Místo doživotí 20 let za mřížemi. Ruský soud rozhodl o trestu za vraždu opozičníka Němcova

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2017 20:54
Soud v Rusku poslal na 20 let do vězení Zaura Dadajeva, kterého porota moskevského oblastního vojenského soudu shledala vinným z vraždy ruského opozičníka Borise Němcova. Prokuratura pro něj navrhovala doživotí. Další čtyři jeho údajní spolupachatelé si ve vězení odsedí 11 až 19 let. Uvedla to agentura Reuters. Němcov byl zavražděn před dvěma roky. Jeho rodina ale dala už dříve najevo, že odsouzení těch, kteří vraždu vykonali, nestačí. Ten, kdo si vraždu objednal, stále nebyl odhalen. Pětice vinu popírá a tvrdí, že jejich dřívější přiznání byla vynucena. Kolem vraždy Němcova panují už dlouho nejasnosti. Stejně tak i okolo způsobu vyšetřování.
Moskevský pochod pořádaný při příležitosti druhého výročí vraždy Borise Němcova.
Moskevský pochod pořádaný při příležitosti druhého výročí vraždy Borise Němcova. | Foto: ČTK

MoskvaRuský soud poslal na 20 let do vězení Zaura Dadajeva, kterého porota již dříve usvědčila z vraždy opozičního politika Borise Němcova.

Jeho čtyři spolupachatelé si odsedí 11 až 19 let.

Prokuratura pro pětici Čečenců ale navrhovala vyšší tresty. Dadajev měl podle ní skončit za mřížemi na doživotí.

Zaur Dadajev byl vůdcem celé skupiny. Právě on měl Němcova v únoru 2015 zastřelit nejméně devíti ranami z pistole.

"Žádám pro Dadajeva trest doživotního odnětí svobody," prohlásila už ve středu prokurátorka Marija Semeněnková.

Zároveň navrhovala, aby soud uložil Dadajevovi pokutu 200 000 rublů (asi 75 000 Kč) a zbavil jej i hodnosti policejního poručíka a vyznamenání za statečnost.

Ostatní čtyři Čečenci jsou považováni za spolupachatele. 

Všichni však tvrdí, že s vraždou opozičního politika neměli nic společného. Podle obžaloby ale fungovali jako nájemní vrazi. Za zabití Němcova prý dostali zaplaceno 15 milionů rublů (necelých šest milionů korun).

Podle agentury TASS obhájce Dadajeva ještě ve středu u soudu žádal o nový soudní proces kvůli zaujatosti poroty, ta navíc podle něj během vynášení verdiktu porušila jednací řád. Obhájci zbylých čtyř obžalovaných pak žádali o plné zproštění viny pro nedostatek důkazů.

Skuteční vrazi stále unikají

Rodina zavražděného ruského opozičníka dala už dříve najevo, že odsouzení těch, kteří vraždu vykonali, nestačí. "Nemůžeme říct, že jsme s verdiktem spokojení," sdělil novinářům rodinný právník. "Ani organizátor, ani ten, kdo si vraždu objednal, nebyli chyceni," vysvětlil.

Kolem vraždy Němcova panují už dlouho nejasnosti. Stejně tak i okolo způsobu vyšetřování.

Němcovova dcera Žanna například kritizovala rozhodnutí soudu nevyslýchat politiky, proti kterým její otec bojoval. "Lidé v Rusku i ve světě jsou přesvědčení, že vražda měla politický podtext, ale naši vyšetřovatelé a soud popírají zřejmé," napsala na svůj facebookový profil. "Zároveň ale nedokážou určit žádný motiv vraždy," dodala.

Němcovova rodina požaduje především zahájit vyšetřování s čečenským vůdcem a oblíbencem Kremlu Ramzanem Kadyrovem. Její advokát je přesvědčen, že do vraždy je zapleteno Kadyrovovo blízké okolí.

Dokonce i samotné usvědčení čtveřice Čečenců bylo zahalené do zmatku a pochybností. 

Tři z pěti podezřelých nejprve přiznali svou vinu. Když ale vyšetřování skončilo a začal samotný soud, všichni začali shodně vypovídat, že se přiznali pod nátlakem.

Ruslana Muchudinova, který měl čin zorganizovat, podle agentury Reuters stále hledá policie.

Bývalého místopředsedu vlády z 90. let a kritika současného režimu v Rusku Borise Němcova zavraždili v únoru 2015 v centru Moskvy nedaleko Kremlu.

Vrazi měli záložní plán

Podle prokurátorky Mariji Semeněnkové měli vrazi připravený záložní plán pro případ, že by se atentát v centru Moskvy nevydařil.

Němcov byl v únoru 2015 zabit šesti ranami z pistole na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Rudého náměstí. Útok se odehrál pozdě v noci, když politik kráčel přes most se svou přítelkyní Annou Durickou. Pokud by vrazi neuspěli, byl podle prokurátorky v hotelu Ukrajina na druhém břehu řeky připraven další muž, který měl Němcova zabít. Zosnovatelé útoku byli totiž přesvědčeni, že Němcov s přítelkyní míří právě tam.

Osobou čekající v hotelu byl Tamerlan Esterchanov, člen vražedného spolku, který byl v procesu odsouzen ke 14 letům vězení. Semeněnková řekla, že v jeho mobilním telefonu policie našla snímky hotelových prostor s vyznačením videokamer. Esterchanovovi obhájci tvrdí, že snímky do telefonu podstrčili vyšetřovatelé.

Během procesu údajně vyšlo najevo, že vrahové chtěli původně zabít Němcova v jeho vile východně od Moskvy. Od plánu upustili po zjištění, že elitní satelitní lokalita zvaná Benelux je přísně střežena.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy