Za neúspěchy obchodních jednání mohou USA, pod nátlakem nepodepíšeme, tvrdí Čína

ČTK ČTK
2. 6. 2019 10:06
Peking obvinil Spojené státy z vytváření překážek v obchodních jednáních mezi oběma zeměmi. Podle agentury Reuters to vyplývá z nově zveřejněné zprávy čínské vlády, kterou na tiskové konferenci představil náměstek ministerstva obchodu Wang Šou-wen. Podle jeho vyjádření Čína neuzavře obchodní smlouvu s USA pod nátlakem. Současné požadavky USA označil za "nesmyslně vysoké".
Donald Trump v Číně, snímek z listopadu 2017.
Donald Trump v Číně, snímek z listopadu 2017. | Foto: Reuters

"Pokud chtějí Spojené státy použít extrémní nátlak a tím vyhrotit obchodní třenici, aby si Čínu podrobily a ta udělala ústupky, tak to je naprosto nepřípustné," řekl Wang Šou-wen. "Jestli mají USA zájem jednat, necháme dveře otevřené. Pakliže chtějí bojovat, budeme bojovat až do konce," dodal.

Náměstek zároveň tvrdil, že obchodní schodek mezi Čínou a USA, který citují americké úřady a prezident Donald Trump uvádí jako hlavní argument k zavedení cel, je nadhodnocený. Deficit je podle něj asi 150 miliard dolarů (skoro 3,5 bilionu Kč) namísto 410 miliard (téměř 9,5 bilionu Kč) uváděných vládou Spojených států. Zároveň řekl, že americká cla škodí především americkým pracovníkům.

V dnes zveřejněném dokumentu, ve kterém Čína vymezuje svůj postoj k probíhající obchodní válce s USA, stojí, že Peking neustoupí v zásadních otázkách. Zpráva zároveň tvrdí, že Čína je schopna zajistit pokračující rozvoj a ekonomické vyhlídky do budoucna jsou "velmi optimistické".

Americký prezident Donald Trump již dříve oznámil, že se chystá setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu skupiny velkých ekonomik G20 v japonské Ósace na konci června. Čína však schůzku zatím nepotvrdila, Wang při dnešní tiskové konferenci na otázku novinářů odpověděl, že o setkání nemá žádné informace.

Celní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kdy Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Ve stejnou dobu vstoupila v platnost pětadvacetiprocentní cla na dovoz oceli a desetiprocentní cla na dovoz hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotkla Číny.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou ale i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Čína na americké kroky reaguje protiopatřeními.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy