Orlandiová zmizela beze stopy před 36 lety. Práce vyšetřovatelů a policistů byla marná. Nenašli ji ani nikoho, kdo by měl něco společného s jejím zmizením. Naposledy ji svědci vyslechnutí policií spatřili na autobusové zastávce u hudební školy.
Na kdysi známý případ zapomněla i média, ale letos v březnu dostala rodina anonymní dopis. Pisatel v něm uvedl, že po ostatcích Orlandiové je třeba pátrat na starém německém hřbitově ve Vatikánu. Udal i přesné místo - pod sochou anděla s knihou, na které je napsáno Requiescat in Pace. Odpočívej v pokoji.
Měl na mysli hrobku, kde byly podle záznamů uloženy rakve s ostatky dvou německých šlechtičen z devatenáctého století, princezny Sofie von Hohenlohe a princezny Šarloty Frederiky Meklenburské.
Prohlídka hrobky skončila velkým překvapením. Objasnit osud zmizelé dívky nepomohla. Forenzní tým její ostatky nenašel. A nenalezl ani kosti obou šlechtičen. Hrobky byly prázdné. Vyšetřovatelé navíc v hrobce nalezli další prostory, o kterých neměl předtím nikdo tušení.
"Sestoupili dolů a nalezli místnost o rozměrech čtyři krát tři metry. Úplně prázdnou. To bylo překvapení," řekl Pietro Orlandi, bratr zmizelé Emmanuely.
O tomto víkendu ale pátrání pokračovalo a experti vyzvedli schránky s kostmi z vedlejší hrobky. Zjistí, zda některé patří buď Emmanuele Orlandiové, nebo šlechtičnám.
Dvě záhady
Namísto jedné záhady jsou tak nyní ve Vatikánu dvě. Nyní budou specialisté prověřovat, co přesně se dělo na hřbitově na konci devatenáctého století a pak znovu v padesátých letech následujícího století. V obou těchto obdobích jej dělníci opravovali.
Bratr Emmanuely Orlandiové řekl novinářům, že už dříve jej několik lidí v souvislosti se zmizením jeho sestry upozornilo na tento hřbitov.
"Věděl jsem, že to může být další plýtvání časem. Částečně jsem ale rád, že se nic nenašlo," řekl italským novinářům. Pietro Orlandi Vatikán oficiálně požádal o prozkoumání hrobky a souhlas dostal.
"Byl jsem příjemně překvapený. Poprvé za 36 let ve Vatikánu udělali něco důležitého," uvedl Orlandi.
Jeho a Emmanuelin otec zemřel v roce 2007. V době zmizení dívky pracoval ve vatikánské bance, jeho rodina v městském státě i bydlela.
Práce otce a Šedí vlci
Podle jedné z vyšetřovacích verzí mohlo zmizení dívky nějak souviset právě s prací jejího otce. Například že se tímto způsobem snažil organizovaný zločin vydírat Vatikán a že šlo o půjčky pro vatikánskou banku. Podezřelý byl Enrico de Pedis, jeden z vůdců organizovaného zločinu v Římě, ale policie mu nic nedokázala. V roce 1990 zemřel při přestřelce s bývalými členy svého gangu.
Objevila se také teorie o spojitosti s atentátem na papeže Jana Pavla II. na Svatopetrském náměstí 13. května 1981. On sám naznačoval, že za zmizením Orlandiové je turecká nacionalistická organizace Šedí vlci, ke které patřil atentátník Mehmet Ali Agca. Ta by se únosem mohla snažit dosáhnout jeho propuštění.
Vyšetřovatelé ale především pracovali s vysvětlením, že dívku někdo unesl, aby ji sexuálně zneužil a pak zavraždil. A že tento čin nemusel nijak souviset s Vatikánem. K tomu je vedla domněnka, že několik týdnů předtím zmizela v Římě také beze stopy šestnáctiletá Mirella Gregoriová.
Ta řekla matce, že jde na schůzku s bývalým spolužákem. Stejně jako v případě Orlandiové policie pachatele nevypátrala. Deník Corriere Della Serra nazývá obě zmizelé dívky "nejděsivějšími, nejvíce znepokojujícími nevyřešenými případy italské historie".
Este sábado se han abierto los dos osarios descubiertos en el cementerio teutónico del Vaticano, en el marco de la investigación sobre Emanuela Orlandi, hija de un funcionario, desaparecida misteriosamente en 1983 👇https://t.co/W2yIEMl0Kr pic.twitter.com/YYi67StS4l
— 24h (@24h_tve) July 20, 2019