Záhadné smrti předcházely podivné vzkazy. Hvězda Instagramu zemřela na luxusní jachtě

Zahraničí Zahraničí
4. 9. 2018 12:31
Dvacetiletá Sinead McNamarová zemřela minulý týden na přepychové jachtě, která kotvila na řeckém ostrově Kefalonia.
Sinead McNamarová.
Sinead McNamarová. | Foto: Instagram.com/sineadmcnamara

Argostoli (Řecko) - Nehoda, vražda, nebo sebevražda? Vyšetřovatelé pátrají po příčině záhadné smrti dvacetileté Australanky Sinead McNamarové, hvězdy sociální sítě Instagram.

Dívka minulý týden zemřela za nejasných okolností na luxusní jachtě, která kotvila v přístavu řeckého ostrova Kefalonie. McNamarová na této lodi pracovala čtyři měsíce jako členka posádky.

Podle serveru News.com.au dívku nalezli další lidé z posádky v pátek 31. srpna asi ve dvě ráno. Mladá žena se měla nacházet v bezvědomí v zadní části lodi a viset na provaze. Některá média, například britské BBC, uvádí jako den smrti čtvrtek. Když kolegové bezvládné tělo objevili, zavolali na pomoc vrtulník. Při převozu do nemocnice ale Australanka zemřela.

V době úmrtí byla podle médií na jachtě pouze posádka, nikoliv její majitel. Tím je sedmaosmdesátiletý mexický miliardář Alberto Bailleres, kterého letos časopis Forbes označil za 143. nejbohatšího muže světa. Bailleres odpočíval na lodi několik týdnů se svou rodinou, minulé úterý měl ale podle informací News.com.au odcestovat domů do Mexico City. K neštěstí se zatím nevyjádřil. 

Policie nařídila, že přepychová jachta nesmí po dobu vyšetřování opustit přístav. Více informací ohledně úmrtí by měla prozradit pitva. Zatím není jasné, jestli šlo o nehodu, vraždu, nebo zda si dívka vzala život sama. 

Populární "Instagramerka"

Sinead McNamarová pocházela z města Port Macquarie v Novém Jižním Walesu a přivydělávala si mimo jiné jako modelka. Na internetu se proslavila díky Instagramu, kde v době úmrtí měla asi 14 000 fanoušků. Ty zásobila hlavně fotkami z cest.

Podle těchto snímků vypadal její život velmi šťastně. V jednom z posledních příspěvků například napsala: "Život je krásný." 

Jenže byla to skutečně pravda? Někteří uživatelé Instagramu jsou přesvědčeni o opaku a domnívají se, že vyšetřování ukáže, že šlo o sebevraždu. V souvislosti s tím odkazují na jiný z dívčiných příspěvků - z 19. srpna. "Moje hlava je dnes jeden velký zmatek. Vezměte mě zpátky do doby, kdy jediná moje starost byla, abych neskončila s prasklou lebkou," napsala si McNamarová ke snímku, na kterém pózuje v helmě na motokáře.

Podle jejích fanoušků jde o jeden z důkazů, že se oblíbená blogerka nemusela v poslední době cítit dobře. "Jedna věc je život na fotkách, druhá věc je skutečný život," zní jeden z komentářů pod zmiňovaným příspěvkem. 

Rodina věří, že šlo o nehodu

Domněnku, že mohlo jít o sebevraždu, přiživila i údajná výpověď kapitána, jehož loď s jachtou sousedila. Jeho svědectví přinesl britský bulvární list The Sun. Ten prý na Australanku křičel: "Co to děláte?" Když mu dívka neodpověděla, začal zoufale volat o pomoc. 

Bratranec McNamarové pro britský deník The Daily Telegraph uvedl, že rodina neví, jak příbuzná zemřela, věří ale, že šlo o nehodu. 

"Bohužel jsem právě obdržel nejhorší zprávu v životě, Sinead nás opustila," reagoval na nečekané úmrtí sestry bratr Jake McNamara.

Video: Sociální sítě jsou dnes závislost stejná jako alkohol. Sdílíme extrémy svého života, říká Louženská

Instagram je ze všech sítí nejtvrdší. Upravené fotky s filtrem jsou důkazem, že všichni jsou krásnější a šťastnější než já nebo ty, říká Louženská. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 50 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy