Washingon/Tripolis - Americký prezident Barack Obama veřejně přiznal, v čem podle něj tkví jeho největší selhání za osm let vlády. V Libyi. Přesněji v neschopnosti připravit se na situaci, která následovala po vypuzení a smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
Obama to přiznal v rozhovoru pro televizní stanici Fox News v odpovědi na otázku, co považuje za "největší chybu". Zároveň ale doplnil, že samotnou intervenci v Libyi považuje za správnou volbu, uvedla BBC.
"Největší chyba tkví pravděpodobně v tom, že jsme nedokázali naplánovat dny, které následovaly po intervenci v Libyi – kterou považuji za správnou věc," uvedl prezident USA.
Obama se minulý měsíc v souvislosti s intervencí v Libyi pustil i do britského premiéra Davida Camerona a bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Cameron byl v té době podle Obamy "rozptýlený" a Sarkozy chtěl na sebe upozornit. Podpora USA vojenské operaci NATO byla chyba, uvedl šéf Bílého domu v rozhovoru pro americký časopis The Atlantic.
Smrt Kaddáfího prohloubila chaos v zemi
USA spolu s dalšími státy spustily vzdušné nálety v Libyi v březnu 2011. Deklarovaným cílem byla ochrana civilního obyvatelstva. Spojenci nicméně vojensky podpořili povstalce, kteří svrhli Kaddáfího režim. K operacím na prosazení bezletové zóny a námořní blokády se přidalo i NATO.
Kaddáfí – jeden z nejdéle vládnoucích vůdců na světě – byl dopaden v říjnu 2011 a následně zabit povstalci. Jeho smrt ale občanské válce nezabránila. Země naopak upadla do chaosu, o moc se začaly přetahovat různé ozbrojené skupiny. Vznikly dokonce dva parlamenty a dvě vlády.
V březnu do Tripolisu dorazila nová libyjská vláda národní jednoty pod vedením premiéra Fáize Sarrádže, podporovaná OSN. Moc se jí ale dosud převzít nepodařilo.
Šéf mezinárodně neuznané libyjské islamistické vlády sídlící v Tripolisu uvedl, že odmítá odejít a vzdát se moci, uvedla ČTK. V úterý přitom kabinet v prohlášení uvedl, že moc předává vládě národní jednoty, která se od minulého týdne zdržuje na přísně střežené námořní základně v Tripolisu.
Zmatků v Libyi se podařilo využít i džihádistům z teroristické organizace Islámský stát (IS), který má v zemi podle odhadů až 6000 ozbrojenců. Jejich baštou je město Syrta na severu země, znát o sobě dávají ale i v dalších částech Libye. Podle amerického velitelství v Africe zejména v Benghází, Sabrátě a Derně.
Obama v televizi odpovídal i na otázku, co považuje za svůj největší úspěch. Podle něj jím je "ochrana ekonomiky před velkou depresí". Za nejlepší den pak označil den, kdy se mu podařilo prosadit zdravotní reformu.