Záběry z dronu: Láva "požírá" bazén na Kanárských ostrovech a blíží se k moři

Video Video
21. 9. 2021 14:55
Kamera dronu na španělském ostrově La Palma v pondělí zachytila, jak se žhavá láva vlévá do jednoho z bazénů u domu, kde ještě před víkendem bydleli lidé. Za dva dny od nedělní erupce sopky Cumbre Vieja zničila láva vytékající z devíti puklin více než 160 budov a pokryla plochu o rozloze 106 hektarů. Počet evakuovaných se zvýšil na šest tisíc.
Záběry tekoucí lávy na ostrově La Palma | Video: Reuters

Úřady jsou po nedělní erupci nadále v pohotovosti. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal dnes list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

V oblasti sopky seizmologové i v úterý zaznamenali několik dalších otřesů, což zvyšuje riziko vzniku dalších puklin, z nichž vyvře magma. Proudy natavené horniny místy vysoké až šest metrů se ze svahů valí do údolí a spálí vše, co jim stojí v cestě. Podle původních předpovědí se měly k mořskému pobřeží na jihozápadě ostrova dostat už v pondělí večer, ale to se nakonec nestalo, protože láva teče pomaleji.

"Sopka má teď nižší aktivitu, uvolňuje menší množství magmatu. Její činnost zpomaluje. Proud lávy je nyní v oblasti Todoque, což je na půl cesty k moři," řekl v pondělí večer Miguel Ángel Morcuende z krizového týmu.

Kvůli erupci je nyní pobřeží uzavřeno mezi obcí Puerto Naos na jihu ostrova a městečkem Tazacorte, bezpečnostní složky do uzavřených oblastí nikoho nepouštějí.

Když magma o teplotě kolem 1000 stupňů Celsia vteče do moře, které má aktuálně kolem 20 stupňů, vznikne obrovské množství vodní páry a také dalších toxických plynů, které mohou podráždit kůži, oči i dýchací ústrojí. Kromě toho hrozí i pády útesů a sesuvy půdy.

Ostrov La Palma, kde žije zhruba 85 000 lidí, zažil erupci vulkánu poprvé po půl století. Ostrov nyní kvůli katastrofě navštívil i španělský premiér Pedro Sánchez.

 

Právě se děje

Další zprávy