Navalnyj byl odsouzen k 30 dnům vězení. Ruská policie zadržela stovky demonstrantů

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2017 23:39
Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj svolal na pondělí protikorupční demonstraci do centra Moskvy. Než ale na ni stihl dorazit, zadržela ho policie. Ještě v pondělí byl podle agentury Reuters odsouzen k 30 dnům vězení. Policie jen v Moskvě zatkla přes 700 lidí, další stovky demonstrantů zadržela v Petrohradě. Mezi zatčenými se ocitl i známý opoziční politik Ilja Jašin, někdejší spolupracovník zavražděného opozičního předáka Borise Němcova. Akce se konala jen tři měsíce po březnových protestech, během kterých vyšly do ulic desítky tisíc lidí.
Ruská policie zatýká účastníky demonstrace. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Moskva - Ruská policie v pondělí zadržela opozičníka Alexeje Navalného před jeho domem. Stalo se tak v den, na který Navalnyj svolal v Moskvě demonstraci proti korupci. Policisté ho ale zatkli ještě před tím, než opoziční předák stihl na protest dorazit.

Následně byl Navalnyj podle serveru Mediazona odsouzen k 30 dnům vězení za opakované porušení zákonů o pořádání demonstrací. Během soudního líčení opakovaně protestoval proti svému zadržení, které označil za zvůli úřadů motivovanou politicky. Argumentoval rovněž tím, že má k dispozici nahrávku telefonního rozhovoru, při němž se policisté se soudem dohadují na postupu při zadržení. Jak nahrávku získal, disident neupřesnil.

Původní akce, kterou schválily úřady, se měla konat na okraji ruské metropole. Navalnyj ale například nesměl na místě shromáždění postavit zvukovou aparaturu a de facto promlouvat k nespokojeným obyvatelům. Na poslední chvíli tak protest přesunul do centra Moskvy na Tverskou ulici. Na místo, kde se ten samý den konaly oslavy nejmladšího státního svátku Den Ruska.

Prokuratura to označila za provokaci a varovala, že policie je připravena nekompromisně zasáhnout. "Jakékoliv pokusy uspořádat nepovolenou akci na Tverské ulici jsou otevřeným porušením zákona," avizovala předem moskevská prokuratura. 

Nezávislé odhady počtu demonstrantů v Moskvě nejsou k dispozici, v Petrohradě přišlo podle agentury Reuters na mítink 10 000 lidí.

Přes 700 zadržených lidí jen v Moskvě

Když policisté Navalného zatýkali, ptali se ho údajně na to, zda míří na Tverskou ulici. Když to potvrdil, naložili ho strážníci do auta. Alespoň tak to popsala jeho manželka Julia na Twitteru.

Foto: Reuters

Policie se demonstrantům na Navalného akci snažila zablokovat cestu a mnoho z nich zadržela. Mezi zatčenými se ocitl například známý opoziční politik Ilja Jašin, který býval spolupracovníkem zavražděného opozičního předáka Borise Němcova.

Na Tverské ulici, kde lidé křičeli hesla jako "Putin je zloděj!" nebo "Svobodu Navalnému", byla zatčena i koordinátorka opozičního hnutí Otevřené Rusko Marija Baronovová.

Specializovaný server OVD-Info se zatím dopočítal přes 700 zatčených v Moskvě, o více než 500 zadržených v Petrohradu informovalo ruské ministerstvo vnitra.

Jakákoliv iniciativa momentálně nejpopulárnějšího kritika Kremlu je místními úřady považována za provokaci.

"Síla státu se zajišťuje politickou stabilitou, jednotou cílů a konsolidací společnosti," prohlásil prezident Vladimir Putin během udílení řádů v Kremlu, zatímco policie v okolí zatýkala opoziční aktivisty. Podle některých zpráv těžkooděnci použili i slzný plyn.

Máte právo vyjít do ulic

Od poslední akce pořádané Alexejem Navalným přitom uběhly sotva tři měsíce. V březnu přišly do centra Moskvy desítky tisíc lidí, stovky z nich policie zadržela. Sám Navalnyj skončil ve vězení za odpor kladený policii při zatýkání, a to na více než dva týdny.

Společným jmenovatelem obou akcí je nespokojenost s ruskou vrcholnou politikou a boj proti korupci.

Kreml znepokojuje hlavně to, že se demonstrací účastní stále více mladých lidí. Po těch březnových dokonce uspořádaly některé školy povinné semináře pro studenty, kde je od účasti na protestech odrazovaly.

Před pondělní demonstrací Navalnyj umístil na sociálních sítích video, ve kterém se na studenty přímo obrátil a vyzval je, aby se aktivně účastnili politického života v zemi. "Neposlouchejte nikoho, kdo vám tvrdí, že nemáte právo vycházet do ulic," vzkázal jim ruský disident.

V Rusku probíhá vnitřní silná krize, únava z režimu je veliká, celý systém funguje na principu korupce, říká novinář Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy