Žádný triumf. Mayová získala jen odklad své popravy, píší britská média

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 12. 2018 10:48
Britská premiérka Theresa Mayová dokázala obhájit důvěru svých konzervativních poslanců, opozice ve vlastních řadách je ale příliš silná a poškozuje ji. Ve čtvrtečních vydáních se na tom shodla většina předních britských deníků.
Premiérka Theresa Mayová.
Premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

List The Guardian poznamenal, že Mayová zřejmě nemá z titulků radost, neboť noviny o udržení důvěry nepíší jako o premiérčině triumfu, ale spíše jako o Pyrrhově vítězství.

Jasně na premiérčinu stranu se postavily listy Daily Mail a Daily Express. "A teď ji nechte pracovat!" napsal Daily Mail. Daily Express použil obdobný titulek. Daily Mail také uvedl, že Mayová rebely porazila dvoutřetinovou většinou. A na tento fakt upozornily Financial Times, podle kterých ale podpora Mayové nebyla dostatečná, aby rebely umlčela.

Jako ústupek rebelům britské deníky považují fakt, že se Mayová zavázala, že Konzervativní stranu do příštích voleb nepovede. The Daily Telegraph si položil otázku, kdy Mayová v úřadu skončí. Daily Mirror o Mayové ve čtvrtek informoval už jako o dosluhující političce, která je fakticky bez moci.

"Zraněná Mayová se rebelům ubránila jen díky tomu, že jim slíbila svůj odchod," napsal Daily Mirror. Tento bulvární list také poznamenal, že parlament brexitovou dohodu, kterou Mayová dojednala s Evropskou unií, zřejmě odmítne, takže lze spíše očekávat odchod z EU bez dohody, případně druhé referendum.

Nespokojeným členům Konzervativní strany se podle Guardianu puč nepovedl, rozsah rebelie je ale natolik velký, že Mayovou poškodil. Zastánci tvrdého brexitu, tedy naprosté odluky Británie od unijních struktur, výsledek středečního hlasování považují za důkaz, že by Mayová měla odstoupit, poznamenal The Guardian.

Deník i středeční vývoj v Británii popsal jako chaos, ve kterém se konzervativcům podařilo zabránit rebelům ve svrhnutí premiérky. Ta ale získala jen odklad své popravy, dodal.

Zakletá irská pojistka

Ve čtvrtek se nechali zástupci Evropské unie slyšet, že prověří, zda je možné poskytnout Británii k takzvané irské pojistce další ujištění. Ta ale nesmějí být v rozporu s již dojednanou brexitovou dohodou. Podle agentury Reuters to uvádí návrh dokumentu, který EU připravuje pro Mayovou, aby jí pomohla v britském parlamentu prosadit společnou dohodu.

Irská pojistka je záložním řešením celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem v situaci, kdy do konce přechodného období nebude dojednána mezi EU a Británií nová podoba vzájemných vztahů. Řada britských poslanců tento mechanismus kritizuje jako omezení britské suverenity nad svým územím.

Mayová, která kvůli pojistce čelí ve vlasti tvrdé kritice, se rozhodla s unijními představiteli ještě jednat, ti ale nechtějí brexitovou dohodu jakkoli měnit. Jsou však ochotni poskytnout Londýnu k různým bodům brexitové dohody další ujištění.

Podívejte se na video k hlasování o nedůvěře Mayové

Premiérka Mayová ustála hlasování o nedůvěře. Zůstává premiérkou | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy