Letos už od 1. ledna omezilo možnost kouřit na veřejnosti Španělsko, od poloviny roku 2007 má přísný zákon platit také ve Velké Británii.
A dnes se přidalo Portugalsko.Vláda navrhla, aby od příštího roku už nesměli Portugalci kouřit na všech veřejných místech. Navíc mají být povinně na cigaretových krabičkách zobrazeny drastické záběry plic kuřáků, napadených rakovinou.
Za porušení zakazu hrozí pokuta až tisíc eur. Zařízení, která nebudou dohlížet na dodržování zákazu (například restaurace), pak mohou čelit pokutě až 2 500 eur.
Právě Evropa je pro kubánské výrobce cigár a doutníků význammým odběratelem. Z jednotlivých zemí pak bylo pro Kubánce vůbec největším trhem Španělsko.
Infobox
KTERÉ ZEMĚ UŽ PŘIJALY PŘÍSNÉ PROTIKUŘÁCKÉ ZÁKONY
Irsko, Některé státy USA, Itálie, Belgie, Švédsko, Španělsko, Skotsko, Ukrajina, Argentina, Uruguay, Bangladéš, Indie, Hongkong, Singapur,
Zboží leží na pultech
Kubánský výrobce Habanos S.A., který vlastní společně kubánský stát a francouzsko-španělská společnost Altadis, očekává už letos velmi špatný rok.
"Prodejcům ve Španělsku už leží zboží na pultech a ve skladech déle než dříve," řekl agentuře Reuters viceprezident firmy Javier Terres.
Kubánci se hodlají přeorientovat z evropských trhů tam, kde mají jejich cigarety a doutníky perspektivu. Na Blízký východ a Asii.
Díky tomu, že kubánský komunistický režim má s čínskou vládou velmi dobré vztahy, mají kubánské tabákové firmy šanci na čínský trh proniknout.
Šancí je Čína
V zemi jsou už jsou čtyři reprezentativní obchody Casa del Habano, pátý se otevře příští rok. Přitom Kubánci počítají s tím, že v Číně vláda ke kuřákům ani v budoucnosti nebude tak tvrdá jako vlády v jiných zemích.
"Kubánské doutníky si v Číně stále kupují spíše cizinci, příliš mnoho Číňanů si je zatím nemůže dovolit. Ale to se samozřejmě jednoho dne změní," říká hongkongský obchodník David Tang, zástupce Habanos S.A. pro Asii.
Kuba vyveze ročně 160 milionů doutníků, což je téměř polovina celosvětové produkce. Jde o jedno z mála životaschopných průmyslových odvětví na Kubě.
Vládnoucí režim sice loni formálně zakázal kouření na veřejných místech. Není však vůbec dodržováno. Diktátor Fidel Castro býval silným kuřákem, ale poslední cigáro si údajně zapálil v roe 1985. Od té doby nekouří.