Islamistická libyjská vláda se vzdala moci, uvolní cestu mezinárodně uznané vládě

ČTK ČTK
5. 4. 2016 22:49
Islamistická vláda složená ze zástupců milic, která dosud ovládala značnou část západní Libye, se v úterý vzdala moci ve prospěch mezinárodně uznané vlády Abdalláha Sáního. V tiskovém prohlášení svůj krok zdůvodnila snahou "zabránit krveprolití a rozdělení národa".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tripolis - Mezinárodně neuznaná libyjská islamistická vláda sídlící v Tripolisu se v úterý rozhodla vzdát veškeré moci ve prospěch nového kabinetu národní jednoty pod vedením premiéra Fáize Sarrádže. S odvoláním na tiskové prohlášení kabinetu o tom informovala agentura AFP. Islamistická vláda dosud ovládala značnou část západní Libye, východ má pod kontrolou mezinárodně uznaná vláda Abdalláha Sáního.

"Informujeme vás, že se vzdáváme výkonu našich exekutivních funkcí, předsednických a ministerských," stojí v prohlášení tripoliského kabinetu složeného ze zástupců islamistických milic, které libyjskou metropoli ovládají od roku 2014. Své rozhodnutí kabinet premiéra Chalífy Ghvíla zdůvodnil snahou "zabránit krveprolití a rozdělení národa".

Nová vláda národní jednoty pod vedením premiéra Sarrádže vznikla na počátku tohoto roku na základě jednání znepřátelených stran zprostředkovaných Organizací spojených národů. Sedm jejích členů včetně premiéra dorazilo minulou středu za přísných bezpečnostních opatření do Tripolisu. Stále ale pobývají na ostře střežené vojenské základně. Islamistická vláda se dosud odmítala vzdát moci v její prospěch.

Evropská unie kvůli tomu v pátek uvalila sankce na tři libyjské politiky. Jedním z nich byl právě premiér tripoliské vlády Ghvíl, dalším předseda islamisty ovládaného tripoliského parlamentu Núrí abú Sáhmaín. Třetím politikem, který podle Bruselu brání stabilizaci situace v Libyi, je Akíla Sálih, předseda mezinárodně uznaného parlamentu ve východolibyjském Tobrúku. Sálih zablokoval hlasování o vyslovení důvěry vládě národní jednoty.

Libye se propadla do chaosu po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011. Kromě oblastí ovládaných z Tripolisu a Tobrúku jsou další regiony pod kontrolou různých ozbrojených milic včetně radikální organizace Islámský stát.

V naději na zlepšení situace v zemi francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v úterý oznámil, že Paříž pracuje na tom, aby v Tripolisu znovu otevřela svou ambasádu. Už v pondělí otevření svého zastupitelského úřadu v Libyi oznámilo Tunisko.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy