Za neúspěchy obchodních jednání mohou USA, pod nátlakem nepodepíšeme, tvrdí Čína

ČTK ČTK
2. 6. 2019 10:06
Peking obvinil Spojené státy z vytváření překážek v obchodních jednáních mezi oběma zeměmi. Podle agentury Reuters to vyplývá z nově zveřejněné zprávy čínské vlády, kterou na tiskové konferenci představil náměstek ministerstva obchodu Wang Šou-wen. Podle jeho vyjádření Čína neuzavře obchodní smlouvu s USA pod nátlakem. Současné požadavky USA označil za "nesmyslně vysoké".
Donald Trump v Číně, snímek z listopadu 2017.
Donald Trump v Číně, snímek z listopadu 2017. | Foto: Reuters

"Pokud chtějí Spojené státy použít extrémní nátlak a tím vyhrotit obchodní třenici, aby si Čínu podrobily a ta udělala ústupky, tak to je naprosto nepřípustné," řekl Wang Šou-wen. "Jestli mají USA zájem jednat, necháme dveře otevřené. Pakliže chtějí bojovat, budeme bojovat až do konce," dodal.

Náměstek zároveň tvrdil, že obchodní schodek mezi Čínou a USA, který citují americké úřady a prezident Donald Trump uvádí jako hlavní argument k zavedení cel, je nadhodnocený. Deficit je podle něj asi 150 miliard dolarů (skoro 3,5 bilionu Kč) namísto 410 miliard (téměř 9,5 bilionu Kč) uváděných vládou Spojených států. Zároveň řekl, že americká cla škodí především americkým pracovníkům.

V dnes zveřejněném dokumentu, ve kterém Čína vymezuje svůj postoj k probíhající obchodní válce s USA, stojí, že Peking neustoupí v zásadních otázkách. Zpráva zároveň tvrdí, že Čína je schopna zajistit pokračující rozvoj a ekonomické vyhlídky do budoucna jsou "velmi optimistické".

Americký prezident Donald Trump již dříve oznámil, že se chystá setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu skupiny velkých ekonomik G20 v japonské Ósace na konci června. Čína však schůzku zatím nepotvrdila, Wang při dnešní tiskové konferenci na otázku novinářů odpověděl, že o setkání nemá žádné informace.

Celní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kdy Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Ve stejnou dobu vstoupila v platnost pětadvacetiprocentní cla na dovoz oceli a desetiprocentní cla na dovoz hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotkla Číny.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou ale i reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Čína na americké kroky reaguje protiopatřeními.

 

Právě se děje

Další zprávy