reklama
 
 

Evropská unie chce Britům pomoct s řešením irské hranice. Zatím ale není jasné, jak

Aktualizováno 11. 12. 2018 20:24
Evropská unie je ochotná pomoci britské vládě získat podporu pro dohodu o brexitu, která narazila na odpor londýnských zákonodárců zejména kvůli takzvané irské pojistce, jež se týká budoucího režimu na irské hranici. Po úterním jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to řekla britská premiérka Theresa Mayová. Tusk potvrdil, že EU je odhodlaná Mayovou podpořit, prý ale není jasné, jak by taková podpora měla vypadat.

"Dlouhá a upřímná diskuse s premiérkou Theresou Mayovou před brexitovým summitem. Je jasné, že sedmadvacítka chce pomoci. Otázka ale je jak," napsal Tusk na Twitteru.

Mayová v úterý podle agentury Reuters v Bruselu řekla, že její jednání s lídry unijních států jsou teprve na začátku a že její vláda by zejména potřebovala záruky, že irská pojistka je pouze dočasným řešením. Premiérka rovněž ujistila, že kabinet se bude připravovat na možnost, že dohoda o odchodu Británie z EU britským parlamentem nakonec neprojde.

Jablkem sváru mezi britskou vládou a Dolní sněmovnou je nyní zejména režim na irské hranici. Irská pojistka by platila v případě, že se Londýn s Bruselem do července 2020 nedohodnou na podrobných podmínkách budoucích obchodních a dalších vztahů.

V takovém případě by začátkem roku 2021 začal platit záložní plán, který by de facto znamenal celní hranici mezi britským Severním Irskem a ostatními částmi Británie. O zrušení takového stavu by přitom nemohla rozhodnout Británie sama, potřebovala by souhlas všech unijních zemí.

Video: Premiérce Mayové se zasekly dveře u mercedesu. Merkelová musela počkat.

Britská premiérka Theresa Mayová se nemohla dostat z auta. S dveřmi u mercedesu chvíli marně zápasili dva lidé. | Video: Reuters |  00:57

autor: ČTK | 11. 12. 2018 19:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama