Za modré oči může dávná mutace, říká dánský lékař

man
1. 2. 2008 7:30
Předek modrookých lidí prý pocházel od Černého moře
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Kodaň - Modrá barva očí má svůj původ v oblasti na východ od Černého moře a je výsledkem genové mutace v době před zhruba deseti tisíci lety.

S odvážnou teorií přišel dánský profesor Hans Eiberg z kodaňské univerzity. Tvrdí, že mutaci kdysi způsobil jeden člověk.

Jde o převratný objev, nebo zpráva brzy zapadne jako příliš divoká spekulace? Uvidíme, ale dánský vědec si stojí za svým. Na výzkumu prý pracoval od roku 1996.

Možná až z Afghánistánu

"Původně jsme měli všichni hnědou barvu očí. Modrá barva se rozšířila z oblasti kolem Černého moře, možná až z dnešního Afghánistánu," napsal Dán v odborném časopise European Journal of Human Genetics s tím, že migrace lidí z této části světa do Evropy se odehrála před šesti až deseti tisíci lety.

Mutace ovlivnila gen, známý jako OCA2. Ten produkuje pigment melanin, který rozhoduje o bravě očí, vlasů a kůže. Mutace tohoto genu měla za následek změnu hnědé barvy očí na modrou.

Extrémní mutace genu OCA2 je pak příčinou albinismu.

Modroocí mají společného prapředka

Eibergův tým podle dánských médií zkoumal DNA u lidí s modrýma očima z různých zemí, například z Turecka, Jordánska, skandinávských států či Indie.

"Všichni mají část DNA stejnou. Z toho usuzuji, že všichni lidé s modrýma očima mají jednoho společného prapředka," uvedl profesor.

Všichni modroocí prý mají část DNA, která určuje barvu očí, zcela shodnou, zatímco mezi hnědookými jsou v této části DNA rozdíly.

 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy