Vrah z Tinderu dopaden. Američan hledal ženy na seznamce, pak je znásilňoval a zabíjel

Pavlína Nouzová Pavlína Nouzová
3. 8. 2018 6:37
Američtí policisté dopadli sedmadvacetiletého muže, který se následně přiznal k sedmi vraždám. Se ženami se seznamoval přes mobilní aplikaci Tinder.
Danueal Drayton, muž podezřelý až ze sedmi vražd.
Danueal Drayton, muž podezřelý až ze sedmi vražd. | Foto: ČTK

New York - Kenneth Stewart neviděl svoji dceru několik dní. Nepřišlo mu to nijak zvláštní, devětadvacetiletá Samantha pracovala jako zdravotní sestra a často měla noční směny, po kterých prospala celý den.

Její bratr se ale nakonec 17. července vydal k ní domů do newyorské čtvrti Queens. Když vešel do bytu, Samantha ležela na zemi nahá, s vymlácenými zuby, zabalená do deky. Podle přivolané policie ji někdo zbil a uškrtil.

Stewart z vraždy obvinil neznámého muže, se kterým se jeho dcera seznámila pomocí mobilní aplikace Tinder. A tak policie spustila pátrání po sedmadvacetiletém Danuealu Draytonovi. Muži s kriminální minulostí, který náhle použil Samanthinu kreditní kartu, aby si koupil jednosměrnou letenku do Los Angeles.

Američtí vyšetřovatelé minulý týden Draytona dopadli v hotelovém pokoji právě v LA. Spolu s ním našli i spoutanou ženu. Dva dny ji držel jako rukojmí. Bil ji a opakovaně znásilňoval. Seznámil se s ní nepřímo pomocí další mobilní aplikace - společně jeli autem objednaným přes Uber.

Nyní se Drayton přiznal k celkem sedmi vraždám, ke třem z nich mělo dojít přímo v New Yorku. Vyšetřovatelé to však podle deníku New York Times zatím nepotvrdili.

Údajného sériového vraha nyní čeká soud, proces by měl začít na konci srpna.

Vypadal jako "opravdu milý chlap"

Draytonova násilnická historie sahá až do roku 2011. A obsahuje několik případů spojených s Tinderem, který funguje jako internetová seznamka.

Policie má pravděpodobně dostatek důkazů, aby ho spojila i s případem z letošního června z newyorského Brooklynu. Poté co si Drayton s ženou domluvil schůzku přes Tinder, škrtil ji až do bezvědomí. Když se dívka probrala, zjistila, že ji právě znásilňuje. Vyvázla však živá.

"Tyto případy (…) spojují internetové seznamky," řekl v pondělí šéf newyorských detektivů Dermot Shea. Vedení firmy Tinder zločiny označilo za "hanebné".

Na přelomu června a července policie Draytona dokonce zadržela, když škrtil svoji přítelkyni Zyneu Barneyovou. "Zabiju tě," citovala pak partnerka v rozhovoru pro televizi ABC jeho poslední slova.

I s ní se Drayton seznámil přes Tinder. Původně prý působil jako "opravdu milý chlap", který "to má v hlavě srovnané". Potom ale následovaly výhrůžky a domácí násilí.

Ani po tomto incidentu si nedal pokoj. Dívka do oficiálního obvinění uvedla, že o tři dny později jí poslal na Facebooku zprávu: "Tohle je jen začátek. Nejprve ti rozřežu pneumatiky, pak ti zničím brzdy a potom zapálím tvoje auto nebo ho odpálím."

Policie Draytona nakonec zadržela, soudce ho ale pustil na svobodu i přes stížnosti vyšetřovatelů. Kdyby zůstal ve vazbě, Samantha Stewartová by byla zřejmě ještě naživu.

"Nutily mě hlasy"

Teď se Drayton na svobodu jen tak nedostane. Soud stanovil kauci na 1,25 milionu dolarů (v přepočtu 27 milionů korun).

Sedmadvacetiletý násilník a pravděpodobný vrah tvrdí, že ho k jeho činům nutily "hlasy" v jeho hlavě, které použily "energetické zbraně, aby ovládly jeho mysl". Podle svých slov trpí schizofrenií a bipolární poruchou.

Policisté přitom zdůrazňují, že neexistují žádné záznamy z minulosti, že by Drayton trpěl jakoukoliv psychickou nemocí. Ani ze zmíněného roku 2011, kdy byl odsouzen za pokus o uškrcení. Za mřížemi tehdy strávil tři roky.

Nyní vyšetřovatelé chtějí mnohem přísnější trest. Vedle podezření z několika vražd věří, že existuje i více žen, které Drayton brutálně znásilnil. Jejich svědectví by mu přitížilo.

"Když se podíváme na tyto činy, je bohužel pravděpodobné, že se objeví další oběti," řekl šéf newyorských vyšetřovatelů Shea. "Potřebujeme tyto oběti."

 

Právě se děje

Další zprávy