Postní měsíc, kdy velká část muslimů ve dne nejí a nepije. Přinejmenším na veřejnosti.
V konzervativnějších státech má mnoho obchodů a restaurací přes den zavřeno. Otevírá se až večer, protože muslim nesmí jíst od úsvitu do soumraku.
Připomínka proroka Mohameda
Ramadán je devátým měsícem muslimského lunárního kalendáře a 1,3 miliardy muslimů ve světě si půstem připomíná, že na počátku tohoto měsíce zjevil Bůh proroku Mohamedovi první poselství.
Ramadán má být vyhrazen posilování zbožnosti, meditacím a urovnávání konfliktů mezi muslimy. Kromě zákazu jídla a pití přes den by rovněž neměli používat parfémy, souložit, mluvit vulgárně, hádat se, pomlouvat.
Podobně jako křesťanské Vánoce je však i muslimský ramadán stále více spojen s utrácením a nakupováním. Především obchody s potravinami zaznamenávají nárůst tržby. Kupují se hlavně datle a sladkosti.
V Egyptě, který je největším producentem datlí na světě, je letos údajně ohromný zájem o druh aktuálně nazvaný Nasralláh na počest šéfa libanonského Hizballáhu.
Mapa znázorňuje nejdůležitější islámské státy světa. Kliknutím na číslo se zobrazí základní informace o příslušné zemi.
Restaurace jsou v noci plné
Žije se spíše v noci než ve dne. Například v Egyptě televize nasazují nejsledovanější seriály a pořady o půlnoci nebo dokonce až k ránu.
Restaurace a hotely nabízejí večerní ramadánové hostiny, tzv. iftary. Sehnat po setmění volné místo ve vyhlášených restauracích v Casablance, Káhiře, Rijádu, Teheránu, Jakartě a mnoha dalších městech je velmi těžké.
Obchodní domy útočí na zákazníky slevami, výprodeji a možnosti výhodně nakupovat více zboží za lepší ceny. Vydělávají výrobci ramadánových suvenýrů a pohlednic.
"Ramadán se mění z náboženského měsíce na kulturní a společenskou událost. Víra se využívá ke komerčním účelům," řekl manažer Muhammad Kuvajs z Dubaje deníku New York Times.
Kromě toho je ramadán také měsícem s větším počtem dopravních nehod. Pramení to z vyčerpání, které zejména v podvečer doléhá na řidiče, kteří celý den nejedli a nepili.
Radikálové o ramadánu často útočí, protože padnout jako mučedník ve svaté válce v tomto měsíci je považováno za dvojnásob "chvályhodné." Od roku 2002 tak během ramadánu vždy přibývá atentátů v Iráku.
Včerejšek to potvrdil, ramadán začal v Iráku znovu krvavě. Pří explozi v Bagdádu a útocích na dalších místech zemřelo přes třicet lidí.
Tamní extremisté také násilím nutí restauratéry a prodavače potravin, aby přes den neotevírali své provozovny. V Saúdské Arábii je zatčen každý, kdo během ramadánu přes den jí, pije nebo kouří.
Unvitř islámského světa ale často propukají spory o to, kdy má půst vlastně začít. Někteří muslimové se řídí podle rozhodnutí duchovních v saúdské Mekce, jiní více věří nazorům egyptských specialistů. V Pákistánu o začátku rozhoduje vládou ustavená komise.
V Egyptě až ode dneška
Ramadán má začít, když se na severní obloze objeví srpek nového měsíce. V Saúdské Arábii a dalších zemích Perského zálivu začal postní měsíc už včera, v Egyptě, Alžírsku i Turecku se tak stane až dnes.
Američané oznámili, že speciální ramadánovou stravu dostanou i muslimové, věznění na základně Guantánamo.
Americký prezident Geroge Bush v předvečer svátku zaslal muslimům poselství.
"Ramadán a nadcházející sváteční období je také dobrým časem k připomenutí obecných hodnot, které nás spojují," uvedl kromě jiného v prohlášení americký prezident.
Bush pravidelně pořádá v Bílém domě před začátkem ramadánu slavnostní večeři pro prominentní členy muslimské komunity, žijící v USA.