reklama
 
 

Žádný triumf. Mayová získala jen odklad své popravy, píší britská média

13. 12. 2018 10:48
Britská premiérka Theresa Mayová dokázala obhájit důvěru svých konzervativních poslanců, opozice ve vlastních řadách je ale příliš silná a poškozuje ji. Ve čtvrtečních vydáních se na tom shodla většina předních britských deníků.

List The Guardian poznamenal, že Mayová zřejmě nemá z titulků radost, neboť noviny o udržení důvěry nepíší jako o premiérčině triumfu, ale spíše jako o Pyrrhově vítězství.

Jasně na premiérčinu stranu se postavily listy Daily Mail a Daily Express. "A teď ji nechte pracovat!" napsal Daily Mail. Daily Express použil obdobný titulek. Daily Mail také uvedl, že Mayová rebely porazila dvoutřetinovou většinou. A na tento fakt upozornily Financial Times, podle kterých ale podpora Mayové nebyla dostatečná, aby rebely umlčela.

Jako ústupek rebelům britské deníky považují fakt, že se Mayová zavázala, že Konzervativní stranu do příštích voleb nepovede. The Daily Telegraph si položil otázku, kdy Mayová v úřadu skončí. Daily Mirror o Mayové ve čtvrtek informoval už jako o dosluhující političce, která je fakticky bez moci.

"Zraněná Mayová se rebelům ubránila jen díky tomu, že jim slíbila svůj odchod," napsal Daily Mirror. Tento bulvární list také poznamenal, že parlament brexitovou dohodu, kterou Mayová dojednala s Evropskou unií, zřejmě odmítne, takže lze spíše očekávat odchod z EU bez dohody, případně druhé referendum.

Nespokojeným členům Konzervativní strany se podle Guardianu puč nepovedl, rozsah rebelie je ale natolik velký, že Mayovou poškodil. Zastánci tvrdého brexitu, tedy naprosté odluky Británie od unijních struktur, výsledek středečního hlasování považují za důkaz, že by Mayová měla odstoupit, poznamenal The Guardian.

Deník i středeční vývoj v Británii popsal jako chaos, ve kterém se konzervativcům podařilo zabránit rebelům ve svrhnutí premiérky. Ta ale získala jen odklad své popravy, dodal.

Zakletá irská pojistka

Ve čtvrtek se nechali zástupci Evropské unie slyšet, že prověří, zda je možné poskytnout Británii k takzvané irské pojistce další ujištění. Ta ale nesmějí být v rozporu s již dojednanou brexitovou dohodou. Podle agentury Reuters to uvádí návrh dokumentu, který EU připravuje pro Mayovou, aby jí pomohla v britském parlamentu prosadit společnou dohodu.

Irská pojistka je záložním řešením celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem v situaci, kdy do konce přechodného období nebude dojednána mezi EU a Británií nová podoba vzájemných vztahů. Řada britských poslanců tento mechanismus kritizuje jako omezení britské suverenity nad svým územím.

Mayová, která kvůli pojistce čelí ve vlasti tvrdé kritice, se rozhodla s unijními představiteli ještě jednat, ti ale nechtějí brexitovou dohodu jakkoli měnit. Jsou však ochotni poskytnout Londýnu k různým bodům brexitové dohody další ujištění.

Podívejte se na video k hlasování o nedůvěře Mayové

Premiérka Mayová ustála hlasování o nedůvěře. Zůstává premiérkou | Video: Reuters |  00:26

autoři: ČTK, Zahraničí | 13. 12. 2018 10:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama