reklama
 
 

Premiérka Mayová ustála hlasování o nedůvěře. Zůstává premiérkou

Aktualizováno 12. 12. 2018 23:19
Musíme pokračovat v práci a zajistit brexit, prohlásila premiérka Mayová | Video: Reuters |  00:26
Theresa Mayová zůstává předsedkyní britské Konzervativní strany a britskou premiérkou. Vzbouřencům mezi konzervativci se nepodařilo ji odvolat. Poslanci vládní Konzervativní strany odpovídali v tajném hlasování na otázku, zda mají důvěru v Theresu Mayovou jako svou vůdkyni. Dvě stě zákonodárců uvedlo, že důvěru má, 117, že ji nemá. Aby svou funkci uhájila, potřebovala Mayová získat prostou většinu 159 z celkových 317 zákonodárců z řad toryů.

Informoval o tom poslanec Graham Brady, předseda výboru, který měl sčítání na starosti.

Mayová v první reakci na výsledek hlasování uznala, že "významná část kolegů hlasovala proti mně", trvala ale na tom, že "musíme pokračovat v práci a zajistit brexit", který naplní vůli lidu vyjádřenou v referendu v roce 2016. Na čtvrtečním summitu EU chce Mayová žádat o právní a politické záruky k takzvané irské pojistce, která je hlavním terčem kritiky dohody, již Mayová vyjednala v Bruselu. Pojistka má zajistit, aby po brexitu nevznikla na hranici Irské republiky a Severního Irska přísně střežená hranice.

Pozici Mayové může neúspěšné hlasování o nedůvěře posílit už jen proto, že podle britských pravidel se podobná procedura nemůže příštích 12 měsíců opakovat. 

Podle informací některých konzervativních poslanců Mayová v proslovu před hlasováním naznačila, že neplánuje stranu vést do řádných voleb v roce 2022. Podle britských médií je tak možné, že jako vůdkyně strany dříve či později sama odstoupí. Podle některých zdrojů, které citovala například televizní stanice Sky News, ale Mayová poslancům své strany přímo neodpověděla na otázku, zda by vedla stranu do případných předčasných voleb.

Zopakovala, že pokud by se vyměnil lídr nyní, bylo by to s ohledem na brexit velmi špatně načasované. Úryvky z klíčového projevu Mayové za zavřenými dveřmi citovala mimo jiné agentura Reuters a list The Guardian.

VIDEO: Změna vedení v Konzervativní straně by nyní ohrozila budoucnost naší země, varuje Mayová

Změna vedení v Konzervativní straně by nyní ohrozila budoucnost naší země, varuje britská premiérka | Video: Reuters |  00:47

autor: ČTK | 12. 12. 2018 19:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama