Čína si uvědomuje, že se situace v Česku změnila, říká ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Ještě před pár lety by se podle něj nestalo, aby Praha vypověděla sesterskou smlouvu Pekingu nebo aby Tchaj-wan, považovaný Komunistickou stranou Číny za pouhou vzbouřeneckou provincii, navštívil předseda českého Senátu. O vývoji diskutovali experti v pondělí 20. února na konferenci v Poslanecké sněmovně pod záštitou bezpečnostního a zahraničního výboru.
"Od samého začátku bylo zřejmé, že to nemůže dopadnout dobře," uvedl sinolog Martin Hála, ředitel projektu Sinopsis. Označil tak období, které před deseti lety zahájil svým nástupem do prezidentského úřadu Miloš Zeman, a jeho politiku "více azimutů".
Na začátku bylo nadšení. V březnu 2016 dorazil do Prahy prezident Si Ťin-pching, aby se Zemanem zahájili novou ekonomickou spolupráci obou zemí. Jednání s čínskou delegací se zúčastnily špičky české politiky i byznysu, prezidentská kancelář se chlubila podepsanými dohodami o spolupráci, které měly přinést 240 miliard korun.
Do čínských firem působících v Česku se Peking snažil dostat osoby s politickým vlivem. V představenstvu společnosti CEFC se tak ocitl bývalý ministr obrany za ČSSD Jaroslav Tvrdík. Společnost slibovala investice, vstoupila do několika českých firem, ovládla fotbalovou Slavii Praha a kupovala nemovitosti. K naplnění slibů se však ani nepřiblížila.
"Dobře to nedopadlo," zhodnotil Hála angažmá někdejšího vrcholného politika ve firmě s kontakty na čínskou kontrarozvědku. Tvrdíkovi podle něj chyběla znalost jazyka i hlubší porozumění politice Pekingu.
Společnost v Česku fungovala jen pár let. Sinoložka Olga Lomová na konferenci připomněla, že hned z prvního pohledu na webové stránky CEFC mělo být jasné, "že jde o podvod a neseriózní firmu". V roce 2018 byl její zakladatel Jie Ťien-ming v Číně zatčen, jeho další osud není známý. V Česku z něj přitom prezident Zeman udělal svého poradce.
Právě Jieho zatčení pojí sinolog Hála se začátkem druhé fáze vzájemných vztahů. "Způsobilo velký šok a došlo k vystřízlivění," uvedl s tím, že trend pokračuje dodnes, a to i kvůli neoficiální čínské podpoře Ruska při invazi na Ukrajinu. Peking se ve válce drží neutrality, ruský útok ale chápe jako obranu národních zájmů. "Je to začátek konce čínského vlivu v České republice," dodal Koudelka.
Vztahy s Pekingem se mění na pozadí čínské snahy o rozšíření svého vlivu ve světě. Za pomoci finanční a obchodní strategie nazývané Pás a stezka si asijská velmoc od roku 2013 buduje silnou pozici v Asii, Africe, Jižní Americe i v Evropě, kde se jí podařilo získat silnou pozici především v balkánských zemích. Přátelské "vztahy bez hranic" udržuje Čína s Ruskem, naopak se zhoršují její vztahy se Spojenými státy - přispěl k tomu i nedávný incident se špionážním balonem nad americkou vojenskou základnou.
Jedním z nástrojů čínského pronikání jsou podle expertů i dezinformace. Příkladem mohou být hrozby, co se stane těm, kdo si znepřátelí Peking. Nebo ovlivňování obsahu v mobilní aplikaci TikTok. Ta má celosvětově miliardu uživatelů, v Česku zhruba dva miliony. Sbírá o nich velké množství dat včetně těch, která nemají na její fungování žádný vliv. Odborníci proto před používáním aplikace varují.
"TikTok je geniálním místem pro sběr dat o chování uživatele a náladě ve společnosti. Čínský správce ji pak může modelovat podle svých zájmů. Obsah, který mu vyhovuje, může propagovat, a ten, který se mu nelíbí, cenzurovat," upozornil na konferenci ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr.
Ke sledování Čechů, včetně diplomatů, dochází i přímo v Číně, varuje Koudelka z Bezpečnostní informační služby. "Čínské aktivity představují pro Česko velké problémy, a pokud se jim nepostavíme, mohlo by se nám to vymstít víc než bagatelizování ruské hrozby," uvedl s odkazem na ruskou agresi na Ukrajině.
Zkušenosti s čínským vlivem i snahy o jeho utlumení udělaly z Česka důležitého hráče. Nyní má potenciál vést evropskou odpověď k politice Pekingu, domnívá se Luc de Pulford, ředitel Meziparlamentního sdružení pro Čínu. Ten byl jedním ze zahraničních účastníků konference v českém parlamentu.
"Zbytek Evropy sleduje, co udělá Praha. Má vůdčí pozici a dva z nejvyšších představitelů, Petra Fialu a Miloše Vystrčila, vnímá zahraničí jako ty, kteří věci rozumí," jmenoval předsedy vlády a Senátu, oba z ODS. "České kroky proto zarámují pozici Evropy. A pokud Praha nijak nezareaguje, bude to sloužit ostatním jako výmluva, proč taky nic nedělat," nabídl svůj pohled na vztah evropských zemí k Číně.