Město se proměnilo v hromadu suti. Bitva Srbů a Chorvatů o Vukovar skončila masakrem

Město se proměnilo v hromadu suti. Bitva Srbů a Chorvatů o Vukovar skončila masakrem
Typický obrázek z Vukovaru roku 1991. Civilisté skrývající se v rozstřílených domech.
Etničtí Srbové v Chorvatsku začali organizovat svoji autonomii a ozbrojené milice s tím, že v Chorvatsku odtrženém od zbytku Jugoslávie odmítají žít. Probouzely se běsy z druhé světové války. Mnohé Chorvaty a Srby vedl strach z toho, že je "ti druzí" chtějí vyhnat nebo rovnou pozabíjet.
Chorvatští obránci měli katastrofální nedostatek zbraní. Ukořistili něco ze skladů jugoslávské armády a pokoušeli se přepravit do země zásilky zbraní přes Maďarsko, ale proti obrovské přesile jugoslávské armády s jejími tanky, raketomety a letadly to bylo zoufale málo.
3. listopadu se útočníkům podařilo bojující Chorvaty oddělit do dvou navzájem izolovaných sektorů a postoupili do centra města, v tu dobu už zničeného. Chorvatská porážka byla jen otázkou času, protože obráncům docházela munice i jídlo a byli vyčerpaní.
Foto: Profimedia
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
18. 11. 2021 6:17
Začátek krvavých devadesátých let v bývalé Jugoslávii, největší bitva v Evropě od skončení druhé světové války a především obrovský šok pro kontinent. Přesně před třiceti lety skončila bitva o město Vukovar. Jugoslávská armáda, která už v té době hájila zájmy Srbska, v ní po 87 dnech porazila chorvatské jednotky.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Moskevská burza se částečně otevřela některým zahraničním investorům

Moskevská burza se v pondělí částečně otevřela zahraničním investorům, kvůli válce na Ukrajině byla pro ně téměř šest měsíců uzavřena. Zatím je možné obchodovat jen s dluhopisy, a to pouze investorům ze zemí, které Moskva nepovažuje za nepřátelské. To znamená, že na moskevskou burzu stále nesmějí investoři ze zemí, které zatěžují ruskou ekonomiku sankcemi, informoval server BBC.

Rusko uzavřelo své trhy v únoru, aby omezilo odliv peněz ze země v době invaze na Ukrajinu. V březnu zahájilo postupné znovuotevírání, které bylo omezeno na dluhopisy vydané ruskou vládou.

V pátečním prohlášení moskevská burza uvedla, že znovu otevře trh s dluhopisy pro nerezidenty ze zemí, které nejsou vůči Rusku nepřátelské, a pro nerezidenty, kde jsou konečnými příjemci ruské právnické nebo fyzické osoby. Mezi tyto země patří pravděpodobně Čína a Turecko. Naopak mezi nepřátelské země, jejichž investoři mají nadále zákaz prodávat ruské cenné papíry, patří členové EU, Kanada či Japonsko. Na tuto skupinu loni připadlo 90 procent investic do Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy