Irská kampaň na Lisabon dostane tisíce eur od Ryanairu

Naďa Straková
27. 8. 2009 20:15
Šéf firmy se domnívá, že irští proevropští politici jsou neschopni referendum vyhrát

Dublin - K nečekanému kroku se odhodlala irská letecká společnost Ryanair, která se chystá věnovat půlmilion eur na kampaň na schválení Lisabonské smlouvy.

Oznámil to na dublinské tiskové konferenci vpředvečer referenda, které se k Lisabonské smlouvě má konat 2. října, ředitel této nízkonákladové firmy Michael O'Leary.

Do prolisabonské kampaně se firma zapojí kvůli tomu, že ji podle slov O'Learyho vedou „nekompetentní politici, kteří mají malou šanci referendum vyhrát".

Jak informuje server EUobserver, tento pravicově zaměřený podnikatel se na konferenci pustil do ostré kritiky vlády, obou kampaní (pro i proti schválení Lisabonu), státních úředníků a v neposlední řadě i do odborových organizací.

„Pokud se do kampaně nezapojíme, existuje tu riziko, že bychom smlouvu mohli opět zamítnout," řekl novinářům osmačtyřicetiletý podnikatel. „Existuje tu nebezpečí, že lidé nebudou z pohodlnosti volit nebo budou volit Ne jako svého nesouhlasu se současnou vládou," vysvětloval svůj rezolutně proevropský postoj O'Leary.

Dodal také, že nedůvěřuje žádnému z proevropských politiků, kteří stojí v čele prolisabonské kampaně.

„Ať už je to  Brian Cowen, Micheal Martin nebo všichni ti neschopové," řekl doslova O'Leary, pod jehož vedením firma jako jedna z prvních v Evropě začala úspěšně uplatňovat model nízkonákladových letů.

Kampaň proti smlouvě irské Socialistické strany - Ne privatizaci zdravotnictví a vzdělání
Kampaň proti smlouvě irské Socialistické strany - Ne privatizaci zdravotnictví a vzdělání | Foto: socialistparty.net

Berani s mišmašem

Podle něj jsou lidé, kteří vedou kampaň proti Lisabonské smlouvě, parta „beranů", kteří používají „celý mišmaš nesmyslných sloganů". Jsou mezi nimi „nevzdělanci jako například členové Sinn Fein, britské Strany nezávislých a irské Socialistické strany", říká podnikatel.

Socialisté své tažení proti unijnímu reformnímu dokumentu založili na tvrzení, že po schválení Lisabonu zaměstnanci nebudou moci bránit svá práva.

„Jedná se o hluboce nedemokratický dokument, jehož účelem je prosazovat ekonomické zájmy pravicových stran. A to i v době, kdy neoliberální tržní mechanismy a privatizace přímo způsobily katastrofický propad v životních podmínkách a úrovně našich pracujících lidí," řekl šéf strany Joe Higgins v rozhovoru pro irskou veřejnoprávní televizní stanici RTE.

Bez EU by to nešlo

Michael O'Leary má na Lisabonskou smlouvu, potažmo celou Evropskou unii, opačný názor.

„Bez EU by irské hospodářství řídili nekompetentní politici, naši neschopní státní úředníci a nenasytní odboráři, kteří v posledních letech zcela zničili konkurenceschopnost Irska," navážel se do irské státní správy a odborářů šéf Ryanair, který je považován za jednoho z nejbohatších lidí v Irsku.

Společnost na kampaň věnuje 500 tisíc eur (zhruba 12,5 milionů Kč), z toho 200 tisíc eur půjde na reklamy v novinách a na internetu a 300 tisíc Kč na „výrazné slevy na letenkách", čímž O'Leary chce zdůraznit „pozitivní roli Bruselu" letenky zlevňovat.

Šéf euroskeptického hnutí Libertas Declan Ganley, které v letošních eurovolbách propadlo
Šéf euroskeptického hnutí Libertas Declan Ganley, které v letošních eurovolbách propadlo | Foto: libertas.org

Firma Ryanair není první, která do proevropské kampaně investuje vlastní prostředky. Minulý týden irská pobočka počítačové společnosti Intel oznámila, že se bude v procesu schválení unijního paktu rovněž angažovat.

Euroskeptické hnutí Libertas, jehož zakladatelem je irský podnikatel Declan Ganley, v letošních volbách do Evropského parlamentu pohořelo. Právě Ganley hradil velkou část kampaně proti smlouvě před loňským prvním referendem, ve kterém Irové Lisabonskou smlouvu odmítli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy