Záchranáři v Albánii našli další mrtvé, zemětřesení má 46 obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2019 18:36
Zemětřesení, které v úterý zasáhlo Albánii, si už vyžádalo 46 obětí na životech. Má proto tragičtější následky než zemětřesení, které tuto balkánskou zemi postihlo v roce 1979, kdy zahynulo 40 lidí. Seznam zemřelých přitom stále ještě nemusí být konečný. Počet zahynulých vpodvečer aktualizovalo ministerstvo obrany po vyproštění těl čtyř členů devítičlenné rodiny z trosek domu ve městě Drač.
Zemětřesení v Albánii
Zemětřesení v Albánii | Foto: ČTK

Albánští záchranáři a týmy jejich kolegů z několika zemí našli během čtvrtku dalších šestnáct mrtvých těl. Smutná bilance podle agentury AFP vzrostla poté, co záchranáři vynesli z rozvalin těla matky a tří jejích dětí, které zemětřesení zaskočilo, když spali. "Všichni čtyři leželi v jedné posteli," řekl agentuře svědek z místa události.

Postupem času klesají naděje na nalezení lidí, kteří mohli přežít pod troskami, nyní jsou už nalézáni jen mrtví, poznamenala agentura AP. Úřady ukončily další pátrání po případných přeživších v obci Thumanë, kde už nikoho nepohřešují.

Operace ale dál pokračuje v přístavním městě Drač, které bylo společně s Thumanë nejvíce postiženým místem v zemi. Podle záchranářů se podařilo ze sutin vyprostit pět desítek živých lidí. Víru v objevení dalších živých ještě neztrácejí všichni. Podle velitele skupiny francouzských záchranářů kapitána Joëla Leroye je naděje ještě osm až deset dní po zemětřesení, napsala agentura AFP.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let. Podle albánského seismologa Rrapa Ormena bylo v oblasti Drače nejsilnější od roku 1926. Americká geologická služba USGS uvádí, že mělo sílu 6,4 stupně. Kromě Albánie byly otřesy patrné i v Řecku, Srbsku, Kosovu, Černé Hoře či v Itálii. Pomoc Albánii nabídla řada států, včetně Česka.

Po zemětřesení je dva tisíce zraněných

Ministerstvo zdravotnictví na základě upřesněných údajů sdělilo, že zranění utrpělo celkem více než 2000 lidí. Většinou se jednalo o lehká poranění, nicméně kolem 60 postižených zůstává v péči nemocnic, přičemž stav několika z nich je kritický.

Tisíce obyvatel oblasti přišly kvůli zemětřesení o přístřeší a uchýlily se do stanů na stadionu v Drači nebo zůstávají přímo na ulicích Thumanë. Premiér Edi Rama k tomu dnes podle agentury ATA řekl, že všichni tito postižení budou dočasně ubytováni v hotelích. Zároveň slíbil nové bydlení pro každou takto strádající rodinu nejpozději v příštím roce.

Obavy Albánců vyvolal ve středu nový silný otřes, k němuž podle albánského geofyzikálního ústavu došlo v 15:45 SEČ. Jeho intenzita dosáhla 5,6 stupně. Od ničivého zemětřesení, které udeřilo v úterý časně ráno, už seismologové zaznamenali několik set následných záchvěvů různé intenzity. Jeden z nich dnes dosáhl síly 4,9 stupně.

Na Balkáně jsou zemětřesení poměrně častá, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V severomakedonské metropoli Skopje při zemětřesení v roce 1963 zemřelo více než 1000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy