Zabily je krysy, kočky nebo nemoc? Na opuštěném ostrově vymřely statisíce tučňáků. Vědci netuší proč

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
2. 8. 2018 22:06
Satelitní snímky ukázaly téměř pustou krajinu v místě, kde byla největší kolonie tučňáků královských. Příčina velkých ztrát je záhadou.
Tučňák královský - je středně velký zástupce čeledi tučnákovitých obývající vody obklopující Antarktidu. Hnízdí na plážích nebo na holých svazích pokrytých nejrůznější vegetací.
Tučňák královský - je středně velký zástupce čeledi tučnákovitých obývající vody obklopující Antarktidu. Hnízdí na plážích nebo na holých svazích pokrytých nejrůznější vegetací. | Foto: Reuters

Paříž - Opuštěný ostrov na jihozápadě Indického oceánu byl ještě před třemi desítkami let rájem téměř milionu tučňáků královských. Nyní je místo skoro prázdné, žije tam pouze 60 tisíc těchto nelétavých ptáků.

Dokazují to satelitní snímky Prasečího ostrova, které zveřejnili vědci z Centra biologických studií ve francouzském městě Chizé. Místo očekávaných statisíců tučňáků je na fotografiích téměř pustá krajina.

Téměř 90 procent celé kolonie tučňáků vymřelo. A to i přesto, že člověk vstoupil na neobydlený ostrov o rozloze téměř 70 kilometrů čtverečních naposledy v roce 1982. Příčina velkých ztrát v populaci tučňáků je zatím záhadou. 

Statisíce tučňáků na Prasečím ostrově průzkumníci objevili téměř před šedesáti lety. Od osmdesátých let minulého století je považovali za největší kolonii tučňáků královských.

"Je to absolutně nečekané a mimořádně významné, protože tato kolonie reprezentovala jednu třetinu všech tučňáků královských na světě," řekl britskému deníku The Telegraph vedoucí výpravy Henri Weimerskirch.

Vědci očekávají, že vymírání bude dál pokračovat. Obávají se, že ostrov bude kvůli klimatickým změnám do poloviny tohoto století neobyvatelný.

Krysy, El Niňo nebo nemoc?

Za masivní úhyn tučňáků by podle francouzských vědců mohla stát nemoc, rozmnožení krys nebo klimatické změny.

Upozorňují také, že viníkem by mohl být i klimatický jev El Niňo, který byl v roce 1997 extrémně silný a významně oteplil vodu v jižní části Indického oceánu. Tučňáci tak kvůli tomu mohli přijít o značné množství potravy - ryb a korýšů. Ta se pro celou populaci mohla stát vzácnou a tučňáci o ni začali mezi sebou více soupeřit.

"Právě to mohlo vyústit v úpadek populace a v neúspěšné rozmnožování celé kolonie v tomto regionu," řekl deníku The Telegraph Weimerskirch.

Tým vědců má také podezření na ptačí choleru, která v současnosti postihla mořské ptactvo na dalších ostrovech v Indickém oceánu, například albatrosy na ostrově Nový Amsterdam nebo tučňáky na ostrovech prince Edvarda.

Kvůli možnému výskytu nemoci zvažují i výzkum přímo na pevnině. Po více než 35 letech by tak na ostrov vstoupila lidská noha.

Také je podle odborníků možné, že se na ostrově masivně rozmnožily myši, krysy nebo kočky, které mohly tučňáky zahubit. Vědci přemýšleli i o vlně tsunami nebo erupci sopky. Nenašli ale pro to zatím žádné důkazy.

Tučňák královský v současnosti není ohroženým druhem. Velký pokles v populaci na Prasečím ostrově ale může způsobit, že se jeho stupeň ohrožení bude muset přehodnotit.

Video: Ulomená kra u Antarktidy může ohrozit lodě

Mapy Antarktidy se přepisují neustále, tohle je ale jedna z největších ulomených ker za posledních čtyřicet let, říká Daniel Nývlt. | Video: Filip Horký, DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

KLDR odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea  odpálila zřejmě dvě rakety.

Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti pobřežního města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna a režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel, přiblížila agentura Reuters, podle níž z tohoto místa KLDR v minulosti vypálila i jiné druhy raket.

Zdroj: ČTK
Další zprávy