90 procent Čechů nejsou praví Češi

Josef Tuček
8. 9. 2006 0:00
Praha - Jen zhruba desetina rodilých obyvatel Česka má předky, kteří žili po staletí pouze na zdejším území. Zjistil to právě probíhající průzkum.
Výsledky hledání podobnosti DNA konkrétního muže.
Výsledky hledání podobnosti DNA konkrétního muže. | Foto: Genomac

Většina Čechů pochází z jiných končin světa. Genetické testy, jež dokážou určit původ prapředků, provádí od července pražská společnost Genomac.

Tamní genetici využívají toho, že DNA se dědí z generace na generaci a některé její úseky se přitom mění jen minimálně. To umožňuje porovnat je s typickými znaky DNA obyvatel různých částí světa. Pokud se znaky shodují, znamená to, že předkové pocházeli právě z těchto míst.

Reprezentativní genetický průzkum, kterého by se účastnil průřezový vzorek obyvatel České republiky, by byl příliš drahý. Společnost Genomac tedy nabízí test jednotlivcům, kteří mají zájem zjistit, odkud jejich předkové přišli, a jsou ochotni za to zaplatit 1200 korun.

Když navíc genetikům dají souhlas, stanou se informace o jejich DNA součástí anonymní databáze, která pak pomáhá vypovídat o původu dalších lidí.

Test jen pro muže

"Využíváme znaků na chromozómu Y, které se v průběhu generací mění jen vzácně," říká Jan Zástěra z Genomacu.

Genetický profil muže slovanského původu s uchovanými znaky původní indoevropské populace.
Genetický profil muže slovanského původu s uchovanými znaky původní indoevropské populace. | Foto: Genomac

Chromozóm Y je mužským pohlavním chromozómem. Od otce jej dědí jeho syn, a pak jeho syn a tak dále. Nemohou jej zdědit ženy. Proto je test nabízen pouze mužům a vypovídá jenom o předcích po otcovské linii.

Předky po mateřské linii mapuje jiný úsek DNA pocházející z mitochondrií- malinkých útvarů ležících mimo jádro buňky. Tuto DNA dědí muži i ženy, avšak vždy jen od matky.

"Uvažujeme o tom, že časem budeme dělat také testy mitochondriální DNA. Ale ta neumožňuje tak přesné rozlišení. Vypovídá více o původu celé národnostní skupiny než o předcích jediného konkrétního člověka," poznamenává Marek Minárik, ředitel firmy.

Pomohli kriminalisté

Test je docela jednoduchý. Účastník si vatovým kartáčkem, který dostane poštou, vytře ústa, uzavře jej do zkumavky a pošle poštou zpět. Na kartáček se odrolí buňky z ústní dutiny, a ty stačí pro genetický rozbor.

"Zkoumáme pouze vybrané úseky na chromozómu Y, nedozvíme se proto nic o tom, jaké další dědičné údaje jsou v jiných částech DNA zakódovány," říká Jan Zástěra.

Získaná data pak genetikové porovnají s celosvětovou databází, v níž je zatím 40 000 genetických profilů, a jejich počet stále roste. Přispívají do ní odborné ústavy - a také kriminalistické laboratoře z různých zemí. Databáze má totiž svůj původ v hledání násilníků.

Předkové v zahraničí

Genetikové z Genomacu mají zatím k dispozici jen údaje o stovce mužů, kteří hledali své předky.

"Je to zatím hodně málo," připouští Marek Minárik. "Předpokládáme, že postupně budeme získávat nové údaje, které nám obraz dále rozšíří," dodává.

Certifikát původu
Certifikát původu | Foto: Genomac

U devíti z deseti testovaných mužů zatím genetikové našli pro zkoumané úseky DNA obdobu v genetickém materiálu mužů z databáze. Ukazuje to na místa, odkud přišli jejich předkové.

"Bereme samozřejmě v úvahu, s kolika vzorky DNA z daného místa se porovnávaný vzorek shoduje," vysvětluje Marek Minárik. "Pokud je podobný jen jedinému vzorku z jiné země, nedá se z toho ještě moc vyvozovat. Ovšem když najdeme shodu u více vzorků, je zřejmé, že tito lidé měli stejné předky."

Zastoupeni Germáni i východní Slované

Takto už genetikové ukázali jednomu ze zájemců, že muži s podobnými úseky DNA, jaké má on, žijí ve státech, kde se v minulosti rozkládala Římská říše. Zřejmě byl jeho praprapra...předkem římský voják, který se dostal do blízkosti našich končin, a jeho potomci se sem pak přestěhovali definitivně.

Další čeští muži mají, jak se dalo čekat, shodné znaky s dnešními obyvateli Německa nebo Rakouska, takže jsou po otcovské linii germánského původu. U jiných se našla podobnost s DNA obyvatel východní části Evropy.

Prapůvodních Čechů je málo

Pouze u jednoho z deseti testovaných vzorků se nikde ve světě nenašla ani blízká příbuznost. To s největší pravděpodobností znamená, že jen nepatrný zlomek obyvatel našeho území tvoří "prapůvodní Češi", kteří tady žijí už po staletí.

Ostatní jsou vlastně potomci dávných přistěhovalců...

 

Právě se děje

před 16 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy