Za leteckou nehodu ve Smolensku nesou vinu i Rusové, tvrdí polský prokurátor

ČTK ČTK
3. 4. 2017 15:35
Dva ruští dispečeři přispěli podle polské prokuratury k letecké katastrofě, při které se zřítil polský vládní letoun s bezmála stovkou lidí na palubě. Nové obvinění, o kterém v pondělí informovalo vedení polské prokuratury, Kreml odmítl. Na nedostatek důkazů upozorňuje i opozice konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost.
Havarované letadlo ve Smolensku.
Havarované letadlo ve Smolensku. | Foto: ČTK

Varšava/Moskva - Polská prokuratura obvinila dva ruské letecké dispečery a "třetí osobu" pobývající na řídicí věži smolenského letiště, že úmyslně způsobili leteckou katastrofu, při které v dubnu 2010 zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, vesměs příslušníků polských elit.

Nové obvinění, o kterém v pondělí informovalo vedení polské prokuratury, Kreml odmítl.

"Okolnosti této tragédie byly dostatečně zevrubně vyšetřeny a prozkoumány, takže samozřejmě s takovými závěry není možné souhlasit," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Ruské vyšetřování nehodu přisoudilo chybám pilotů polského vládního letounu, kteří se pokoušeli o přistání za husté mlhy, pod tlakem nadřízených a bez dostatečného výcviku. Podle dřívějšího vyšetřování v Polsku část viny nesli i ruští dispečeři, obviněni však byli z neúmyslného trestného činu. Ruská strana i tato obvinění odmítla.

Nová vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí Kaczyńského bratr-dvojče Jaroslaw, spustila loni v únoru nové vyšetřování. Úkolem je také odhalit případná pochybení za předchozí vlády Donalda Tuska, který je nyní předsedou Evropské rady.

Prokuratura, která vznesla obvinění týden před výročím smolenské katastrofy, tvrdí, že vychází z výpovědí desítek svědků, exhumací obětí a nových poznatků znalců.

Analýzy ještě neskončily

"Analýza důkazů, dřívějších i nově získaných, umožnila prokurátorům vznést nová obvinění vůči letovým dispečerům, občanům Ruské federace, jakož i vůči třetí osobě, která tehdy byla na kontrolní věži," řekl zástupce generálního prokurátora Marek Pasionek.

Polská strana podle něj požádala ruské úřady o právní pomoc s výslechem dispečerů polskými prokurátory. Vyšetřovatelé také chtějí požádat o prohlídku vraku letounu, který se nachází v Rusku.

"Jsou to velice vážná obvinění. Fakticky to má znamenat, že dispečeři navedli posádku na smrt," řekl televizi TVN 24 expert Michal Setlak.

Podle polské opozice se vláda snaží dokázat, že katastrofa byla výsledkem atentátu a polsko-ruského spiknutí, ale nepředložila nic, co by tuto hypotézu prokazovalo.

Agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z řad ruských leteckých dispečerů napsala, že jde o obvinění, které má jen získat politické body, a že "spiklenecké teorie jsou nesmyslné", protože "konečné rozhodnutí o přistání nepřijímal dispečer, ale pilot". Počínání posádky polského letounu zachytily navíc kontrolní přístroje, jejichž údaje nelze zfalšovat.

Prokurátor Marek Kuczyński v pondělí mimo jiné uvedl, že exhumace zatím 17 obětí odhalila, že ve dvou případech došlo k záměně těl a v pěti rakvích se našly části z jiných těl. Analýzy ještě neskončily.

 

Právě se děje

Další zprávy