Zabiják H5N1 už je v Africe. A větví se

David Koubek a Reuters
8. 2. 2006 15:08
Abudža/Washington - Veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky v Nigérii. V době, kdy vědci současně oznámili: Světový boj proti viru bude těžší, než se doufalo.

Pařížská Organizace pro zdraví zvířat (OIE) informovala, že objevila v Nigérii ohnisko "vysoce patogenního" viru ptačí chřipky typu H5N1. Nákazu potvrdily testy v italské laboratoři poté, co na farmě v provincii Kaduna severně od hlavního města Abudža uhynuly tisíce ptáků.

Nákaza virem, který v posledních dvou letech usmrtil po celém světě 88 lidí, by mohla mít v nejlidnatější africké zemi obrovské následky, protože miliony lidí zde chovají drůbež doma.

Poprvé v Africe

Ptačí chřipka už se v Africe vyskytovala dříve, ale tento případ je první, kdy byl potvrzen nebezepčný kmen typu H5N1. Od roku 2003 veterináři objevili virus mezi drůbeží na 160 místech Asie a Evropy.

Foto: Aktuálně.cz

Vědci se obávají toho, že virus by mohl zmutovat do podoby přenosné z člověka na člověka. Dosud se nepotvrdil ani jeden případ přenosu přímo mezi lidmi. Všichni, kteří na ptačí chřipku zemřeli, se nakazili přímo od drůbeže.

Experti OIE teď budou zkoumat, nakolik je virus v Nigérii geneticky podobný stávajícím nalezeným virům stejného typu. Podle nejnovějších zjištění má totiž virus H5N1 více genetických variant a může přežívat v těle drůbeže bez vnějších příznaků.

Kolik vakcín bude třeba?

Nové poznatky publikovali vědci v časopise americké akademie věd. Studie zřejmě povede k daleko přísnějším opatřením než doposud. Devětadvacetičlenný tým totiž podle informací CNN objevil v deltě řeky Mekong tři různé rodiny viru H5N1, označené jako Z, V a W.

Podle profesora mikorbiologie hongkongské univerzity Malika Peirise, který se výzkumu účastnil, to znamená, že farmaceutické firmy budou muset vyvinout různé druhy vakcín. Jediná vakcína totiž nebude účinná na různé druhy chřipkového viru H5N1.

Ptáci mají virus už 10 let

Studie vědeckého týmu také uvádí, že virus tohoto typu už deset let přežívá nepozorovaně na drůbežích farmách po celé jižní Číně. Ptáci, v jejichž těle jsou, podle studie nemusí jevit žádné známky nákazy ptačí chřipkou.

Oblast jižní Číny je považována za hlavní světové ohnisko nebezpečného viru. Loni tam ptačí chřipka propukla na třiceti místech. Úřady zaznamenaly deset případů u lidí, z toho sedm smrtelných.

Poslední případ dnes oznámila agentura Nová Čína na severu země. V provincii Šan-si byl potvrzen virus H5N1 poté, co tam uhynulo 15 tisíc kuřat. Dalších 190 tisíc kusů drůbeže už tam bylo kvůli nákaze zlikvidováno.  

#reklama

Turecko, Irák, Kypr...

Další případy nákazy u lidí řeší kromě jihovýchodní Asie také Irák. Na severu země začali veterináři likvidovat drůbež poté, co virus zabil dívku a zřejmě se jím nakazil i její strýc. Chlapec, který zemřel na jihu Iráku, je podle Světové zdravotnické organizace také nejspíš obětí viru H5N1.

V Turecku, kde zemřely počátkem ledna na ptačí chřipku čtyři děti, už z nemocnic propustili všechny lidi nakažené ptačí chřipkou. Přísná veterinární opatření tam však pokračují. Virus totiž před týdnem potvrdili také na východním okraji Kypru.

 

Právě se děje

Další zprávy