New York – Na Donalda Trumpa se po nápadu zakázat muslimům vstup do USA valí kritika z domova i ze světa.
Má ale i obhájce. Bývalý poradce senátora Johna McCaina Steven Schmitt sice mezi ně nepatří, ale v komentáři k výrokům prezidentského kandidáta prohlásil: "Říká nahlas a veřejně to, co mnoho republikánských voličů doma křičí při sledování televize."
Velkou zastánkyní a zároveň Trumpovou inspiraci je americká politická komentátorka Ann Coulterová. Čtyřiapadesátiletá žena, která je často hostem především televizních a rozhlasových stanic zaměřených na konzervativní a republikánské voliče.
Tvrdá kritička demokratů (myšleno členů a stoupenců Demokratické strany), levice a "liberálů". A především muslimobijka, která vidí v přistěhovalcích ohrožení Spojených států.
Napsala celkem jedenáct knih, prodala přes tři miliony výtisků. Naposledy jí vyšel v červnu titul "Adios, Ameriko: Plán levice na přeměnu Ameriky ve strašlivou díru třetího světa".
Nejkrásnější dárek k narozeninám
Coulterová podporuje Trumpovu kandidaturu do prezidentských voleb a sama se několikrát vyjádřila, že magnát její knihy četl a je jejími názory ovlivněn.
V létě v televizní debatě prohlásila, že pokud její favorit uspěje příští rok v republikánských primárkách a pak i v listopadovém souboji o Bílý dům, ráda by se stala ministryní vnitřní bezpečnosti.
"Tuto noc byl Donald Trump zvolen prezidentem," nechala se pro změnu slyšet krátce po listopadových teroristických útocích v Paříži.
Po pondělních výrocích o zákazu cest muslimů do USA přispěchala Trumpovi na pomoc. Na Twitteru napsala, že zákaz by se měl týkat všech imigrantů, nejen muslimů. A magnátova slova označila za nejkrásnější dárek k jejím narozeninám.
My best birthday gift! Donald Trump Calls For ‘Complete Shutdown’ of Muslim Entry to U.S. https://t.co/fGPBNcQNbm
— Ann Coulter (@AnnCoulter) December 8, 2015
Nedovážejte sem muslimy
Coulterová zahájila kariéru komentátorky politického dění v devadesátých letech, když ostřeji než jiní napadala administrativu demokratického prezidenta Billa Clintona.
V minulosti ji proslavila například věta, že bude létat s těmi aerolinkami, na které je podáno nejvíce žalob kvůli přísným kontrolám pasažérů arabského původu nebo muslimského vyznání.
V rozhovoru pro The Guardian odpověděla, že muslimové by raději měli cestovat na létajících kobercích.
Je také autorkou věty "Nechcete Islámský stát v Americe? Nedovážejte sem muslimy.“
Kdyby měli demokraté mozky...
Nepřátelství k levici a demokratům demonstruje titul její knihy z roku 2007 "Kdyby měli demokraté mozky, byli by republikány". O dva roky později ji časopis Time zařadil ve své tradiční anketě mezi 100 nejvlivnějších osobností Ameriky.
Spíše pobavení vyvolává v USA její tažení proti fotbalu. Loni kritizovala vysokou sledovanost přenosů se zápasy amerického národního týmu na mistrovství světa v Brazílii.
Zájem o kopanou je podle ní důkazem morálního úpadku země. Fotbal považuje za neamerický sport, protože individuální výkon v něm nemá velkou váhu.
Její předpověď o Trumpově vítězství ale nemusí vyjít. Průzkum agentury Reuters už na konci listopadu ukázal, že jeho popularita má sestupnou tendenci.
Mezi republikánskými kandidáty by mu ale stále dalo přednost 32 procent voličů, zatímco jeho soupeři Benu Carsonovi patnáct procent. Floridský senátor Marco Rubio by byl první volbou jen pro osm procent dotázaných.
Otázkou je, jak s preferencemi zahýbá Trumpův výrok o zákazu cest muslimů do USA.