Bojují o naději. Na protivládních demonstracích v Rusku přibylo mladých lidí, žádají změnu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
28. 3. 2017 20:05
Moskevské soudy ještě i několik dní po velké nedělní opoziční demonstraci, vedené aktivistou Alexejem Navalným, projednávají případy zadržených z této akce. Většinou dostávají pokutu v přepočtu ve výši pěti až deseti tisíc korun a deset dní vězení. Z vůdce protestů Navalného, kterému soud v Moskvě už v pondělí uložil pokutu 20 tisíc rublů a poslal ho na 15 dní do vězení, se mezitím stal nezpochybnitelný lídr celé ruské opozice. Mezi demonstranty byla v neděli v Moskvě i dalších ruských městech velká řada mladých lidí.
Opoziční lídr Alexej Navalnyj.
Opoziční lídr Alexej Navalnyj. | Foto: Reuters

Moskva - Je jim šestnáct až dvacet let. Politika je doposud moc nezajímala.

Drtivou většinu svých životů prožili v éře prezidenta Vladimira Putina. Teď poprvé vyrazili tito mladí Rusové ve větší míře na protestní demonstrace proti korupci.  

"Viděl jsem video a řekl jsem si, že půjdu na demonstraci. Dost lidí ze třídy tam přišlo, a to jsme se ani nedomlouvali," říká šestnáctiletý student moskevské střední školy Denis.

Odkazuje na video, kterým lidé z týmu ruského opozičního lídra a blogera Alexeje Navalného upozorňují na podezřelé majetkové poměry premiéra Dmitrije Medveděva.  

Video, které Navalnyj publikoval počátkem března, má 12,7 milionu zhlédnutí. Pojednává o síti fondů, jež spravují majetek ruského premiéra. Tomu patří luxusní paláce, jachty, ale také třeba vinice v italském Toskánsku.

Z oficiálního platu si to Medvěděv rozhodně pořídit nemohl. Většina podezření byla známá dřív, Navalnyj z nich ale vyrobil profesionální film, včetně leteckých záběrů z dronů.

Video pak taky sdíleli někteří populární ruští blogeři.

Už ztratili naději

Současné ruské protesty se velmi liší od vlny demonstrací z let 2011 a 2012.

Tehdy byla jejich tahounem hlavně moskevská střední třída, kterou zklamal chystaný automatický návrat Vladimira Putina do prezidentského křesla.

"Bylo to jiné i než nedávný pochod na památku Borise Němcova. Přišlo mnohem míň bohatých lidí. V neděli byli lidé jednodušší, hůř oblečení, reagovali mnohem tvrději a byli podstatně mladší," popisuje moskevský ekonomický novinář Maxim Kvaša rozdíl mezi nedělní demonstrací v Moskvě a předchozími akcemi.

Podle Kvašy teď protestuje generace Rusů, která dospěla po roce 2008, když už v Rusku panovala ekonomická stagnace.

"Předtím měl člověk naději, i v 90. letech minulého století. Tihle mladí už vědí, že nemají šanci. Nebudou růst jejich příjmy, nedostanou normální vzdělání, nebudou mít majetek, byznys ani kariéru," vysvětluje.

Souhlasí s ním i publicista Ivan Preobraženskij. "Tato generace je přesvědčená, že všechna teplá místečka jsou už obsazená, sociální výtahy jezdí zásadně dolů a v zahraničí na ně nikdo nečeká. Takže se snaží rozšířit si životní prostor," tvrdí Preobraženskij. 

Co na to Kreml? 

Problém řeší i ruská vláda.

"V Kremlu teď nastanou porady o mládežnické politice, sociologové dostanou zakázky, budou se dělat studie o sociálních sítích a YouTube kanálech. Tyhle děti se nekoukají na televizi, žijí na internetu a cítí se ohrožené," myslí si známý bloger Maxim Trudoljubov.

Připomíná případ ruského youtubera Ruslana Sokolovského, kterého nedávno úřady odsoudily za to, že natočil video, jak chytá v pravoslavném chrámu pokémony.

"Lidem to ukázalo, že když se nezajímáš o politiku, neznamená to, že se politika nebude zajímat o tebe," říká Trudoljubov.

Oficiální ruská média nedělní demonstrace ve svém zpravodajství úplně ignorovala. Sestřih, který Navalného kolegové publikovali na YouTube, ale do pondělka vidělo přes dva miliony Rusů.

Kreml se ústy Putinova mluvčího Dmitrije Peskova omezil na konstatování, že školáci mohli za svou účast dostat od opozice zaplaceno.

Současně prohlásil, že v televizích o demonstracích nic nebylo, protože "redakce samy určují, co je důležité a co ne".

Ruský premiér Medveděv, hlavní terč protikorupčních demonstrací, na sociálních sítích pouze stručně napsal, že byl v neděli na lyžích.

V Rusku probíhá vnitřní silná krize, únava z režimu je veliká, celý systém funguje na principu korupce, říká novinář Josef Pazderka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy