Lisabon má v Německu zelenou. Zákonodárci mu řekli "ja"

Zahraničí Zahraničí
18. 9. 2009 11:05
K ratifikaci tak už zbývá jen podpis prezidenta
Německo: Reichstag v Berlíně.
Německo: Reichstag v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - Horní komora německého parlamentu dnes schválila pozměňující zákony, které mají posílit pravomoci německých zákonodárců v rámci EU a umožnit tak ratifikaci Lisabonské smlouvy.

K tomu, aby měl Spolkový sněm větší váhu vůči Bruselu, poslance vyzval Ústavní soud, který posuzoval slučitelnost Lisabonské smlouvy s německou ústavou.

K ratifikaci tahouna evropské unie tak už zbývá jen podpis prezidenta Horsta Köhlera. Dolní komora německého parlamentu již změny schválila.

Podle některých analytiků ale zdlouhavost při ratifikaci ukazuje, že Němci už nejsou tak nadšenými stoupenci evropské integrace, jako byli v uplynulých desetiletích.

"Německo bylo dlouho proevropské, ale teď je zřetelná určitá rezervovanost k těsnější integraci. Zejména v některých spolkových zemích," řekl agentuře Reuters Peter Becker z Německého institutu zahraničních a bezpečnostních studií.

Loňský průzkum nicméně ukázal, že 64 procent Němců stále považuje Evropskou unii za "dobrou věc".

Smlouva zatím nebyla plně ratifikována také v České republice, Polsku a Irsku.

2. října rozhodnou o schválení Lisabonské smlouvy Irové ve druhém referendu. Proti reformnímu paktu se jednoznačně postavili například odboráři.

Ganley opět útočí

Do boje za neschválení se překvapivě tento týden vydal i známý euroskeptik Declan Ganley, jenž se angažoval v prvním referendu v loňském roce. Jeho strana Libertas ve volbách do evropského parlamentu pohořela a Ganley až to této chvíle s kampaní proti smlouvě váhal.

Podle posledních průzkumů tábor nerozhodnutých irských voličů lehce posílil, přesto je pro schávlení dokumentu většina Irů.

Pokud však Irové řeknou ano, podle svých slov dohodu okamžitě podepíše i polský prezident Lech Kaczyński.

V Česku se ratifikace zasekla u prezidenta Václava Klause
V Česku se ratifikace zasekla u prezidenta Václava Klause | Foto: Jan Langer

Český prezident Václav Klaus svůj podpis s Irskem přímo nespojil. Řekl pouze, že smlouvu podepíše, pokud by to měla být poslední překážka pro její přijetí celou Evropskou unií.

Odpůrci Lisabonu ještě mohou s nadějí hledět k britským břehům. Konzervativní strana, která zřejmě vyhraje příští rok parlamentní volby, totiž chce, aby Britové rozhodli v referendu. Jeho výsledek by patrně vyzněl v neprospěch Lisabonu.

Konzervativci jsou však pod tlakem pravicových politiků v Německu a Francii, aby referendum nevyhlašovali a Lisabonskou smlouvu tak "nepotopili."

 

Právě se děje

Další zprávy