Peking popsal jako "velmi agresivního a škodlivého konkurenta bez jakékoli morálky", který na kontinentu systematicky posiluje svoji pozici.
"Čína není v Africe z altruismu," tvrdí. "Je zde v prvé řadě kvůli sobě."
Z dolu Collum se stal pomyslný symbol konfliktů mezi africkým obyvatelstvem a Číňany. Před dvěma lety policie obvinila dva čínské vedoucí z pokusu o vraždu. Když začali horníci demonstrovat kvůli platům, nechali nadřízení střílet do davu. Kulky zasáhly 13 lidí.