Za modré oči může dávná mutace, říká dánský lékař

man
1. 2. 2008 7:30
Předek modrookých lidí prý pocházel od Černého moře
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Kodaň - Modrá barva očí má svůj původ v oblasti na východ od Černého moře a je výsledkem genové mutace v době před zhruba deseti tisíci lety.

S odvážnou teorií přišel dánský profesor Hans Eiberg z kodaňské univerzity. Tvrdí, že mutaci kdysi způsobil jeden člověk.

Jde o převratný objev, nebo zpráva brzy zapadne jako příliš divoká spekulace? Uvidíme, ale dánský vědec si stojí za svým. Na výzkumu prý pracoval od roku 1996.

Možná až z Afghánistánu

"Původně jsme měli všichni hnědou barvu očí. Modrá barva se rozšířila z oblasti kolem Černého moře, možná až z dnešního Afghánistánu," napsal Dán v odborném časopise European Journal of Human Genetics s tím, že migrace lidí z této části světa do Evropy se odehrála před šesti až deseti tisíci lety.

Mutace ovlivnila gen, známý jako OCA2. Ten produkuje pigment melanin, který rozhoduje o bravě očí, vlasů a kůže. Mutace tohoto genu měla za následek změnu hnědé barvy očí na modrou.

Extrémní mutace genu OCA2 je pak příčinou albinismu.

Modroocí mají společného prapředka

Eibergův tým podle dánských médií zkoumal DNA u lidí s modrýma očima z různých zemí, například z Turecka, Jordánska, skandinávských států či Indie.

"Všichni mají část DNA stejnou. Z toho usuzuji, že všichni lidé s modrýma očima mají jednoho společného prapředka," uvedl profesor.

Všichni modroocí prý mají část DNA, která určuje barvu očí, zcela shodnou, zatímco mezi hnědookými jsou v této části DNA rozdíly.

 

 

Právě se děje

Další zprávy