Místo doživotí 20 let za mřížemi. Ruský soud rozhodl o trestu za vraždu opozičníka Němcova

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2017 20:54
Soud v Rusku poslal na 20 let do vězení Zaura Dadajeva, kterého porota moskevského oblastního vojenského soudu shledala vinným z vraždy ruského opozičníka Borise Němcova. Prokuratura pro něj navrhovala doživotí. Další čtyři jeho údajní spolupachatelé si ve vězení odsedí 11 až 19 let. Uvedla to agentura Reuters. Němcov byl zavražděn před dvěma roky. Jeho rodina ale dala už dříve najevo, že odsouzení těch, kteří vraždu vykonali, nestačí. Ten, kdo si vraždu objednal, stále nebyl odhalen. Pětice vinu popírá a tvrdí, že jejich dřívější přiznání byla vynucena. Kolem vraždy Němcova panují už dlouho nejasnosti. Stejně tak i okolo způsobu vyšetřování.
Moskevský pochod pořádaný při příležitosti druhého výročí vraždy Borise Němcova.
Moskevský pochod pořádaný při příležitosti druhého výročí vraždy Borise Němcova. | Foto: ČTK

MoskvaRuský soud poslal na 20 let do vězení Zaura Dadajeva, kterého porota již dříve usvědčila z vraždy opozičního politika Borise Němcova.

Jeho čtyři spolupachatelé si odsedí 11 až 19 let.

Prokuratura pro pětici Čečenců ale navrhovala vyšší tresty. Dadajev měl podle ní skončit za mřížemi na doživotí.

Zaur Dadajev byl vůdcem celé skupiny. Právě on měl Němcova v únoru 2015 zastřelit nejméně devíti ranami z pistole.

"Žádám pro Dadajeva trest doživotního odnětí svobody," prohlásila už ve středu prokurátorka Marija Semeněnková.

Zároveň navrhovala, aby soud uložil Dadajevovi pokutu 200 000 rublů (asi 75 000 Kč) a zbavil jej i hodnosti policejního poručíka a vyznamenání za statečnost.

Ostatní čtyři Čečenci jsou považováni za spolupachatele. 

Všichni však tvrdí, že s vraždou opozičního politika neměli nic společného. Podle obžaloby ale fungovali jako nájemní vrazi. Za zabití Němcova prý dostali zaplaceno 15 milionů rublů (necelých šest milionů korun).

Podle agentury TASS obhájce Dadajeva ještě ve středu u soudu žádal o nový soudní proces kvůli zaujatosti poroty, ta navíc podle něj během vynášení verdiktu porušila jednací řád. Obhájci zbylých čtyř obžalovaných pak žádali o plné zproštění viny pro nedostatek důkazů.

Skuteční vrazi stále unikají

Rodina zavražděného ruského opozičníka dala už dříve najevo, že odsouzení těch, kteří vraždu vykonali, nestačí. "Nemůžeme říct, že jsme s verdiktem spokojení," sdělil novinářům rodinný právník. "Ani organizátor, ani ten, kdo si vraždu objednal, nebyli chyceni," vysvětlil.

Kolem vraždy Němcova panují už dlouho nejasnosti. Stejně tak i okolo způsobu vyšetřování.

Němcovova dcera Žanna například kritizovala rozhodnutí soudu nevyslýchat politiky, proti kterým její otec bojoval. "Lidé v Rusku i ve světě jsou přesvědčení, že vražda měla politický podtext, ale naši vyšetřovatelé a soud popírají zřejmé," napsala na svůj facebookový profil. "Zároveň ale nedokážou určit žádný motiv vraždy," dodala.

Němcovova rodina požaduje především zahájit vyšetřování s čečenským vůdcem a oblíbencem Kremlu Ramzanem Kadyrovem. Její advokát je přesvědčen, že do vraždy je zapleteno Kadyrovovo blízké okolí.

Dokonce i samotné usvědčení čtveřice Čečenců bylo zahalené do zmatku a pochybností. 

Tři z pěti podezřelých nejprve přiznali svou vinu. Když ale vyšetřování skončilo a začal samotný soud, všichni začali shodně vypovídat, že se přiznali pod nátlakem.

Ruslana Muchudinova, který měl čin zorganizovat, podle agentury Reuters stále hledá policie.

Bývalého místopředsedu vlády z 90. let a kritika současného režimu v Rusku Borise Němcova zavraždili v únoru 2015 v centru Moskvy nedaleko Kremlu.

Vrazi měli záložní plán

Podle prokurátorky Mariji Semeněnkové měli vrazi připravený záložní plán pro případ, že by se atentát v centru Moskvy nevydařil.

Němcov byl v únoru 2015 zabit šesti ranami z pistole na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Rudého náměstí. Útok se odehrál pozdě v noci, když politik kráčel přes most se svou přítelkyní Annou Durickou. Pokud by vrazi neuspěli, byl podle prokurátorky v hotelu Ukrajina na druhém břehu řeky připraven další muž, který měl Němcova zabít. Zosnovatelé útoku byli totiž přesvědčeni, že Němcov s přítelkyní míří právě tam.

Osobou čekající v hotelu byl Tamerlan Esterchanov, člen vražedného spolku, který byl v procesu odsouzen ke 14 letům vězení. Semeněnková řekla, že v jeho mobilním telefonu policie našla snímky hotelových prostor s vyznačením videokamer. Esterchanovovi obhájci tvrdí, že snímky do telefonu podstrčili vyšetřovatelé.

Během procesu údajně vyšlo najevo, že vrahové chtěli původně zabít Němcova v jeho vile východně od Moskvy. Od plánu upustili po zjištění, že elitní satelitní lokalita zvaná Benelux je přísně střežena.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy