Zákon umožní beztrestné týrání žen, umlčí svědky

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
5. 2. 2014 20:10
Norma, jež zakazuje svědčit proti příbuzným, čeká na podpis afghánského prezidenta.
Případy násilí na ženách v Afghánistánu obletěly svět. Pokud zákon prezident podepíše, situace žen se může ještě zhoršit. Ilustrační foto.
Případy násilí na ženách v Afghánistánu obletěly svět. Pokud zákon prezident podepíše, situace žen se může ještě zhoršit. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Afghánským parlamentem prošel zákon, který - pokud vstoupí v platnost - ztrpčí život týraným ženám. A nejen jim.

Dokument totiž zakazuje lidem svědčit proti vlastním rodinným příslušníkům.

Jenže v případech, kdy muži napadají vlastní manželky, sestry nebo děti a celé rodiny žijí pospolu v uzavřeném areálu, jiní než rodinní svědci mnohdy ani neexistují.

Země, která nechvalně proslula vraždami "ze cti", domácím násilím a nucenými manželstvími, tím v podstatě vychází vstříc útočníkům, kteří se nebudou muset bát případného trestu.

Usvědčit násilníky je přitom v podobných případech těžké už teď. Pokud zákon prezident Hamíd Karzáí podepíše, naděje obětí na spravedlnost se ještě mnohonásobně sníží.

Tyrani v bezpečí

"To, že se to děje, je výsměch," říká Manizha Naderiová, ředitelka organizace Ženy afghánským ženám. "Stíhání násilí na ženách bude nemožné. Ti nejzranitelnější se nedoberou spravedlnosti."

Pokud by obdobný zákon platil už v minulosti, nedostal by se k soudu například případ jednatřicetileté Sitary, které manžel uřízl nos a obě uši a jejíž příběh i fotografie obletěly celý svět. Zákaz se navíc vztahuje i na děti, lékaře a obhájce obviněných, poznamenává britský The Guardian.

Změna trestního zákoníku, která se týká části nazvané "Zákaz výslechu jednotlivce jako svědka", přitom měla původně pouze zbavovat příbuzné povinnosti vypovídat, pokud sami nechtějí.

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch by schválení předpisu "pustilo tyrany žen a dívek z obliga".

"Požádáme prezidenta, aby to nepodepisoval, dokud nebude dotyčný paragraf změněn," uvedla Selay Ghaffarová, ředitelka uskupení Humanitární organizace pro ženy a děti Afghánistánu.

Připomněla, že podobná kampaň slavila úspěch už v roce 2009, kdy Karzáí nakonec zmírnil zákon, jenž uznával znásilnění ve svazku za právo manžela.

Na druhou stranu ale v zemi sílí i konzervativnější proud. Parlamentu se například loni podařilo zablokovat normu, která měla omezit násilí páchané na ženách. Ministerstvo spravedlnosti pak dokonce navrhlo, aby se v zemi mohlo znovu trestat cizoložství ukamenováním.

"Dělají si, co chtějí, když vidí, že vláda není moc demokratická nebo jednoduše nepřeje ženským právům," dodala Ghaffarová.

 

Právě se děje

Další zprávy