Brusel - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyslal směrem k Pražskému Hradu varovný signál. V případě, že Irové v nadcházejícím referendu schválí Lisabonskou smlouvu a Česko bude nadále otálet s ratifikací, ponese za to „vážné důsledky".
Na včerejším bruselském jednání evropských lídrů Sarkozy označil premiéra Jana Fischera za „muže vynikajících kvalit" a záhy se pustil do kritiky prezidenta Václava Klause.
„Řekl jsem jasně, že pokud Irové řeknou ´Ano´, nepřichází v úvahu, abychom zůstávali v zemi nikoho, ve které Evropa nemá nastaveny instituce pro boj s krizí," řekl na tiskové konferenci prezident Sarkozy. „Bude potřeba z toho vyvodit důsledky, ale ty budou tématem až dalšího jednání," dodal.
Zpravodajský server Euobserver podotýká, že se přitom Sarkozyho na ratifikaci unijního reformního paktu nikdo z přítomných novinářů neptal. Své varování, kterým tiskovku uzavřel, chtěl prý prostě ventilovat stůj co stůj.
Brusel si dělá starosti
Jeho kritická slova na účet Prahy přichází v době, kdy Brusel přemítá, co se bude dít dál po irském referendu. Souhlas s unijním paktem už v Česku vyslovily obě komory parlamentu, čeká se jen na prezidenta Václava Klause. A ten právě dělá Evropanům těžkou hlavu.
Bude totiž jediným, který na podpis Lisabonu spěchat nebude i v případě, že Irové dokumentu dají zelenou.
Horní komora německého parlamentu dnes navíc schválila pozměňující zákony, které mají posílit pravomoci německých zákonodárců v rámci EU a umožnit tak ratifikaci Lisabonské smlouvy. Kromě Česka a Německa je pak smlouva zablokována ještě v Polsku.
Polský prezident Lech Kaczyński, který se do ratifikace rovněž nehrnul, dokument podle svých slov v případě přijetí v Irsku ihned podepíše. Všechny ostatní státy Lisabonskou smlouvu, která má nahradit smlouvu z Nice z roku 2001 a zefektivnit rozhodovací procesy evropské sedmadvacítky, již ratifikaci provedly.
Prezident Klaus sice prohlásil, že nechce být jedinou překážkou v ratifikačním procesu, ale s podpisem může otálet až do začátku příštího roku. A to je pro EU velký problém.
Komise v limbu?
V říjnu totiž vyprší mandát Evropské komisi a pokud do té doby neprojde dokument ratifikací ve všech členských zemích EU, bude se muset nová komise utvořit podle starých pravidel ukotvených ve smlouvě z Nice.
„Pokud Lisabon v Irsku projde a Česko bude nadále otálet s ratifikací, budeme muset zjistit, zda existuje nějaké konkrétní datum či jiné řešení," komentovala současnou komplikovanou situaci švédská ministryně pro Evropu Cecilia Malmströmová.
"Pokud se to potáhne donekonečna, budeme muset utvořit komisi podle smlouvy z Nice."
Unijní lídři se dále obávají, že takováto prozatímní komise nebude moci jednat tak aktivně, jak by měla, zejména v době globální krize.
Jak uvádí server Euroaktiv, evropští lídři, kteří až do 20. září rokují v Bruselu, se nejspíše budou snažit najít možnost, jak mandát komisi dočasně prodloužit.
Obraz České republiky tak bude v rámci sedmadvacítky dále poškozen, míní Brusel.